Passengers/Cargo always "0" problem

Ολα όσα θα θέλατε να ξερετε και δεν τολμούσατε να ρωτήσετε. / Questions regarding OAV's dispatch office.
Post Reply
OAL314 Moschos Koupoukis
Newbie
Newbie
Posts: 10
Joined: Sat Mar 08, 2014 2:15 pm
Name: Moschos Koupoukis
Callsign: OAL314

Passengers/Cargo always "0" problem

Post by OAL314 Moschos Koupoukis »

Γεια σας, έχω πρόβλημα στα pireps που μετά απο κάθε πτήση στο flight Details μου βγάζει πάντα μηδενική τιμή στο passengers + cargo, ενώ πάντα τα συμπληρώνω όταν στέλνω (SEND PIREP) απο την επιμελητεία όπως και στις ρυθμίσεις του εκάστοτε αεροσκάφους βάζω τον ίδιο αριθμό επιβατών + αποσκευών που έχω συμπληρώσει και στο report.
Στέλνω τις αναφορές με το OAV Acars και χρησιμοποιώ το vPilot. Και πάντα μετά απο κάθε πτήση μου βγάζει "0"..
Μήπως πρέπει να τα συμπληρώσω και κάπου αλλού εκτός μέσω browser -> SEND PIREP και στο simulator?

Help please !!
Image
OAL463 Michael Bourekas
Full Member
Full Member
Posts: 115
Joined: Mon Apr 22, 2013 10:17 pm
Name: Michael Bourekas
Callsign: OAL463

Re: Passengers/Cargo always "0" problem

Post by OAL463 Michael Bourekas »

Οταν συμπληρωνεις το RIREP, στην επιμελητεια, βαζεις τον τυπο του αεροσκαφους που θα πεταχεις η αφηνεις αυτο που ειναι επιλεγμενο ηδη ?
Δεν ειμαι σιγουρος αν μπορει να φταει αυτο, αλλα check it out.
OAL314 Moschos Koupoukis
Newbie
Newbie
Posts: 10
Joined: Sat Mar 08, 2014 2:15 pm
Name: Moschos Koupoukis
Callsign: OAL314

Re: Passengers/Cargo always "0" problem

Post by OAL314 Moschos Koupoukis »

Ναι, το συμπληρώνω. Πχ μόλις τώρα έκανα πτήση LGTS->LGBL , DHC6 (twin otter) , πρίν "κλείσει" η πτήση (OAV Acars->Flight->Send Pirep) μου εμφάνιζε κανονικά στα στοιχεία τον αριθμό επιβατών και αποσκευών που είχα βάλει, όταν έβλεπα τα στοιχεία της πτήσης στον explorer, άλλα αφού έκλεισε η πτήση και έστειλα το pirep , τώρα μου βγάζει πάλι "0" .....

:(
Image
OAL314 Moschos Koupoukis
Newbie
Newbie
Posts: 10
Joined: Sat Mar 08, 2014 2:15 pm
Name: Moschos Koupoukis
Callsign: OAL314

Re: Passengers/Cargo always "0" problem

Post by OAL314 Moschos Koupoukis »

ΜΟΛΙΣ τώρα μπήκα επιμελητεία και έψαξα στις παλαιότερες πτήσεις που έκανα με το FSpassenger και παρατήρησα οτι εκεί κρατούσε κανονικά μετά την αποστολή του PIREP τον αριθμό επιβ+αποσκ που έβαζα....
Οπότε το θέμα είναι 99% πρόβλημα με το OAV ACARS.

Ισως δημιουργείτε επειδή ΠΑΝΤΑ όταν στέλνω την πτήση μου βγάζει ΛΑΘΟΣ τι "Δεν μπόρεσε να γίνει σύνδεση με τον server" άλλα οταν ξαναπροσπαθώ μου λέει οτι ήδη έχει αυτό το report..
Image
OAL037 George Stergioulas
Jr. Member
Jr. Member
Posts: 69
Joined: Sat Mar 01, 2014 12:56 am
Name: George Stergioulas
Callsign: OAL037

Re: Passengers/Cargo always "0" problem

Post by OAL037 George Stergioulas »

Η σύνδεση είναι άσχετη με το θέμα των επιβατών. Είναι γνωστό πρόβλημα του Acars με FS9 και Prepar3d. Επειδή είμαστε πλέον πολύ λίγοι με το FS9 δεν πρόκειται να διορθωθεί. Τι FS χρησιμοποιείς;
Image
OAL314 Moschos Koupoukis
Newbie
Newbie
Posts: 10
Joined: Sat Mar 08, 2014 2:15 pm
Name: Moschos Koupoukis
Callsign: OAL314

Re: Passengers/Cargo always "0" problem

Post by OAL314 Moschos Koupoukis »

Εδώ και ένα μήνα χρησιμοποιώ το Prepar3d v2.2 όπου έχω μεταφέρει όλα τα αεροπλάνα και sceneries και δεν κρασάρει πλέον σε καμία πτήση όπως το FSX που κυριολεκτικά δεν μπορούσα να πετάξω επειδή συνέχεια κολλούσε
Image
OAL314 Moschos Koupoukis
Newbie
Newbie
Posts: 10
Joined: Sat Mar 08, 2014 2:15 pm
Name: Moschos Koupoukis
Callsign: OAL314

Re: Passengers/Cargo always "0" problem

Post by OAL314 Moschos Koupoukis »

Check 1) Before Sending pirep from OAV ACARS, passengers+cargo was set (>0) on flight report
After OAV ACARS->Flights->SEND PIREP i ALWAYS get "Server is Busy or connection lost. Try to submit the Pirep manually later"

Check 2) Despite the error the report goes to OAV Server BUT at the flight's "FLIGHT DETAILS", I read now passengers+cargo "0"


>:( :( >:( :-\
Image
User avatar
OAL853 Nick Papandreou
Administrator
Administrator
Posts: 698
Joined: Thu Oct 18, 2012 2:47 am
Name: Nick Papandreou
Callsign: OAL853

Re: Passengers/Cargo always "0" problem

Post by OAL853 Nick Papandreou »

Καλησπέρα,

Είναι γνωστό το μικρο-πρόβλημα και όπως προανέφερε ο Γιώργος έχει να κάνει με το FS9/P3D-ACARS. Ο προγραμματιστής είναι ενήμερος και λογικά στις επόμενες εκδόσεις θα διορθωθεί. Μην ανυσηχείτε όμως καθώς κατά την διαδικασία του quality check από τον αρμόδιο manager, οι αριθμοί αυτοί συμπληρώνονται.
Pilots' Manager
pilots@oav.gr

Image
Post Reply