προβλημα με το pirep

Ολα όσα θα θέλατε να ξερετε και δεν τολμούσατε να ρωτήσετε. / Questions regarding OAV's dispatch office.
Post Reply
OAL308 Georgios Kontogiorgis
Newbie
Newbie
Posts: 22
Joined: Sat Sep 27, 2014 12:22 pm
Name: Georgios Kontogiorgis
Callsign: OAL308

προβλημα με το pirep

Post by OAL308 Georgios Kontogiorgis »

Καλημέρα σας, αντιμετωπίζω ένα προβληματάκι στις τρεις τελευταίες πτήσεις που έχω κάνει.
Στο pirep που μου βγάζει από την επιμελητεία έχει καθορισμένα καύσιμα, λιγότερα βάσει των αναγκών μου και δεν με αφήνει να τα τροποποιήσω, κάνω κάτι λάθος που πρέπει να το διορθώσω; αυτό μου συμβαίνει από την τελευταία και πανέμορφη αναβάθμιση του ACARS.(Συγχαρητήρια στους κοπιάσαντες :) ) .
Παράδειγμα LGAV TO LCLK Alternate airport LCPH 6670 Kgr
Η επιμελητεία μου δίνει κλειδωμένα 5417 σήμερα εχτές μου έδινε 5404 Kgr
και λογικά τρώω πέναλτι:
OK
-Regulations require to have at least 45 minutes of reserved fuel upon arrival to destination airport. (-200)
-You made a perfect Landing. (100)
-You landed at the correct airport. (50)
-You got 91 points for your total flying time.
-You arrived on time. (100)

-Bonus points: 341
-Penalty points: 200
Δεν κάνω κάτι καλά;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Image
User avatar
OAL853 Nick Papandreou
Administrator
Administrator
Posts: 696
Joined: Thu Oct 18, 2012 2:47 am
Name: Nick Papandreou
Callsign: OAL853

Re: προβλημα με το pirep

Post by OAL853 Nick Papandreou »

Καλημέρα Γιώργο,

Το νούμερο των καυσίμων που αναφέρει το pirep όταν κλείσουμε μία πτήση, είναι ενδεικτικό.

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να τροποποιήσεις αυτήν την τιμή (όπως άλλωστε και τον αριθμό επιβατών, cargo, block in-out) καθώς αυτή ενημερώνεται αυτόματα κατά την αποστολή του pirep μέσω acars με βάση το φορτίο του αεροσκάφους. Για τον λόγο αυτό και για να μην μπερδεύονται οι πιλότοι νομίζοντας πως πρέπει να αναγράψουν κάτι, πρόσφατα οι παραπάνω τιμές έγιναν μη τροποποιήσιμες. Εξαίρεση αποτελεί η αποστολή ενός manual pirep. Σε αυτήν την περίπτωση το σύστημα σε αφήνει να τις τροποποιήσεις για ευνόητους λόγους.

Οπότε, ανάλογα με την πτήση, κάνε τους υπολόγισμούς σου και φόρτωνε το αεροσκάφος με όσο καύσιμο απαιτείται. Το Acars θα διαβάσει τον αριθμό του καυσίμου από το αεροσκάφος και αναλάβει όλα τα υπόλοιπα.
Pilots' Manager
pilots@oav.gr

Image
OAL308 Georgios Kontogiorgis
Newbie
Newbie
Posts: 22
Joined: Sat Sep 27, 2014 12:22 pm
Name: Georgios Kontogiorgis
Callsign: OAL308

Re: προβλημα με το pirep

Post by OAL308 Georgios Kontogiorgis »

Καλησπέρα Νικόλα, σε ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις, είχα την εντύπωση ότι πρέπει να συμμορφωθώ και να χρησιμοποιήσω τα ενδεικτικά νούμερα της επιμελητείας στο fmc.
Image
Post Reply