ACARS και Free Flights

Old posts for obsolete functionalities and technologies
Post Reply
OAL880 Akis Koligiotis
Newbie
Newbie
Posts: 6
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:32 pm
Name: Akis Koligiotis
Callsign: OAL880

ACARS και Free Flights

Post by OAL880 Akis Koligiotis »

Καλημέρα σε όλους.

Δεν ξέρω αν το θέμα έχει συζητηθεί - δεν το βρήκα κάπου - και έτσι αποφάσισα να ανοίξω ένα νέο τοπικ. Αν έχει συζητηθεί κάπου αλλού ζητάω συγγνώμη εκ των προτέρων. Αυτό που θέλω να αναφέρω έχει να κάνει με την επιλογή των Free flights. Στην προσπάθεια μου να εκτελέσω κάποια πτήση η οποία βρίσκεται εκτός του επίσημου προγράμματος της επιμελητείας διαπιστώνω οτι υπάρχει πρόβλημα με το ACARS της OAV. Πιο συγκεκριμένα, αφού έχω επιλέξει μια συγκεκριμένη free flight απο την επιμελητεία, στην συνέχεια ανοίγοντας το acars και πηγαίνοντας να επιλέξω το flight plan της επιμελητείας το πρόγραμμα crash-άρει. Την πρώτη φορά που συνέβη θεώρησα οτι είναι τυχαίο εκτελώντας την πτήση LPMA-LGSK κι έτσι στο τέλος έστειλα το pirep manually. Στην πορεία όμως διαπίστωσα οτι το ACARS δεν δέχεται καμία απολύτως free flight.
Το ερώτημα μου λοιπόν είναι το εξής. Αφού είμαστε υποχρεωμένοι κατά κάποιο τρόπο να κάνουμε χρήση του ACARS για την αποστολή των pirep, αυτό σημαίνει οτι δεν μπορούμε να εκτελέσουμε κάποια πτήση της επιλογής μας; Μπορούμε όταν θέλουμε να εκτελέσουμε free flight να στέλνουμε το Pirep με τον παραδοσιακό τρόπο δηλαδή manually;;; Αν ισχύει το πρώτο νομίζω οτι θα πρέπει να το εξετάσετε το θέμα συνάδελφοι καθώς υπάρχουν τόσοι και τόσοι ωραίοι προορισμοί ανά τον κόσμο που δεν είναι στο πρόγραμμα της επιμελητείας και που πολλοί απο εμάς θέλουμε να πετάμε. Είναι κρίμα επίσης κάποιοι να αγοράζουν διάφορα add-on αεροδρόμια και scenery και επι της ουσίας να μην μπορούν να τα χρησιμοποιήσουν σε online πτήσεις. Σας ευχαριστώ πολύ για την προσοχή σας.
Image
User avatar
OAL853 Nick Papandreou
Administrator
Administrator
Posts: 698
Joined: Thu Oct 18, 2012 2:47 am
Name: Nick Papandreou
Callsign: OAL853

Re: ACARS και Free Flights

Post by OAL853 Nick Papandreou »

Καλησπέρα Άκη,
Το ACARS δεν λειτουργεί με τις free flights, για τις συγκεκριμένες πτήσεις μπορούμε να στέλνουμε το pirep χειροκίνητα αρκεί να αναφέρουμε τον λόγο στα remarks.
Pilots' Manager
pilots@oav.gr

Image
OAL880 Akis Koligiotis
Newbie
Newbie
Posts: 6
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:32 pm
Name: Akis Koligiotis
Callsign: OAL880

Re: ACARS και Free Flights

Post by OAL880 Akis Koligiotis »

Νίκο καλησπέρα.

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση. Δηλαδή γίνεται αποδεκτό ένα pirep εφόσον πρόκειται για free flight. Αυτό ήθελα να διευκρινίσω, ώστε αφενός να μην δημιουργώ πρόβλημα στέλνοντας άσκοπα pirep τα οποία δεν θα γίνουν δεκτά και αφετέρου να μην χάνω χρόνο εκτελώντας πτήσεις οι οποίες δεν θα μετράνε στην πορεία μου στην OAV. Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι.
Image
Post Reply