Manual Pirep submition

Ολα όσα θα θέλατε να ξερετε και δεν τολμούσατε να ρωτήσετε. / Questions regarding OAV's dispatch office.
Post Reply
OAL978 Nikos Roumeliotis
Newbie
Newbie
Posts: 11
Joined: Thu May 21, 2015 1:44 pm
Name: Nikos Roumeliotis
Callsign: OAL978

Manual Pirep submition

Post by OAL978 Nikos Roumeliotis »

Καταρχήν να ζητήσω συγνώμη για τo manual submission του pirep. Είχα πρόβλημα με το ACARS λόγω του ότι είχα 64 bit office εγκατεστημένο και μου έσκαγε συνέχεια κατα τη διάρκεια της ανάλυσης του FP οποτε δε μπόρεσα να το στείλω αυτοματοποιημένα. Παρασκευή βράδυ έκανα τη πρώτη πτήση μου LGST-LGSA και μετά έκανα manual submision του pirep αλλά ακόμα το βλέπω με κλεψύδρα στην επιμελητεία. Πρέπει να κάνω και κάτι άλλο?
Επίσης έκλεισα δοκιμαστικά μια πτήση για να δοκιμάσω αν λύθηκε το πρόβλημα με το ACARS μια και εγκατέστησα την 32 bit έκδοση office 2010. Αυτή τώρα η πτήση φαίνεται με κόκκινο X δίπλα της μια και μετά το τέστ την έκανα cancel. Δε ξέρω αν χρειάζεται να κάνετε για αυτό ή δε πειράζει να μείνει έτσι.
Image
User avatar
OAL853 Nick Papandreou
Administrator
Administrator
Posts: 696
Joined: Thu Oct 18, 2012 2:47 am
Name: Nick Papandreou
Callsign: OAL853

Re: Manual Pirep submition

Post by OAL853 Nick Papandreou »

Καλημέρα Νίκο και για τις 2 περιπτώσεις που ανέφερες θα πρέπει να περιμένεις να κάνει το quality check ο manager της Airways. Στην μεν πρώτη περίπτωση αν είναι όλα καλά θα κάνει approved την πτήση, στην δεύτερη θα την σβήσει από το σύστημα.
Pilots' Manager
pilots@oav.gr

Image
OAL978 Nikos Roumeliotis
Newbie
Newbie
Posts: 11
Joined: Thu May 21, 2015 1:44 pm
Name: Nikos Roumeliotis
Callsign: OAL978

Re: Manual Pirep submition

Post by OAL978 Nikos Roumeliotis »

1228511 wrote:Καλημέρα Νίκο και για τις 2 περιπτώσεις που ανέφερες θα πρέπει να περιμένεις να κάνει το quality check ο manager της Airways. Στην μεν πρώτη περίπτωση αν είναι όλα καλά θα κάνει approved την πτήση, στην δεύτερη θα την σβήσει από το σύστημα.
Καλημέρα Νίκο. Δε ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά η πτήση έγινε στην Aeroclub και όχι στην Airways
Image
OAL978 Nikos Roumeliotis
Newbie
Newbie
Posts: 11
Joined: Thu May 21, 2015 1:44 pm
Name: Nikos Roumeliotis
Callsign: OAL978

Re: Manual Pirep submition

Post by OAL978 Nikos Roumeliotis »

Καλημέρα και καλή χρονιά και απο μένα. Λόγω διαφόρων προβλημάτων είχα σταματήσει το άθλημα και είπα σιγά σιγά να το ξαναπιάσω. Μπήκα σήμερα και είδα ότι μια πτήση που είχα κάνει στις 10 Σεπτεμβρίου ακόμα δε φαίνεται στον λογαριασμό μου. Είχα πάλι πρόβλημα με το ACARS και είχα κάνει πάλι manual submission εξηγώντας τους λόγους. Για κάποιο λόγο ενώ το ACARS δούλευε κανονικά και κατέβασε και τη πτήση και το flight plan χωρίς προβλήματα, όταν προσγειώθηκα και έβαλα και τα parking brakes, το ACARS έδειχνε ότι ήμουν ακόμα cruising. Όταν επέλεξα απο το ACARS End Flight μου βγαλε μήνυμα ότι η πτήση ακυρώθηκε και έτσι δε μπορούσα να κάνω submit το pirep αυτόματα απο το ACARS
Image
User avatar
OAL853 Nick Papandreou
Administrator
Administrator
Posts: 696
Joined: Thu Oct 18, 2012 2:47 am
Name: Nick Papandreou
Callsign: OAL853

Re: Manual Pirep submition

Post by OAL853 Nick Papandreou »

Καλή χρονιά και χρόνια πολλά!

Την πέρασα μόλις την πτήση σου, ο manager της aeroclub είναι σε διακοπές εδώ και καιρό.
Δοκίμασε να κάνεις καμμία πτησούλα στην Airways, εκεί θα φανεί ξεκάθαρα αν υπάρχει κάποιο θέμα ή όχι.
Pilots' Manager
pilots@oav.gr

Image
OAL978 Nikos Roumeliotis
Newbie
Newbie
Posts: 11
Joined: Thu May 21, 2015 1:44 pm
Name: Nikos Roumeliotis
Callsign: OAL978

Re: Manual Pirep submition

Post by OAL978 Nikos Roumeliotis »

1228511 wrote:Καλή χρονιά και χρόνια πολλά!

Την πέρασα μόλις την πτήση σου, ο manager της aeroclub είναι σε διακοπές εδώ και καιρό.
Δοκίμασε να κάνεις καμμία πτησούλα στην Airways, εκεί θα φανεί ξεκάθαρα αν υπάρχει κάποιο θέμα ή όχι.
Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απόκριση Νίκο.

Θα πρέπει να δοκιμάσω και στην Airways όπως είπες καμιά πτήση απλά μέχρι τώρα δεν έχω αξιωθεί να πάρω τον αέρα του Dash :)

Πιστεύεις ότι για κάποιο λόγο θα έχει διαφορετική συμπεριφορά το ACARS στην άλλη εταιρεία?
Image
User avatar
OAL853 Nick Papandreou
Administrator
Administrator
Posts: 696
Joined: Thu Oct 18, 2012 2:47 am
Name: Nick Papandreou
Callsign: OAL853

Re: Manual Pirep submition

Post by OAL853 Nick Papandreou »

Ναι στην Aeroclub που και που το ACARS μας κάνει ορισμένα μυστήρια...
Pilots' Manager
pilots@oav.gr

Image
Post Reply