Σκέψεις για τις θυγατρικές του οικονομικού μοντέλου

Γενική συζήτηση για την εξομοίωση πτήσεων. / Discuss anyhting reagrding flight simulation.
Post Reply
OAL288 Nikos Stournaras
Newbie
Newbie
Posts: 29
Joined: Mon Sep 22, 2014 6:34 pm
Name: Nikos Stournaras
Callsign: OAL288

Σκέψεις για τις θυγατρικές του οικονομικού μοντέλου

Post by OAL288 Nikos Stournaras »

Κυρίως απευθύνομαι προς τις διοικήσεις των εν λόγω θυγατρικών. Αν δεν κάνω λάθος, ακόμη χρησιμοποιείτε το FSA σαν οικονομικό περιβάλλον (πετάω στην airways οπότε δεν παρακολουθώ το οικονομικό μοντέλο). Σϊγουρα θα σας έχει τύχει κάποιος να κάνει crash κάποιο αεροπλάνο. Εντάξει, είναι πολλοί οι πιλότοι και to reputation θα ανέβει γρήγορα στο 120 και πάλι. Δεν έχει συμβεί ποτέ να έχετε δύο ή και τρία crashes όμως, αρκετά κοντά, πριν ανέβει το reputation; Οι πολλοί πιλότοι και οι πολλές πτήσεις είναι δίκοπο μαχαίρι σε τέτοια περίπτωση. Ναι, θα ανέβει σχετικά γρήγορα αλλά οι πρώτες πτήσεις, μετά από ένα reputation fall, ας πούμε στο 40-50, θα είναι ζημιογόνες και δεν ξέρω αν θα προλάβετε να ρίξετε τις τιμές των εισητηρίων για να μη φεύγουν άδεια τα αεροπλάνα. Απλά αναρωτιέμαι πώς το αντιμετωπίζετε. Είχα κάποια στιγμή αερογραμμή στο FSA και το crash το θεωρούσα εφιάλτη. Δεν είναι και δύσκολο να συμβεί. Ένα προβληματικό υπερευαίσθητο μοντέλο, ένα κόλλημα του υπολογιστή τη στιγμή του flare, ένας κάπως απρόσεκτος πιλότος... Έχω δει αερογραμμές να τελειώνουν σε μία νύχτα, ακόμη κι εσκεμμένο σαμποτάζ ανταγωνιστή έχω δει στα πρώτα βήματα του FSA, όταν υπήρχε η άκρως ανταγωνιστική λίστα των αερογραμμών με βάση το κεφάλαιο της καθεμιάς.
Image
User avatar
OAL556 Athanasios Voulgarakis
Full Member
Full Member
Posts: 140
Joined: Tue Sep 20, 2011 9:14 am
Name: Athanasios Voulgarakis
Callsign: OAL556

Re: Σκέψεις για τις θυγατρικές του οικονομικού μοντέλου

Post by OAL556 Athanasios Voulgarakis »

Απλα κλεινεις τον client απο το X πανω δεξια και ξανακανεις την πτηση!!! ;)
Image
OAL288 Nikos Stournaras
Newbie
Newbie
Posts: 29
Joined: Mon Sep 22, 2014 6:34 pm
Name: Nikos Stournaras
Callsign: OAL288

Re: Σκέψεις για τις θυγατρικές του οικονομικού μοντέλου

Post by OAL288 Nikos Stournaras »

Ναι, αν έχεις κάνει εσύ το crash, κι εκεί μπαίνει και ο πανικός της πρώτης φοράς, το να τραβάς καλώδια, να κλείνεις clients κλπ πριν φύγει το pirep. Κάποιος μου είχε πει ότι έβγαλε το PC απ' το ρεύμα στον πανικό του. :) Αν είσαι ο CEO είναι το θέμα και δεις την επόμενη πια μέρα δύο long hauls κατεστραμένα και το reputation στο ναδίρ τι κάνεις. Ήταν κι ένα φεγγάρι στο FSA που είχα τρελλή κόντρα με μια άλλη αερογραμμή, πολύ κατινοκαταστάσεις... Πιλότος να μπαίνει και να μου crashάρει δύο αεροπλάνα απανωτά πριν τον κάνω ground. Μετά έπαιρνα αιτήσεις και φοβόμουν να τις αποδεχτώ, μην έχω τα ίδια...
Image
Post Reply