ACARS issues

Old posts for obsolete functionalities and technologies
Post Reply
OAL809 Mihalis Velegrakis
Full Member
Full Member
Posts: 145
Joined: Sat Aug 21, 2010 7:42 am
Name: Mihalis Velegrakis
Callsign: OAL809

ACARS issues

Post by OAL809 Mihalis Velegrakis »

Καλησπερα.Προχθες και σημερα εκανα δυο πτησεις με την χρηση του ΑCARS.Στην πρωτη ειχα ξεχασει να πατησω start flight οποτε επρεπε να στειλω χειροκινητα το pirep.Στην δευτερη ομως ολα ηταν κομπλε εκτος απο καποια error που μου πετουσε και επρεπε να πατησω συνεχεια ή κλεισιμο.Αυτο που παρατηρησα ειναι οτι οταν κανω minimize το παραθυρο της εφαρμογης πεφτουν αποτομα τα frames (fsx σε windowed mode) και δυστυχως σημερα ειχα και CTD πτηση απο LGAV-LGTS λιγο πριν την Σκοπελο με χρηση ACARS , οποτε επρεπε παλι να στειλω χειροκινητα το pirep (το vataware εχει τρομερα κολληματα και τις δυο αυτες πτησεις που εκανα δεν μου τις εβγαζε ή δεν εμπαινε καν στην ιστοσελιδα, οποτε οι ωρες που εβαλα χειροκινητα ηταν καπως "μπακαλιστικες" οπως τις θυμομουν.


απο το event viewer

Όνομα ελαττωματικής εφαρμογής fsx.exe, έκδοση 10.0.61472.0, χρονική σήμανση 0x475e17d3
Όνομα ελαττωματικής λειτουργικής μονάδας unknown, έκδοση 0.0.0.0, χρονική σήμανση 0x00000000
Κωδικός εξαίρεσης: 0xc0000005
Μετατόπιση σφάλματος: 0x00000000
Αναγνωριστικό ελαττωματικής διεργασίας: 0x15c8
Χρόνος έναρξης ελαττωματικής εφαρμογής: 0x01cf687403008b98
Διαδρομή ελαττωματικής εφαρμογής: F:\Microsoft Flight Simulator X\fsx.exe
Διαδρομή ελλατωματικής λειτουργικής μονάδας:unknown
Αναγνωριστικό αναφοράς:398b09bf-d46d-11e3-b443-e0cb4e1977b5
User avatar
OAL853 Nick Papandreou
Administrator
Administrator
Posts: 698
Joined: Thu Oct 18, 2012 2:47 am
Name: Nick Papandreou
Callsign: OAL853

Re: ACARS issues

Post by OAL853 Nick Papandreou »

Καλησπέρα Μιχάλη!

Ρίξε μία ματιά στο http://www.oav.gr/forum/viewtopic.php?f=32&t=1527, χρειάζονται κάποιες επιπλέον πληροφορίες για να μπορέσουμε να εντοπίσουμε το πρόβλημα.

Αυτό με τα frames δεν το έχει αναφέρει κανείς, κι εγώ με fsx σε windows mode είμαι με σχετικά παλιό μηχάνημα και δεν έχω τέτοιο θέμα.

Για το άλλο, γενικά μου ακούγεται σαν πρόβλημα με το Microsoft .NET Framework, αλλά καλό θα ήταν να ρίξεις μία ματιά στο manual και συγκεκριμένα στις απαιτήσεις, μπορείς να δοκιμάσεις να επανεγκαταστήσεις μόνος σου τα προγράμματα που χρειάζεται το acars για να δεις αν θα αλλάξει κάτι.
Pilots' Manager
pilots@oav.gr

Image
OAL809 Mihalis Velegrakis
Full Member
Full Member
Posts: 145
Joined: Sat Aug 21, 2010 7:42 am
Name: Mihalis Velegrakis
Callsign: OAL809

Re: ACARS issues

Post by OAL809 Mihalis Velegrakis »

Kαλησπερα Νικο!!Εχω διαβασει το εγχειριδιο αλλα και το συγκεκριμενο αρθρο εδω στο φορουμ.Το error που μου εβγαλε ηταν οντως απο το Microsoft NET Framework.Εχω εγκαταστησει την τελευταια εκδοση και οτι αλλο ζητησουσε η εφαρμογη του ACARS.Xρησιμοποιω εξωτερικο frame limiter κλειδωμενο στα 30 και εχω κανει tweak το fsx.Oταν ανοιγω την εφαρμογη βλεπω καποια πτωση στα frames.Οταν το κανω minimize τελειως πεφτουν πολυ περισσοτερο οποτε το αφηνω ανοικτο "πισω" απο το παραθυρο του fsx.Eχω εγκατεστημενα Win 7 64 με τελευταιες αναβαθμισεις.Θα το ξαναδοκιμασω και αν παρατηρησω κατι περιεργο θα κανω αναφορα.
Post Reply