ACARS & P3D V4 (x64)

Old posts for obsolete functionalities and technologies
Post Reply
OAL619 Costas Chronopoulos
Newbie
Newbie
Posts: 7
Joined: Sun Nov 08, 2015 9:35 pm
Name: Costas Chronopoulos
Callsign: OAL619

ACARS & P3D V4 (x64)

Post by OAL619 Costas Chronopoulos »

Καλησπέρα,

Είχα το "κλασικό" πρόβλημα με την λύση να ειναι το βήμα 9 στον οδηγό. Όμως, παρόλο που το έκανα, μου έβγαζε κάποιο ακόμα error μετά...το οποίο αυτή τη στιγμή δεν το έχω διότι δεν έχει σημασία... Το πρόβλημα είναι από ότι κατάλαβα, το P3D V4 χρησημοποιεί την Access Database Engine χ64 English. Έτσι, όταν έβγαλα την χ64 έκδοση και έβαλα την χ32, το P3D δεν ανοιγε... έδειχνε το splash screen και ύστερα τίποτα... το task υπήρχε στο Task Manager..

Έβγαλα την χ32 έκδοση, έβαλα την χ64 αλλά και πάλι τίποτα. Προχώρησα σε repair του P3D V4... καμία τύχη...

Έχει κάποιος να προτείνει κάτι πριν πάω σε γενικό format...??
OAL878 Thodoris Katsikas
Jr. Member
Jr. Member
Posts: 70
Joined: Thu Oct 04, 2012 9:21 am
Name: Thodoris Katsikas
Callsign: OAL878

Re: ACARS & P3D V4 (x64)

Post by OAL878 Thodoris Katsikas »

Κωστα καλησπέρα,
στον δικο μου υπολογιστη access database engine δεν εχω εγκατεστημένο και εχω v3 και v4 p3d (το acars το τρεχω απο αλλο pc). Μηπως ειναι κατι αλλο και δεν ανοιγει το p3d, δοκιμασες να κανεις delete το p3d.cfg.
Μακαρι να μην κανεις format.

Restore τον windows καμια μερα πισω?
Image
Image
OAL109 Mike Ionas
Administrator
Administrator
Posts: 1276
Joined: Mon May 31, 2010 6:09 pm
Name: Mike Ionas
Callsign: OAL109

Re: ACARS & P3D V4 (x64)

Post by OAL109 Mike Ionas »

Η τελευταία έκδοση του ACARS (που είναι τώρα σε beta) δεν χρησιμοποιεί πλέον το Access db Engine κι έτσι όλα αυτά τα προβλήματα δεν συμβαίνουν πια. Λογικά σε λίγες μέρες θα είναι public.

Κώστα αν θέλεις στείλε μου email να σου δώσω link για την beta, ώστε να μην έχεις κάποιο παρόμοιο πρόβλημα στο μέλλον.

Όσον αφορά το P3Dv4, δεν ήξερα πως χρησιμοποιεί την Access db Engine. Όταν έβαλες πάλι την x64, έβαλες την έκδοση που χρειάζεται; Θα ρίξω μια ματιά στην δική μου εγκατάσταση να δώ ποια έκδοση έχει και θα επανέλθω.
Image
Post Reply