HVACC

Γενική συζήτηση για την εξομοίωση πτήσεων. / Discuss anyhting reagrding flight simulation.
Post Reply
OAL288 Nikos Stournaras
Newbie
Newbie
Posts: 29
Joined: Mon Sep 22, 2014 6:34 pm
Name: Nikos Stournaras
Callsign: OAL288

HVACC

Post by OAL288 Nikos Stournaras »

Εδώ και πολύ καιρό, στις πτήσεις μου χρησιμοποιώ το Navigraph για χάρτες αεροδρομίων. Πριν μερικές μέρες θέλησα να βρω μια δωρεαν πηγή και φυσικά σκέφτηκα το HVACC, για χάρτες δωρεάν και ελεύθερους, σε όλο τον κόσμο υπάρχουν τα τοπικά VACCs. Δεν υπάρχουν όμως καθόλου χάρτες εκεί (στο δικό μας). Όλα τα links δείχνουν σε "νεκρή" τοποθεσία και όταν ζήτησα νέο κωδικό για το forum τους, επειδή έχω ξεχάσει αυτόν που είχα, δεν έχω πάρει καμμιά απάντηση. Ξέρει κανείς αν το HVACC έχει εγκαταλειφθεί; Μου φαίνεται αδιανόητο αλλά έτσι δείχνει και το τελευταίο NOTAM στη σελίδα τους είναι απ' τον Ιούλιο.
Image
OAL109 Mike Ionas
Administrator
Administrator
Posts: 1276
Joined: Mon May 31, 2010 6:09 pm
Name: Mike Ionas
Callsign: OAL109

Re: HVACC

Post by OAL109 Mike Ionas »

Όχι δεν έχει εγκαταλειφθεί, το αντίθετο, είναι εξαιρετικά ενεργό.

Όσον αφορά τους χάρτες για την Ελλάδα, είναι διαθέσιμοι από την ΥΠΑ μέσω του AIS AIP GREECE (απαιτείται free registration).

Θα βρεις τους χάρτες στο AIP PUBLICATIONS --> AIP --> Part 3 AERODROMES (AD) --> AD 2 AERODROMES.
Image
OAL324 Valia Tsagkalidou
Newbie
Newbie
Posts: 5
Joined: Thu Aug 07, 2014 10:59 pm
Name: Valia Tsagkalidou
Callsign: OAL324

Re: HVACC

Post by OAL324 Valia Tsagkalidou »

Καλησπέρα,

Η ανακτηση του κωδικού γίνεται αυτόματα χωρίς την παρέμβαση κάποιου μέλους του staff. Θα έπρεπε να σου έχει έρθει αυτόματο Mail από το forum με το νέο κωδικό. Κοίτα και στο φάκελο με τα spam/junk mails σου. Μπορεί να έχει πάει εκεί και γι'αυτό δεν το είδες ποτέ...
Connect, have fun, disconnect!
OAL288 Nikos Stournaras
Newbie
Newbie
Posts: 29
Joined: Mon Sep 22, 2014 6:34 pm
Name: Nikos Stournaras
Callsign: OAL288

Re: HVACC

Post by OAL288 Nikos Stournaras »

Έχω κοιτάξει και στο spam. Ούτε εκεί υπάρχει τίποτα. Όσο για τους χάρτες, για ποιο λόγο γίενται αυτό όταν όλα τα VACCs που ξέρω τους δίνουν ελεύθερα; Αποτρέπει τον κόσμο να πετάξει στην περιοχή μας. Επειδή πετάω και αυτόνομα στο FSEconomy, ήθελα τιε προάλες να οργανώσω ένα fly-in αλλά είναι σίγουρο ότι για ένα fly-in αρκετοί δε θα μπουν στη διαδικασία να κάνουν registration. Γενικά είναι αποτρεπτικό εννοώ.
Image
OAL852 Panagiotis Konstantinidis
Jr. Member
Jr. Member
Posts: 50
Joined: Tue Jun 12, 2012 11:51 am
Name: Panagiotis Konstantinidis
Callsign: OAL852

Re: HVACC

Post by OAL852 Panagiotis Konstantinidis »

Οι χάρτες δεν υπάρχουν αυτή τη στιγμή γιατί η μόνη πηγή είναι η ΥΠΑ και απαιτείται registration για το site της.

http://www.ypa.gr/aip/login

Στις υπόλοιπες χώρες, οι χάρτες δίνονται ελεύθερα από τις αντίστοιχες υπηρεσίες Πολιτικής Αεροπορίας, εδώ είναι Ελλάδα...

Φιλικά,
εκ μέρους του HvACC
Post Reply