Flight Plan Change

The mother of all.
Post Reply
OAL052 Alexandros Barbalias
Newbie
Newbie
Posts: 28
Joined: Wed Apr 13, 2016 1:58 pm
Name: Alexandros Barbalias
Callsign: OAL052

Flight Plan Change

Post by OAL052 Alexandros Barbalias »

Γεια σας και απο εμενα,

Να ξεκινησω εκθιαζοντας το νεο ACARS συστημα και τα εξτρα που παρεχει και να σας συγχαρω για αλλη μια φορα για την ορεξη που δειχνεται στο να αναβαθμιζετε την εικονικη μας εμπειρια! Λιγο πολυ καποιοι απο εμας ειναι μελη και σε αλλες εικονικες και μπορουν να καταλαβουν τι δουλεια πεφτει απο πισω οταν μια εικονικη αναπτυση και εξελισει συνεχως το συστημα καταγραφης πτησεων της.
Η δικη μου προταση εχει να κανει με το κλεισιμο της πτησης απο την επιμελητεια. Θεωρω πιο σωστο και ωραιο να δημιουργουνται απο το site αυτοματα τα payload για την πτηση που θελω να εκτελεσω, προκαθορισμενοι επιβατες και cargo ωστε το αεροπλανο να φορτωνεται με τα στοιχεια αυτα και οχι με δικα μου τυχαια. Τυχαινουν πτησεις που μπορει να εχω φορτωσει 150 επιβατες πχ και στο final pirep να μου εμφανιζονται 68. Τεχνικα εξαιτιας των θυγατρικων δεν ξερω αν μπορει να γινει κατι τετοιο.
Κλεινοντας να σας πω ενα μεγαλο ευχαριστω για ολες τις προσπαθειες που καταβαλετε να φερετε οσο πιο κοντα γινεται στην πραγματικοτητα το εικονικο αυτο περιβαλλον και τις λειτουργιες μια κανονικης αεροπορικης εταιριας.

Με εκτιμηση,
Image
User avatar
OAL853 Nick Papandreou
Administrator
Administrator
Posts: 696
Joined: Thu Oct 18, 2012 2:47 am
Name: Nick Papandreou
Callsign: OAL853

Re: Flight Plan Change

Post by OAL853 Nick Papandreou »

Καλησπέρα Αλέξανδρε,

Ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια!

Στο θέμα μας, δυστυχώς δεν υπάρχει τρόπος να ανακτηθεί ο αριθμός των επιβατών παρά μόνο το payload. Δεν είναι θέμα του ACARS, αλλά το γεγονός ότι το FSX/P3D δεν το υποστηρίζει. Έτσι το ACARS με έναν δικό του αλγόριθμο, μοιράζει το payload σε αριθμό επιβατών και cargo. Συνήθως πέφτει αρκετά κοντά, πχ εγώ που τις περισσότερες φορές φορτώνω το A320 της aerosoft με 147 επιβάτες και 5.4 τόνους φορτίου, στο τελικό report μου εμφανίζει 133 επιβάτες και 7.2 τόνους το οποίο είναι αρκετά κοντά.

Στο δικό σου παράδειγμα, κατά πάσα πιθανότητα, έβαλες πολύ μικρή ποσότητα cargo με αποτέλεσμα να υπάρχει αυτή η διαφορά. Συνήθως όμως η σχέση του αριθμού των επιβατών και του φορτίου είναι αναλογικός ώστε να επιτυγχάνεται και το σωστό κέντρο βάρους (CG).

Ενδεχομένως με ένα μικρό tweaking τα νούμερα των επιβατών/φορτίου που παράγει το acars να μπορεί να έρθουν πιο κοντά με αυτά που δίνει ο χρήστης, χρειάζεται όμως επαρκές feedback από τους πιλότους καθώς οι τύποι των αεροσκαφών είναι πολλοί και τα αποτελέσματα διαφέρουν από addon σε addon.
Pilots' Manager
pilots@oav.gr

Image
OAL052 Alexandros Barbalias
Newbie
Newbie
Posts: 28
Joined: Wed Apr 13, 2016 1:58 pm
Name: Alexandros Barbalias
Callsign: OAL052

Re: Flight Plan Change

Post by OAL052 Alexandros Barbalias »

Γεια σου Νικ!

Σε ευχαριστώ για την άλλη μια φορά για την λεπτομερή σου απάντηση και τον χρόνο σου! Όντως οι διαφορές δεν είναι μεγάλες, θα το ''γεμίζω αναλόγως''
Καλή συνέχεια!!

Με εκτίμηση,
Image
Post Reply