Απενεργοποιείται το "End Flight" όταν το p3d4 παγώνει για μερικά δεπτερόλεπτα [Fixed in Beta 0.4.4.9]

Τεχνική υποστήριξη για το OAV ACARS. / Support fo OAV ACARS.
Post Reply
OAL717 Μουσούρης Γιάννης
Jr. Member
Jr. Member
Posts: 77
Joined: Sun May 08, 2011 6:40 pm
Name: Μουσούρης Γιάννης
Callsign: OAL717

Απενεργοποιείται το "End Flight" όταν το p3d4 παγώνει για μερικά δεπτερόλεπτα [Fixed in Beta 0.4.4.9]

Post by OAL717 Μουσούρης Γιάννης »

Acars crash https://prnt.sc/vrvftj 35 μίλια πριν το Μπιλπάο, έκανε freeze για 35 δευτερόλεπτα περίπου το p3d μου και αμέσως μετά έχασε την πτήση το acars. Το ίδιο περιστατικό το είχα δυο φορές. Την πρώτη φορά σε απογείωση και ξανά έκανα την πτήση από την αρχή. Τη δεύτερη πριν δυο μέρες προσεγγίζοντας την Ρόδο Τέτοια θέματα δεν είχε πριν. Και pause να έκανες δεν είχε θέμα το acars. Τι συνέβη τώρα? Ελπίζω να διορθωθεί σύντομα, για να μην κόβουμε εισιτήρια συνέχεια.
Image
User avatar
OAL853 Nick Papandreou
Administrator
Administrator
Posts: 696
Joined: Thu Oct 18, 2012 2:47 am
Name: Nick Papandreou
Callsign: OAL853

Re: Acars χάνει την πτήση όταν το p3d4 παγώνει για μερικά δεπτερόλεπτα

Post by OAL853 Nick Papandreou »

Καλησπέρα Γιάννη.

Όταν λες πως έχασε την πτήση τι ακριβώς εννοείς? Μπορείς να γίνεις πιο αναλυτικός?

Τελικά έπαθε crash το acars όπως αναφέρεις ή όχι, δεν κατάλαβα.

Το Auto Detect Flight End είναι ενεργοποιημένο στα Settings ή όχι?

Υ.Γ.
Το acars εξακολουθεί να μην έχει πρόβλημα με το pause της πτήσης.
Δεν χρειάζεται να κόψεις εισιτήριο σε περίπτωση που στέλνεις ένα pirep χειροκίνητα, απλά ενημέρωσε τον αρμόδιο μανατζερ για να σε μετακινήσει και δεν θα χρεωθείς.
Pilots' Manager
pilots@oav.gr

Image
OAL717 Μουσούρης Γιάννης
Jr. Member
Jr. Member
Posts: 77
Joined: Sun May 08, 2011 6:40 pm
Name: Μουσούρης Γιάννης
Callsign: OAL717

Re: Acars χάνει την πτήση όταν το p3d4 παγώνει για μερικά δεπτερόλεπτα

Post by OAL717 Μουσούρης Γιάννης »

Νίκο καλησπέρα,

στην ουσία crash έπαθε. Για την ακρίβεια χάθηκε/έσβησε το end flight. Έπαψε να λειτουργεί το Auto Detect Flight. Την πτήση και αφού έσβησε το end flight ενώ ήμουν στην κάθοδο μετά το πάγωμα του p3d συνέχισε φαινομενικά να την καταγράφει. Όταν προσγειώθηκα δεν δούλευε, δεν μπορούσα να κλείσω την πτήση ούτε δούλευε το force parking brakes. Έβαλα και το Print Screen. Θα στείλω email στον Παναγιώτη.

Μου έκανε εντύπωση ότι είναι η τρίτη φορά που μου το κάνει στις τέσσερις τελευταίες πτήσεις μου. Την πρώτη φορά, επειδή ήμουν πολύ κοντά από το αεροδρόμιο αναχώρησης, την Μαδρίτη για Μαδέιρα, σταμάτησα την πτήση και την ξανά έκανα από την αρχή και δεν μου έβγαλε πρόβλημα. Την δεύτερη φορά πηγαίνοντας από Αθήνα για Ρόδο, κάπου μετά την Κω μου φρίζαρε και έκανε το ίδιο πρόβλημα, έχασε το end fligt. Έκοψα εισιτήριο πήγα Ρόδο και γύρισα το αεροπλάνο στην Αθήνα χωρίς κανένα πρόβλημα και η τρίτη φορά είναι η τελευταία πτήση από Μαδέιρα προς Μπιλπμάο, όπου 35 μίλια πριν το αεροδρόμιο, μου φρίζαρε το p3d, για μισό λεπτό (μάλλον για να φορτώσει το αεροδρόμιο) και έκανε πάλι το ίδιο πράγμα.
User avatar
OAL853 Nick Papandreou
Administrator
Administrator
Posts: 696
Joined: Thu Oct 18, 2012 2:47 am
Name: Nick Papandreou
Callsign: OAL853

Re: Acars χάνει την πτήση όταν το p3d4 παγώνει για μερικά δεπτερόλεπτα

Post by OAL853 Nick Papandreou »

Το πρόβλημα διορθώθηκε στην beta 0.4.4.9

Ουσιαστικά, όταν για κάποιο λόγο (πχ simulator freeze) το fsuipc κι επομένως το acars έχανε την σύνδεση με τον εξομοιωτή, όταν αυτή επανερχόταν το κουμπί End Flight ήταν ανενεργό ενώ δεν θα έπρεπε να είναι, με αποτέλεσμα αν κάποιος είχε απενεργοποιήσει την επιλογή Αuto Detect Flight End να μην μπορεί να τελειώσει την πτήση. Φαίνεται πως η μεγάλη πλειοψηφία των πιλότων δεν απενεργοποιεί την παραπάνω επιλογή με αποτέλεσμα το συγκεκριμένο bug να μην είχε αναφερθεί στο παρελθόν.

Διορθώθηκε κι ο τίτλος του θέματος ώστε να ανταποκρίνεται στην ουσία του προβλήματος.

Γιάννη, αν θες δοκίμασε την καινούρια έκδοση χωρίς να ενεργοποιήσεις το Αuto Detect Flight End κι ανέφερε αποτελέσματα μετά από simulator freeze.
Pilots' Manager
pilots@oav.gr

Image
Post Reply