Πρόβλημα με ACARS

Old posts for obsolete functionalities and technologies
Post Reply
OAL880 Akis Koligiotis
Newbie
Newbie
Posts: 6
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:32 pm
Name: Akis Koligiotis
Callsign: OAL880

Πρόβλημα με ACARS

Post by OAL880 Akis Koligiotis »

Συνάδελφοι καλησπέρα.

Το πρόβλημα που αντιμετώπιζα απο την αρχή με το ACARS ήταν οτι δεν περνούσε στο PIREP τα σωστά στοιχεία όσον αφορά Cargo, αριθμό επιβατών κλπ. Δεν έδωσα σημασία μιας και δεν είμαι σε εταιρία με οικονομικό μοντέλο προς το παρόν. Χθες όμως για πρώτη φορά δεν μου παρουσίασε σωστά τον χρόνο πτήσης. Έκανα την πτήση LGAV-LGKV με διάρκεια 1:01 η οποία περάστηκε ορθά. Στην συνέχεια όμως, αν και είχα κλείσει και ξανανοίξει το ACARS, έκανα την πτήση LGAV-LGNX η οποία είχε διάρκεια περίπου 30-35 min. Παρόλα αυτά στο PIREP που στάλθηκε στην επιμελητεία και έγινε approved η διάρκεια πτήσης φαίνεται ως 1:01 όπως ακριβώς και η προηγούμενη πτήση για LGKV. Κάνω ανεφοδιασμό και επιστρέφω απο LGNX προς LGAV χωρίς αυτή την φορά να κλείσω το ACARS, απλώς τσέκαρα το νέο flight plan (LGNX-LGAV). Και αυτή η πτήση αν και είχε διάρκεια 35-40 min στο PIREP εμφανίζεται ως 1:01 όπως και οι δυο προηγούμενες. Προσπάθησα να το διορθώσω manual αλλά διαπίστωσα οτι μάλλον δεν γίνεται. Έχει κανείς καμιά ιδέα τι ακριβώς συμβαίνει; Πρώτη φορά μου το έκανε αυτό. Αν έχει σημασία οι πτήσεις έγιναν με το ATR 72-500 της F1. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Akis Koligiotis
OAL880
Image
User avatar
OAL853 Nick Papandreou
Administrator
Administrator
Posts: 698
Joined: Thu Oct 18, 2012 2:47 am
Name: Nick Papandreou
Callsign: OAL853

Re: Πρόβλημα με ACARS

Post by OAL853 Nick Papandreou »

Καλησπέρα Άκη,

Ρίξε μία ματιά και πες μου αν το acars σου εμφανίζει pending pireps στο flight. Έπίσης είσαι 100% σίγουρος ότι το έκλεισες και το ξανα-έτρεξες?
Pilots' Manager
pilots@oav.gr

Image
OAL880 Akis Koligiotis
Newbie
Newbie
Posts: 6
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:32 pm
Name: Akis Koligiotis
Callsign: OAL880

Re: Πρόβλημα με ACARS

Post by OAL880 Akis Koligiotis »

Καλησπέρα Νίκο,

Τσέκαρα το ACARS και δεν μου εμφανίζει pending pireps. Είμαι απόλυτα σίγουρος οτι μεταξύ της πρώτης και δεύτερης πτήσης το έκλεισα και το ξαναέτρεξα. Όπως είμαι επίσης σίγουρος οτι ΔΕΝ το έκλεισα μεταξύ της δεύτερης και τρίτης πτήσης. Αν θέλεις διόρθωσε τους χρόνους στις δυο τελευταίες πτήσεις (LGAV-LGNX & LGNX-LGAV) οι οποίες ήταν διάρκειας 00:35 και 00:41 αντίστοιχα. Ευχαριστώ.
Image
Post Reply