List of pilots facing problem with ACARS

Old posts for obsolete functionalities and technologies
User avatar
OAL853 Nick Papandreou
Administrator
Administrator
Posts: 696
Joined: Thu Oct 18, 2012 2:47 am
Name: Nick Papandreou
Callsign: OAL853

Re: List of pilots facing problem with ACARS

Post by OAL853 Nick Papandreou »

999702 wrote:Καλησπέρα,
Εγκατέστησα το Acars V2 πριν λίγες μέρες. Στην αρχή είχα πρόβλημα με το antivirus αλλά κάνοντας το exclude κατάφερα να το κάνω να δουλέψει. Έκανα 2 δοκιμαστικές πτήσεις και το Acars και τις δύο φορές έκλεινε χωρίς καμία ειδοποίηση. Σκέφτηκα να δοκιμάσω να αναβαθμίσω το Framework και μετά από αυτό φάνηκε να έχει λυθεί το πρόβλημα και τις 3 τελευταίες μέρες πέταγα χωρίς κανένα πρόβλημα (Όλες με Airbus X). Σήμερα όμως δοκίμασα 2 φορές να κάνω μία πτήση LGTS-LOWK την μία με QW RJ100 και τη δεύτερη με PMDG 737. Και τις δυο φορές το Acars έκλεισε χωρίς καμία ειδοποίηση ή μήνυμα. Το σύστημα μου δουλεύει με Windows 7 64bit, Framework 4.7 FSX. Δεν ξέρω αν φταίει η αλλαγή αεροπλάνου ή μπορεί να είναι κάτι άλλο.

Καλησπέρα Ορέστη,

Από τα προαπαιτούμενα που αναφέρει το manual είναι όλα εγκατεστημένα?

* Windows Installer 4.0
* Microsoft NET Framework 4.0 (x86 and x64)
* Adobe Acrobat Reader
* Microsoft Internet Explorer 11 ή μεταγενέστερη έκδοση.

Επίσης, υπάρχει η πιθανότητα για κάποιο λόγο το antivirus να κλείνει το ACARS?

Τέλος, στο Event Viewer (Control Panel->Administrative Tools->Windows Log->Application), εμφανίζει κάποιο Error την στιγμή που έκλεισε το ACARS?
Pilots' Manager
pilots@oav.gr

Image
OAL442 Orestis Doukas
Full Member
Full Member
Posts: 100
Joined: Sat Aug 21, 2010 3:07 pm
Name: Orestis Doukas
Callsign: OAL442

Re: List of pilots facing problem with ACARS

Post by OAL442 Orestis Doukas »

Καλησπέρα Nick,
Τελικά ήταν πολύ πιο απλό. Όταν έκανα αρχικά εγκατάσταση του Acars έφτιαξα 1 shortcut στο taskbar για να το ανοιγω εύκολα μαζί με το FSX, ACTIVESKY κλπ. Μετά από τα βάλε-βγάλε με antivirus και εγκαταστάσεις για Test το shortcut είχε μείνει. Ενώ τις προηγούμενες μέρες το άνοιγα από το start menu χτες για πρώτη φορά χρησιμοποίησα πάλι το shortcut από το taskbar και τις δύο φορές. Το βράδυ που το σκεφτόμουν μου ήρθε η ιδέα να δοκιμάσω πάλι το start menu και σήμερα έκανα την πτήση κανονικά χωρίς πρόβλημα. Είμαι 99% σίγουρος ότι τώρα θα δουλεύει κανονικά. Fingers crossed και για την επιστροφή. ;)
OAL929 Philippos Makris
Newbie
Newbie
Posts: 26
Joined: Tue Aug 14, 2012 8:06 am
Name: Philippos Makris
Callsign: OAL929

Re: List of pilots facing problem with ACARS

Post by OAL929 Philippos Makris »

Με την ολοκλήρωση της πτήσης LCLK σε LIRN και πατώντας την επιλογή Send Pirep, το ACARS μου έβγαλε "Flight canceled". Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος;
OAL442 Orestis Doukas
Full Member
Full Member
Posts: 100
Joined: Sat Aug 21, 2010 3:07 pm
Name: Orestis Doukas
Callsign: OAL442

Re: List of pilots facing problem with ACARS

Post by OAL442 Orestis Doukas »

999702 wrote:Καλησπέρα Nick,
Τελικά ήταν πολύ πιο απλό. Όταν έκανα αρχικά εγκατάσταση του Acars έφτιαξα 1 shortcut στο taskbar για να το ανοιγω εύκολα μαζί με το FSX, ACTIVESKY κλπ. Μετά από τα βάλε-βγάλε με antivirus και εγκαταστάσεις για Test το shortcut είχε μείνει. Ενώ τις προηγούμενες μέρες το άνοιγα από το start menu χτες για πρώτη φορά χρησιμοποίησα πάλι το shortcut από το taskbar και τις δύο φορές. Το βράδυ που το σκεφτόμουν μου ήρθε η ιδέα να δοκιμάσω πάλι το start menu και σήμερα έκανα την πτήση κανονικά χωρίς πρόβλημα. Είμαι 99% σίγουρος ότι τώρα θα δουλεύει κανονικά. Fingers crossed και για την επιστροφή. ;)
Δυστυχώς στην επιστροφή είχα πάλι τα ίδια. Ούτε 20 λεπτά από την απογείωση το Acars απλά έκλεισε. Στα events βρήκα αυτό.

Log Name: Application
Source: Microsoft-Windows-Security-SPP
Date: 21/9/17 10:26:11 PM
Event ID: 8193
Task Category: None
Level: Error
Keywords: Classic
User: N/A
Computer: Flightsimulator
Description:
License Activation Scheduler (sppuinotify.dll) failed with the following error code:
0x80070005
Event Xml:
<Event xmlns="http://schemas.microsoft.com/win/2004/08/events/event">
<System>
<Provider Name="Microsoft-Windows-Security-SPP" Guid="{E23B33B0-C8C9-472C-A5F9-F2BDFEA0F156}" EventSourceName="Software Protection Platform Service" />
<EventID Qualifiers="49152">8193</EventID>
<Version>0</Version>
<Level>2</Level>
<Task>0</Task>
<Opcode>0</Opcode>
<Keywords>0x80000000000000</Keywords>
<TimeCreated SystemTime="2017-09-21T19:26:11.000000000Z" />
<EventRecordID>297512</EventRecordID>
<Correlation />
<Execution ProcessID="0" ThreadID="0" />
<Channel>Application</Channel>
<Computer>Flightsimulator</Computer>
<Security />
</System>
<EventData>
<Data>0x80070005</Data>
</EventData>
</Event>
User avatar
OAL956 Tasos Ionas
Administrator
Administrator
Posts: 69
Joined: Mon Aug 23, 2010 2:23 pm
Name: Tasos Ionas
Callsign: OAL956

Re: List of pilots facing problem with ACARS

Post by OAL956 Tasos Ionas »

Το συγκεκριμένο event μάλλον είναι άσχετο με το Acars, θα βγάλουμε update που να κάνει track περισσότερα errors να δούμε τι φταίει.
Image
Post Reply