Πρόταση περί pilot's activity

The mother of all.
Post Reply
OAL288 Nikos Stournaras
Newbie
Newbie
Posts: 29
Joined: Mon Sep 22, 2014 6:34 pm
Name: Nikos Stournaras
Callsign: OAL288

Πρόταση περί pilot's activity

Post by OAL288 Nikos Stournaras »

Πραγματικά δεν ξέρω αν αυτό το το topic ταιριάζει εδώ, αλλά δεν μπόρεσα να βρω κάτι άλλο που να ταιριάζει περισσότερο. Έχω να κάνω λοιπόν, μια πρόταση που αφορά τους κανόνες της ελάχιστης δραστηριότητας προκειμένου κάποιος να πιλότος να παραμένει active. Αυτή τη στιγμή για την Airways είναι 12 πτήσεις το εξάμηνο. Αυτό είναι ασχέτως ωρών. Με αυτή τη λογική είτε κάποιος κάνει 12 πτήσεις των 20 λεπτών είτε 12 πτήσεις των 6+ ωρών, είναι το ίδιο. Δεν προτείνω να δυσκολέψει αλλά να παρέχεται εναλλακτική της μορφής είτε 12 πτήσεις το εξάμηνο, είτε Χ ώρες το εξάμηνο ώστε να μην αποτρέπονται και οι μεγάλες πτήσεις. Θα μπορούσε η δεύτερη επιλογή να οριστεί με το ισοδύναμο των 12 πτήσεων σε ώρες με βάση τη μέση διάρκεις (περίπου) των πτήσεων της Airways. Δεν ξέρω βέβαια αν αυτό είναι εφικτό από πλευράς δυκολίας ελέγχου.
Image
User avatar
OAL853 Nick Papandreou
Administrator
Administrator
Posts: 696
Joined: Thu Oct 18, 2012 2:47 am
Name: Nick Papandreou
Callsign: OAL853

Re: Πρόταση περί pilot's activity

Post by OAL853 Nick Papandreou »

Γενικά Νίκο επειδή υπάρχει ελαστικότητα στους κανονισμούς που αφορούν το πότε ένας πιλότος γίνεται inactive. Δεν είναι αυτοματοποιημένο το σύστημα, είναι στην κρίση των manager, αλλά σε γενικές γραμμές μπορώ να πω πως εφ'οσον κάποιος πιλότος πετάει και δεν υπάρχει μεγάλο διάστημα απουσίας, δεν έχει να φοβηθεί τίποτα :) Αν φυσικά συντρέχουν λόγοι και γνωρίζει ότι θα απουσιάσει από τις πτήσεις για καιρό, υπάρχει πάντα η δυνατότητα να ζητηθεί annual leave.
Pilots' Manager
pilots@oav.gr

Image
Post Reply