"κολληματακια"

Γενική συζήτηση για την εξομοίωση πτήσεων. / Discuss anyhting reagrding flight simulation.
Post Reply
OAL809 Mihalis Velegrakis
Full Member
Full Member
Posts: 145
Joined: Sat Aug 21, 2010 7:42 am
Name: Mihalis Velegrakis
Callsign: OAL809

"κολληματακια"

Post by OAL809 Mihalis Velegrakis »

Καλησπερα χθες πειραξα λιγο τις ρυθμισεις στο fsx.cfg συμφωνα με τις ρυθμισεις του Κωστα που θα βρειτε εδω http://forum.avsim.net/topic/370594-sof ... e-for-fsx/
Hδη ειχα φτιαξει το cfg απο το jesus bojote και ειχα βαλει και ενα εξωτερικο fps limiter με βαση το θεμα του καπτεν Δεληγιωργη εδω στο φορουμ.Η αληθεια ειναι οτι τα frames δε ηταν και τοσο "συγκινιτικα" (παρολου που εχω αρκετα δυνατο συστημα i7 4gb ram ati radeon 4800 win 7 64bit.)Παρολα αυτα δεν ειχα ιδιαιτερο προβλημα στις πτησεις αλλα θα ηθελα να εχω πχ με "βαρια" αεροσκαφη μεσα στο πιλοτηριο κανα 30 (μεγιστο κλειδωμενα frames 30).
Για να μπω στο ζουμι χθες που εκανα καποιες προσθεσεις μετατροπες κτλ συμφωνα με το παραπανω παρατηρω οτι μερικες φορες το fs κανει καποια "κολληματακια" οταν πχ μετακινησω την καμερα στο VC.Παραδειγμα εκει που εχω frames 15-16 χωρις προβλημα καποια στιγμη πεφτουν αυτοματα 4-5 και ξανα ανεβαινουν.Σημερα που πεταξα φοβηθηκα μην εχω μεγαλο προβλημα αλλα μεχρι στιγμης δεν παρατηρησα κατα την διαρκεια απογειωσης -προσγειωσης να χω προβλημα.Βεβαια ηταν και βραδυ.

Ξερει κανεις πως θα το αντιμετωπισω και αν εχει σχεση με τα λεγομενα stutters??
OAL109 Mike Ionas
Administrator
Administrator
Posts: 1276
Joined: Mon May 31, 2010 6:09 pm
Name: Mike Ionas
Callsign: OAL109

Re: "κολληματακια"

Post by OAL109 Mike Ionas »

Η τελευταία έκδοση είναι εδώ.

Ξεκίνησα με τον οδηγό του καπετάν Δεληγιώργη κι εγώ ως βάση και στη συνέχεια οι αλλαγές που έκανα με βάση τον Kosta ήταν να χρησιμοποιήσω το εσωτερικό limmiter του FSX στα 30fps αντί για το εξωτερικό και τις παρακάτω αλλάγές στο fsx.cfg:

Code: Select all

Poolsize=0
σε αντίθεση με το

Code: Select all

Bufferpools=nnnnnn
που χρησιμοποιούσα από Boyote. Η βασική διαφορά είναι πως με την καινούρια ρύθμιση όλα τα δεδομένα από το FSX πάνε απευθείας στην κάρτα γραφικών. Στο παλιότερο σύστημα αυτό μου δημιουργούσε πάντα ΟΟΜ error, ενώ στο κανούριο δουλεύει άψογα, οπότε μάλλον θέλει αρκετά δυνατό μηχάνημα για να μην έχει προβλήματα. Το

Code: Select all

[TERRAIN]
 LOD_RADIUS=6.500000
δεν το χρησιμοποίησα καθώς επιβαρύνει πολύ το σύστημα. Τέλος πρόσθεσα το

Code: Select all

[Main]
 FIBER_FRAME_TIME_FRACTION=0.20
Όλες οι άλλες προτεινόμενες ρυθμίσεις είχαν γίνει ήδη από τον Boyote.

Είχα ήδη τις ρυθμίσεις που προτείνει για το Inspector και FSX.

Το "πείραμα" που έκανα για να βεβαιωθώ πως όλα ήταν εντάξη ήταν μια πτήση από LGAV για EGLL και επιστροφή χωρίς να κλείσω το FS με NGX, REX 2048 textures, FlyTampa LGAV, UK2000 Xtreme EGLL v2, UTX και GEX σε full screen 1920x1200. Δεν υπήρχε κανένα απολύτως πρόβλημα και για πρώτη φορά δεν είδα μονοψήφια frame στο Λονδίνο παρόλο που γινόταν πανικός από κίνηση (ως συνήθως).

Να συμπληρώσω πως τρέχω AS2012, FSRealTime, FSInn, κλπ. σε δεύτερο υπλογιστή μέσω WideFS/SimConnect.

Όσον αφορά το δικό σου πρόβλημα, έχεις ακολουθήσει τις σχετικές οδηγίες για την εξάλειψη των stutters από το post του Αλέξανδρου;
Image
OAL809 Mihalis Velegrakis
Full Member
Full Member
Posts: 145
Joined: Sat Aug 21, 2010 7:42 am
Name: Mihalis Velegrakis
Callsign: OAL809

Re: "κολληματακια"

Post by OAL809 Mihalis Velegrakis »

Γεια σου Mike!

Το εσωτερικο limiter το εχω και εγω ηδη στο display settings μεχρι 30fps.
To Pool Size=0 το εχω ηδη
Το bufferpools=0

Nα κανω μια αλλαγη να δοκιμασω οπως το εχεις γραψει ακριβως;;
Bufferpools=nnnnnn

το LOD_RADIUS το χω και 6.5 μαλλον θα το κατεβασω στο 4.5 να δω αν κερδιζω καποια frames ετσι.

Πεταω σε windows mode χωρις τπτ εξτρα γιατι φοβαμαι μην μου δημιουργησει κανεν error.Btw τι μπορω να κανω για να μην εχω προβλημα σε full Screen?Δεν το πολυ το εχω ψαξει.Απλως εχω διαβασει οτι σε windows mode χωρις full screen ειναι καλυτερο για το fsx.Βεβαια σε full δεν θα μπορω να βλεπω το SQbox κτλ.
Παντως παλιοτερα παρολο που ετρεχα ολα (ακομα και τωρα) τα προγραμματα στον ιδιο υπολογιστη καποιο σοβαρο προβλημα δεν ειδα ουτε τρελη απωλεια στα frames με τα ιδια πανω κατω προγραμμα
OAL109 Mike Ionas
Administrator
Administrator
Posts: 1276
Joined: Mon May 31, 2010 6:09 pm
Name: Mike Ionas
Callsign: OAL109

Re: "κολληματακια"

Post by OAL109 Mike Ionas »

Θα έχεις Poolsize=0 ή Bufferpools=0 (κάνουν ακριβώς το ίδιο και δεν χρειάζεται να υπάρχουν και τα δύο). Από τη στιγμή που σου δουλεύει χωρίς ΟΟΜ δεν το πειράζεις.

Όσον αφορά το window ή full screen, ό,τι δουλεύει στον καθένα. Προσωπικά με βολεύει το full screen καθώς τρέχω όλα τα παρελκώμενα στον δεύτερο υπολογιστή. Αν θές αν αλλάζεις μεταξύ προγραμμάτων τότε το window μάλλον βολεύει καλύτερα.
Image
Post Reply