ACARS "Cannot open database"

Old posts for obsolete functionalities and technologies
Post Reply
OAL929 Philippos Makris
Newbie
Newbie
Posts: 26
Joined: Tue Aug 14, 2012 8:06 am
Name: Philippos Makris
Callsign: OAL929

ACARS "Cannot open database"

Post by OAL929 Philippos Makris »

Καλημέρα σας! Χρόνια πολλά κιόλας για τις ημέρες. Αντιμετωπίζω πρόβλημα με το ACARS, μετά την σύνδεση με τα στοιχεία μου στον Server, και αφού κατεβάσω την πτήση στο ACARS, μόλις την τικάρω, μου βγάζει σφάλμα "Cannot open database" It may not be a database. Ξέρει κανείς να μ βοηθήσει; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
OAL109 Mike Ionas
Administrator
Administrator
Posts: 1276
Joined: Mon May 31, 2010 6:09 pm
Name: Mike Ionas
Callsign: OAL109

Re: ACARS "Cannot open database"

Post by OAL109 Mike Ionas »

Από το ACARS quick installation guide:
9. Για να είμαστε σίγουροι ότι λειτουργεί, χωρίς να τρέξουμε το FS κλείνουμε πειραματικά μία πτήση στην επιμελητεία, συνδεόμαστε στο ACARS και επιλέγουμε την πτήση. Το ACARS θα αρχίσει να διαβάζει το flightplan. Αν παρουσιαστεί εκεί πρόβλημα, κάνουμε επανεγκατάσταση την 32bit έκδοση του Microsoft Access Database Engine 2010 (όχι την x64) που θα βρούμε στο site της Microsoft εδώ.
Μερικές φορές δεν εγκαθίσταται αυτόματα το Access Database Engine 2010 και πρέπει να γίνει χειροκίνητη εγκατάσταση.
Image
OAL929 Philippos Makris
Newbie
Newbie
Posts: 26
Joined: Tue Aug 14, 2012 8:06 am
Name: Philippos Makris
Callsign: OAL929

Re: ACARS "Cannot open database"

Post by OAL929 Philippos Makris »

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια, όντως εκεί ήταν το πρόβλημα. Μία τελευταία ερώτηση: Το FSX στα Windows 10 το έχει δοκιμάσει κανείς; Γιατί σκέφτομαι να κάνω αναβάθμιση αλλά δεν ξέρω τι μέλει γενέσθαι με το FSX.
OAL109 Mike Ionas
Administrator
Administrator
Posts: 1276
Joined: Mon May 31, 2010 6:09 pm
Name: Mike Ionas
Callsign: OAL109

Re: ACARS "Cannot open database"

Post by OAL109 Mike Ionas »

Αν δεν έχεις κάποιο συγκεκριμένο λόγο για να πας στα 10, ο χρυσός κανόνας του IT είναι "αν δουλεύει, μη το σκαλίζεις"! Αν τώρα θέλεις οπωσδήποτε να πας στα 10, όλο και κάποιος θα τα έχει δοκιμάσει.. ;)
Image
Post Reply