FS9 ACARS pax και cargo πάντα μηδέν [SOLVED]

Old posts for obsolete functionalities and technologies
Post Reply
OAL037 George Stergioulas
Jr. Member
Jr. Member
Posts: 69
Joined: Sat Mar 01, 2014 12:56 am
Name: George Stergioulas
Callsign: OAL037

FS9 ACARS pax και cargo πάντα μηδέν [SOLVED]

Post by OAL037 George Stergioulas »

Καλησπέρα και συγχαρητήρια για το public release!
Κάτι που έχω αναφέρει και στο teamspeak ας το γράψω κι εδώ γιατί βλέπω ότι παραμένει και στην τελική έκδοση. Χρησιμοποιώ FS9, FSUIPC registered 3.999z8 και Windows 7 X64 professional.
Οτιδήποτε αεροσκάφος κι αν πετάξω, οτιδήποτε και να βάλω στο pirep κλείνοντας την πτήση, αφού σταλεί από το ACARS στο τέλος της πτήσης οι επιβάτες θα είναι πάντα μηδέν, όπως και το cargo. Αποτέλεσμα στο τέλος να βγαίνει τεράστια οικονομική ζημιά από την κάθε πτήση αφού δε λαμβάνονται υπόψιν τα έσοδα.
Image
OAL109 Mike Ionas
Administrator
Administrator
Posts: 1276
Joined: Mon May 31, 2010 6:09 pm
Name: Mike Ionas
Callsign: OAL109

Re: FS9 ACARS pax και cargo πάντα μηδέν

Post by OAL109 Mike Ionas »

Προς το παρόν συμπληρώνουμε χειροκίνητα επιβάτες και φορτίο κατά το quality check ώστε να μην υπάρχει ζημιά. Μέχρι να βρούμε το πρόβλημα..
Image
User avatar
OAL956 Tasos Ionas
Administrator
Administrator
Posts: 69
Joined: Mon Aug 23, 2010 2:23 pm
Name: Tasos Ionas
Callsign: OAL956

Re: FS9 ACARS pax και cargo πάντα μηδέν

Post by OAL956 Tasos Ionas »

Το πρόβλημα λύθηκε στην 1.0.1 έκδοση.
Image
OAL037 George Stergioulas
Jr. Member
Jr. Member
Posts: 69
Joined: Sat Mar 01, 2014 12:56 am
Name: George Stergioulas
Callsign: OAL037

Re: FS9 ACARS pax και cargo πάντα μηδέν

Post by OAL037 George Stergioulas »

καλησπέρα
Δοκιμάζοντας σήμερα με ATR 72-500 κλείνοντας πτήση για Σάμο της Airlines που γίνεται με Dash Q100, ναι μεν μου πήρε cargo και επιβάτες αντί να τα δείχνει 0 όπως παλιά, αλλά μου έβγαλε κάτι κουλά νούμερα του τύπου 130 επιβάτες και κάτι 7 τόνοι cargo! Σε ATR72! Για την ιστορία είχα φορτώσει 39 επιβάτες και λίγο cargo, αλλά ακόμη και έτσι μου έβγαλε στο debrief ότι ημουν υπέρβαρος στην απογείωση και την προσγείωση τρώγοντας πόντους ποινής.
Image
OAL037 George Stergioulas
Jr. Member
Jr. Member
Posts: 69
Joined: Sat Mar 01, 2014 12:56 am
Name: George Stergioulas
Callsign: OAL037

Re: FS9 ACARS pax και cargo πάντα μηδέν

Post by OAL037 George Stergioulas »

OK, δεύτερη πτήση με το ATR για την επιστροφή από LGSM και πάλι τα ίδια. 130 pax και 7 τόνοι cargo σε ATR... Την ίδια ώρα τρώω Penalties για υπέρβαση του MTOW Και MLW ΑΛΛΑ παρατηρώ το άλλο κουλό: παρότι δεν είναι μηδενικά τα cargo και pax (αντιθέτως είναι υπερβολικά πολλά) μου βγαίνει το revenue μείον! Και αρκετά μάλιστα! Πώς γιένεν αυτό!;!!
Image
User avatar
OAL956 Tasos Ionas
Administrator
Administrator
Posts: 69
Joined: Mon Aug 23, 2010 2:23 pm
Name: Tasos Ionas
Callsign: OAL956

Re: FS9 ACARS pax και cargo πάντα μηδέν

Post by OAL956 Tasos Ionas »

Έχει γίνει κάποιο μπέρδεμα με τα κιλά και τις λίβρες. Working on it...
Image
User avatar
OAL853 Nick Papandreou
Administrator
Administrator
Posts: 698
Joined: Thu Oct 18, 2012 2:47 am
Name: Nick Papandreou
Callsign: OAL853

Re: FS9 ACARS pax και cargo πάντα μηδέν

Post by OAL853 Nick Papandreou »

863885 wrote:...ΑΛΛΑ παρατηρώ το άλλο κουλό: παρότι δεν είναι μηδενικά τα cargo και pax (αντιθέτως είναι υπερβολικά πολλά) μου βγαίνει το revenue μείον! Και αρκετά μάλιστα! Πώς γιένεν αυτό!;!!
http://www.oav.gr/forum/viewtopic.php?f ... heck#p2807
Πραγματοποίησα μία πτήση, αλλά το report στην επιμελητεία παρουσίασε ζημία για την εταιρία! *30/6/14
Προκειμένου να φανούν τα πραγματικά κέρδη από μία πτήση, πρέπει να είμαστε σίγουροι ότι η πτήση έγινε σωστά, πρέπει δηλαδή να γίνει το quality check από τον αρμόδιο manager. Μετά το πέρας του quality check, εμφανίζονται τα πραγματικά οικονομικά στοιχεία.
Pilots' Manager
pilots@oav.gr

Image
User avatar
OAL956 Tasos Ionas
Administrator
Administrator
Posts: 69
Joined: Mon Aug 23, 2010 2:23 pm
Name: Tasos Ionas
Callsign: OAL956

Re: FS9 ACARS pax και cargo πάντα μηδέν

Post by OAL956 Tasos Ionas »

Γιώργο μόλις μπορέσεις κάνε μια πτήση με την τελευταία έκδοση 1.0.1.1 Πρέπει να έιναι εντάξει τώρα!
Image
OAL037 George Stergioulas
Jr. Member
Jr. Member
Posts: 69
Joined: Sat Mar 01, 2014 12:56 am
Name: George Stergioulas
Callsign: OAL037

Re: FS9 ACARS pax και cargo πάντα μηδέν

Post by OAL037 George Stergioulas »

Μόλις κατέβηκα με την τελευταία έκδοση του ACARS. Έκλεισα πτήση με Α320 και την έκανα με το Β738 που είναι ελαφρώς βαρύτερο αεροσκάφος και παίρνει και πιο μεγάλα φορτία από το 320. Παρόλα αυτά και με 7.8 τόνους καύσιμο το report μου έδωσε 130 pax και (λίγο υπερβολικό) 8 τόνους cargo. Άρα οι μονάδες είναι σωστές και η όποια διαφορά προκύπττει πλέον λόγω διαφορών Α320 με Β738. Θα δοκιμάσω και με Β738 και θα πρέπει να βγαίνουν κοντινά τα βάρη εκεί. Θα δοκιμάσω και με το ATR75 στην cargo και θα ξαναναφέρω. Πάντως φαίνεται να δουλεύει.
Image
OAL037 George Stergioulas
Jr. Member
Jr. Member
Posts: 69
Joined: Sat Mar 01, 2014 12:56 am
Name: George Stergioulas
Callsign: OAL037

Re: FS9 ACARS pax και cargo πάντα μηδέν

Post by OAL037 George Stergioulas »

Κι άλλη δοκιμή αυτή τη φορά πετώντας το ATR της Cargo που αντιστοιχεί με το add-on της Flight 1 που έχω. Όλα τα βάρη τα μέτρησε πολύ σωστά βάζοντάς μου 6 περίπου τόνους cargo. Θεωρώ πλέον ότι έχουν λυθεί λοιπόν όλα τα θέματα και ό,τι προκύπτει είναι απλά η διαφορά βαρών του αεροσκάφους που κλείνω με αυτό που έχω μέσα στο FS μου. Problem solved λοιπόν.
Image
Post Reply