ACARS next version?

Old posts for obsolete functionalities and technologies
Post Reply
OAL423 Panos Zegklas
Newbie
Newbie
Posts: 24
Joined: Mon Mar 24, 2014 1:40 am
Name: Panos Zegklas
Callsign: OAL423

ACARS next version?

Post by OAL423 Panos Zegklas »

Καλησπέρα,

Εδώ και μερικές μέρες χρησιμοποιώ ACARS και σε γενικές γραμμές δουλεύει αρκετά καλά. Δεν ξέρω ποιός και αν δουλεύει επόμενο version αλλά καλό θα ήταν να ληφθούν υπόψιν τα παρακάτω:
1) Να δείχνει live τους πόντους (πχ, -100 forgot landing lights, κτλ κτλ)
2) Να υπάρχει ξεχωριστή μπλε γραμμή (initial flight plan) και κόκκινη όπως είναι τώρα που κάνει track την πορεία
3) Τώρα δεν δείχνει live την κόκκινη γραμμή...πρέπει να αρχίσει να στρίβει το αεροσκάφος για να κάνει update την πορεία

Επίσης μπορείτε να μου πείτε "ρε δεν μας παρατάς, και τώρα μια χαρά δουλεύει" :P
Απλά έχω δει και άλλα ACARS και έλεγα να δώσω μερικές ιδέες για να γίνει καλύτερο.

Ευχαριστώ :)
Image
OAL109 Mike Ionas
Administrator
Administrator
Posts: 1276
Joined: Mon May 31, 2010 6:09 pm
Name: Mike Ionas
Callsign: OAL109

Re: ACARS next version?

Post by OAL109 Mike Ionas »

Όπως έχω αναφέρει πολλές φορές όλες οι ιδέες είναι πάντα ευπρόσδεκτες!

Το ACARS θα συνεχίσει να αναπτύσεται. Ο λόγος που τα πράγματα κινούνται αργά είναι πως δεν υπάρχει πάντα ο απαραίτητος ελεύθερος χρόνος που απαιτείται από τους προγραμματιστές καθώς το φτιάχνουν στον ελέυθερό τους χρόνο.
1) Θα μπορούσε να γίνει σχετικά εύκολα.
2) Καλή ιδέα.
3) Ο λόγος γι' αυτό είναι ο τρόπος με τον οποίο σχεδιάζεται η γραμμή στο χάρτη. Αρχικά δοκιμάσαμε τη live εκδοχή αλλά υπήρχε πολύ μεγάλη κατανάλωση resources του συστήματος και πρωταρχικός σκοπός ήταν το ACARS να είναι όσο πιο ελαφρύ γίνεται. Έτσι υιοθετήθηκε η χάραξη της γραμμής μόνο στις στροφές. Ίσως να το ξανακοιτάξουμε στο μέλλον, αλλά δεν είναι στις άμεσες προτεραιότητες.
Image
Post Reply