Πρόβλημα με Acars

Old posts for obsolete functionalities and technologies
Post Reply
OAL638 Lampros Tasoulis
Newbie
Newbie
Posts: 26
Joined: Mon Jun 19, 2017 2:32 am
Name: Lampros Tasoulis
Callsign: OAL638

Πρόβλημα με Acars

Post by OAL638 Lampros Tasoulis »

Για άγνωστο λόγο το p3dv4 σε μια απο τις πτήσεις μου μου πάγωσε τον υπολογιστή! Αναγκάστηκα να κάνω επανεκίνηση το σύστημά μου και όλα αποκαταστάθηκαν! Εννοείτε βέβαια πως έχασα την πτήση και έλπιζα να την ξανακάνω μέσα σε 24ώρες! Δυστυχώς ενώ ετοίμασα τα πάντα για να ξαναπετάξω στο σημείο που άνοιγα το ACARS μου έδειχνε πως δεν είμαι συνδεμένος και μου βγάζει σφάλματα, πως δεν επικοινωνεί με το σέρβερ και να ξαναπροσπαθήσω αργότερα! Δεν ξέρω τι έφταιξε και δεν μπορώ ούτε να το ξαναεγκαταστήσω απο την αρχή! Μήπως υπάρχει καμια λύση στο πρόβλημα? Προσπάθησα να ανοίξω το manual μα δεν λειτουργεί!
Image
OAL463 Michael Bourekas
Full Member
Full Member
Posts: 115
Joined: Mon Apr 22, 2013 10:17 pm
Name: Michael Bourekas
Callsign: OAL463

Re: Πρόβλημα με Acars

Post by OAL463 Michael Bourekas »

Λαμπρο το ιδιο συνεβει και σε μενα.

Η λυση ηταν να το κανω απεγκατασταση και να καθαρισω την registry.

Ξανα εγκατασταση κι ειμαι Οκ. Δοκιμασε το κι να δουλεψει ενημερωσε,
User avatar
OAL853 Nick Papandreou
Administrator
Administrator
Posts: 696
Joined: Thu Oct 18, 2012 2:47 am
Name: Nick Papandreou
Callsign: OAL853

Re: Πρόβλημα με Acars

Post by OAL853 Nick Papandreou »

OAL638 Lampros Tasoulis wrote:το ACARS μου έδειχνε πως δεν είμαι συνδεμένος και μου βγάζει σφάλματα, πως δεν επικοινωνεί με το σέρβερ και να ξαναπροσπαθήσω αργότερα
Αν το ACARS δεν συνδέεται με τον εξομοιωτή σημαίνει ότι το fsuipc δεν έχει εγκατασταθεί ή ότι δεν λειτουργεί σωστά. Κάνεις επανεγκατάσταση του FSUIPC.
OAL638 Lampros Tasoulis wrote:Προσπάθησα να ανοίξω το manual μα δεν λειτουργεί
Για να ανοίξεις το manual του ACARS χρειάζεται αρχικά ένα πρόγραμμα αποσυμπίεσης όπως το winrar, winzip, 7z κτλ. καθώς είναι συμπιεσμένο και για να το διαβάσεις (και γενικά τα αρχεία pdf), απαιτείται το acrobat reader.
Pilots' Manager
pilots@oav.gr

Image
OAL521 Anastasios Mpithas
Newbie
Newbie
Posts: 2
Joined: Fri Aug 24, 2018 5:26 pm
Name: Anastasios Mpithas
Callsign: OAL521

Re: Πρόβλημα με Acars

Post by OAL521 Anastasios Mpithas »

Καλησπέρα,
Πληροφοριακά και εγώ είχα παρόμοιο πρόβλημα (δεν μπορούσε το ACARS να συνδεθεί με το server) στις 25/01/2019.
Χθες 27/01 δούλευε κανονικά.
OAL638 Lampros Tasoulis
Newbie
Newbie
Posts: 26
Joined: Mon Jun 19, 2017 2:32 am
Name: Lampros Tasoulis
Callsign: OAL638

Re: Πρόβλημα με Acars

Post by OAL638 Lampros Tasoulis »

Μου το ανέφερε και ο Μ.Παπανδρέου και ακολούθησα αυτό που είπες Michael και έκανα απεγκατάσταση το ACARS απο τον υπολογιστή! Στην συνέχεια έκανα ένα καθαρισμό την registry με το ccleaner! Έπειτα ξαναεγκατέστησα το ACARS και όλα δουλεύουν κανονικά! Επίσεις Nick έκανα και μια επανεγκατάσταση το FSUIPC καλού κακού! Νιck, Michael σας ευχαριστώ για την βοήθειά σας!
Image
OAL638 Lampros Tasoulis
Newbie
Newbie
Posts: 26
Joined: Mon Jun 19, 2017 2:32 am
Name: Lampros Tasoulis
Callsign: OAL638

Re: Πρόβλημα με Acars

Post by OAL638 Lampros Tasoulis »

1313126 wrote:Καλησπέρα,
Πληροφοριακά και εγώ είχα παρόμοιο πρόβλημα (δεν μπορούσε το ACARS να συνδεθεί με το server) στις 25/01/2019.
Χθες 27/01 δούλευε κανονικά.

Αναστάσιε μπες και κάνε απεγκατάσταση το ΑCARS θα το βρείς στην προσθαφαίρεση προγραμμάτων τον Windows που διαθέτεις! Μόλις το κάνεις εγκατέστησε και πάλι το Αcars μέσα απο την επιμελητεία της OAV! Θα σου δουλέψει κανονικά!
Image
Post Reply