Ποιότητα φωνής

Γενική συζήτηση για την εξομοίωση πτήσεων. / Discuss anyhting reagrding flight simulation.
Post Reply
OAL288 Nikos Stournaras
Newbie
Newbie
Posts: 29
Joined: Mon Sep 22, 2014 6:34 pm
Name: Nikos Stournaras
Callsign: OAL288

Ποιότητα φωνής

Post by OAL288 Nikos Stournaras »

Τελευταία, έχω παρατηρήσει αρκετά μεγαλύτερη δυσκολία, από ότι παλιά, στο να καταλάβω τους ελεγκτές. Συνήθως η φωνή τους ακούγεται συχνά "πνιγμένη" σαν να μιλάει κάποιος μέσα από ένα χωνί, είτε πολύ χαμηλή σε ένταση σε σημείο που σχεδόν να σκεπάζεται απ' τους ήχους του αεροσκάφους κι ας έχω τα volumes των μηχανών και του περιβάλλοντος του FSX, πολύ χαμηλά. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω και το καλύτερο headset αλλά όταν κάνω radio check μου λένε ότι με ακούν 5/5.
Για να συνδεθώ με το VATSIM χρησιμοποιώ το FSInn. Είχε κανείς αντίστοιχο πρόβλημα που να το έλυσε κάπως; Από τα ηχεία είναι κάπως καλύτερη η κατάσταση αλλά τα ίδια προβλήματα υπάρχουν και εκεί.
Image
OAL109 Mike Ionas
Administrator
Administrator
Posts: 1276
Joined: Mon May 31, 2010 6:09 pm
Name: Mike Ionas
Callsign: OAL109

Re: Ποιότητα φωνής

Post by OAL109 Mike Ionas »

Σηνήθως "πνιγμένη" ακούγεται η φωνή όταν κάποιος έχει το μικρόφωνό του πολύ κοντά στο στόμα του, ενώ χαμηλά όταν έχει χαμηλή την ένταση του μικροφώνου του. Συμβαίνει μερικές φορές και άμα τους το πεις το διορθώνουν. Η άλλη πιθανότητα είναι είτε να έχουν πρόβλημα τα ακουστικά σου, είτε να χρειάζεται κάποια ρύθμιση στο control panel του FSInn (τις τρεις τελείες στο taskbar). Για να βεβαιωθείς για την λειτουργία του headset σου, άνοιξε το control panel και στην επιλογή συσκευών έχει mic, headset και speakers. Άσε στα δύο πρώτα το headset και στο τελευταίο επέλεξε τα ήχεία σου. Έτσι θα ακούς την φωνή των ελεγκτών από headset και ηχεία ταυτόχρονα και μπορείς να αποκλείσεις αν φταίει το headset σου ή όχι.
Image
Post Reply