Προτάσεις / Suggestions

Ολα όσα θα θέλατε να ξερετε και δεν τολμούσατε να ρωτήσετε. / Questions regarding OAV's dispatch office.
OAL109 Mike Ionas
Administrator
Administrator
Posts: 1276
Joined: Mon May 31, 2010 6:09 pm
Name: Mike Ionas
Callsign: OAL109

Re: Προτάσεις / Suggestions

Post by OAL109 Mike Ionas »

Η Επιμελητεία είναι private και δεν είναι προσβάσιμη χωρίς κάποιος να έχει username και password. Το μόνο κομμάτι της Επιμελητείας που είναι public, είναι το roster των πιλότων, καθώς αυτό είναι προϋπόθεση για τις επίσημα αναγνωρισμένες VA στον IVAO και στη VATSIM.
Image
User avatar
OAL269 Kyprianos Biris
Global Moderator
Global Moderator
Posts: 331
Joined: Sat Aug 14, 2010 4:25 pm
Name: Kyprianos Biris
Callsign: OAL269

Re: Προτάσεις / Suggestions

Post by OAL269 Kyprianos Biris »

Ναι έχεις δίκιο Νίκο, αυτό δεν το είχα σκεφτεί !
Image
P3Dv5.4 - CPU i9 10900 / GPU RTX 3070
OAL052 Alexandros Barbalias
Newbie
Newbie
Posts: 28
Joined: Wed Apr 13, 2016 1:58 pm
Name: Alexandros Barbalias
Callsign: OAL052

Re: Προτάσεις / Suggestions

Post by OAL052 Alexandros Barbalias »

Γεια σας και από εμένα,

Να συγχαρώ και εγώ με την σειρά μου όλα τα άτομα που βρίσκονται πίσω από αυτό το κατόρθωμα που ονομάζεται Olympic Air VA και δημόσια! Πραγματικά η δουλεία ή καλύτερα το μεράκι και η υπομονή που έχουν βάλει οι εμπλεκόμενοι είναι αξιοθαύμαστη. Γραφήματα, στατιστικά, και κυριότερο από όλα η οργάνωση! Βρίσκεις τα πάντα εύκολα, και αν δυσκολεύεσαι πάντα υπάρχει το σωτήριο και γεμάτο κόσμο teamspeak να βγάλει το φίδι από την τρύπα.
Προσωπικά δεν θα άλλαζα τίποτα από τη δομή του site όπως αυτή υφίσταται σήμερα. Πολύ ωραίες οι προσθήκες στο login των τελευταίων πτήσεων των μηνιαίων νέων και της αλλαγής του χρωματισμού. Το μόνο που θα μπορούσα να προτείνω σαν αλλαγή είναι η ενοποίηση της σελίδας σε ένα ενιαίο σύνολο. Με αυτό εννοώ να μεταφερθεί το πλέγμα (Pilots,Flights,ACARS,Weather,Downloads,Logout) που υπάρχει στο μέσον του site στο σημείο που βρίσκεται τώρα η ενδιάμεση γαλάζια γραμμή μεταξύ του σήματος της oav και της επιμελητείας έτσι ώστε όλα να γίνονται με ένα scrol του mouse, ταυτόχρονα να δημιουργηθούν στο πάνω δεξιά τμήμα εκεί που υπάρχουν οι σύνδεσμοι HOME, THE GROUP κλπ δύο νέα tab όπου το ένα θα αποτελεί τα latest news και το άλλο τις τελευταίες δημοσιεύσεις του forum.
Τέλος να ρωτήσω αν μελλοντικά μπορούν να δημιουργηθούν έξτρα repaints για το A320 της aerosoft. Αυτά από εμένα.

Καλή συνέχεια σε όλους και καλές πτήσεις!
Image
OAL645 Panos Sinioros
Newbie
Newbie
Posts: 6
Joined: Thu Jul 23, 2015 5:44 pm
Name: Panos Sinioros
Callsign: OAL645

Re: Προτάσεις / Suggestions

Post by OAL645 Panos Sinioros »

Καλησπέρα και από εμένα παιδιά,

καταρχάς να εκφράσω τις ευχαριστίες μου για την δυνατότητα που μου δίνεται μέσω της oav. Η δουλειά και το μεράκι σας είναι άξια θαυμασμού. Κι εγώ με την σειρά μου θα ήθελα να προτείνω την εισαγωγή δυνατότητας alternative airport στο acars καθώς και μια ιδέα που πριν από λίγο σκέφτηκα. Το καλοκαίρι είχα ακούσει στο ts κάποιον να λέει πως πήγε με 777 στην Αμερική και την επόμενη μέρα ένας άλλος πιλότος είχε επιστρέψει πίσω στην Αθήνα το αεροπλάνο. Θα μπορούσε κάθε πιλότος να αφήνει ένα report για το αεροπλάνο και την πτήση πχ θα κάνω την επιστροφή σε 2 μέρες. Ελπίζω η ιδέα να είναι καλή. Περιμένω να ακούσω την γνώμη σας πάνω σε αυτή.
User avatar
OAL556 Athanasios Voulgarakis
Full Member
Full Member
Posts: 140
Joined: Tue Sep 20, 2011 9:14 am
Name: Athanasios Voulgarakis
Callsign: OAL556

Re: Προτάσεις / Suggestions

Post by OAL556 Athanasios Voulgarakis »

Γυρνόντας πίσω στα παλιά λημέρια της OAV, διαπίστωσα πολύ όμορφες προσθήκες στα στατιστικά που έχουμε στην διάθεση μας.

Δεν ξέρω αν το έχετε στο νου σας ή αν εχει ξαναγίνει κουβέντα, θα πρότεινα στα στοιχεία της κάθε πτήσης που εμφανίζονται στο RECENT FLIGHTS, να περνάει και το METAR των αεροδρομίων,οπως εμφανίζεται άλλωστε και στο PIREP οταν κλείνουμε την πτήση, έτσι ώστε να υπάρχει μια πληρη εικόνα της πτήσης που έγινε.

Κάποιος μπορεί να έκατσε "βαριά" και να μας κανει εντύπωση, αλλά αν ήταν με θύελλα ίσως να μας φανεί κ λογικό.

Μικρή λεπτομέρεια αλλα πιστεύω ολοκληρώνει τα στοιχεία της καθε πτήσης.
Image
User avatar
OAL853 Nick Papandreou
Administrator
Administrator
Posts: 696
Joined: Thu Oct 18, 2012 2:47 am
Name: Nick Papandreou
Callsign: OAL853

Re: Προτάσεις / Suggestions

Post by OAL853 Nick Papandreou »

OAL645 Panos Sinioros wrote:Καλησπέρα και από εμένα παιδιά,

καταρχάς να εκφράσω τις ευχαριστίες μου για την δυνατότητα που μου δίνεται μέσω της oav. Η δουλειά και το μεράκι σας είναι άξια θαυμασμού. Κι εγώ με την σειρά μου θα ήθελα να προτείνω την εισαγωγή δυνατότητας alternative airport στο acars καθώς και μια ιδέα που πριν από λίγο σκέφτηκα. Το καλοκαίρι είχα ακούσει στο ts κάποιον να λέει πως πήγε με 777 στην Αμερική και την επόμενη μέρα ένας άλλος πιλότος είχε επιστρέψει πίσω στην Αθήνα το αεροπλάνο. Θα μπορούσε κάθε πιλότος να αφήνει ένα report για το αεροπλάνο και την πτήση πχ θα κάνω την επιστροφή σε 2 μέρες. Ελπίζω η ιδέα να είναι καλή. Περιμένω να ακούσω την γνώμη σας πάνω σε αυτή.
Καλημέρα Πάνο και ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια!
Τέτοια φαινόμενα σπανίζουν καθώς οι πιλότοι του οικονομικού μοντέλου στην συντρηπτική πλειοψηφία τους γνωρίζουν αρκετά καλά τους κανονισμούς και τους σέβονται. Βασικά είναι η δεύτερη φορά που ακουω να γίνεται κάτι τέτοιο εδώ και 2 χρόνια. Αλλά και κάτι τέτοιο να γίνει, αν αναφερθεί στον manager της θυγατρικής, είμαι σίγουρος ότι θα φροντίσει να γυρίσει το αεροσκάφος πίσω στο αεροδρόμιο ώστε ο πιλότος που το πήγε εκεί να το επιστρέψει.
Pilots' Manager
pilots@oav.gr

Image
User avatar
OAL853 Nick Papandreou
Administrator
Administrator
Posts: 696
Joined: Thu Oct 18, 2012 2:47 am
Name: Nick Papandreou
Callsign: OAL853

Re: Προτάσεις / Suggestions

Post by OAL853 Nick Papandreou »

OAL556 Athanasios Voulgarakis wrote:Γυρνόντας πίσω στα παλιά λημέρια της OAV, διαπίστωσα πολύ όμορφες προσθήκες στα στατιστικά που έχουμε στην διάθεση μας.

Δεν ξέρω αν το έχετε στο νου σας ή αν εχει ξαναγίνει κουβέντα, θα πρότεινα στα στοιχεία της κάθε πτήσης που εμφανίζονται στο RECENT FLIGHTS, να περνάει και το METAR των αεροδρομίων,οπως εμφανίζεται άλλωστε και στο PIREP οταν κλείνουμε την πτήση, έτσι ώστε να υπάρχει μια πληρη εικόνα της πτήσης που έγινε.

Κάποιος μπορεί να έκατσε "βαριά" και να μας κανει εντύπωση, αλλά αν ήταν με θύελλα ίσως να μας φανεί κ λογικό.

Μικρή λεπτομέρεια αλλα πιστεύω ολοκληρώνει τα στοιχεία της καθε πτήσης.
Θανάση καλώς όρισες πίσω στα cockpits!

Γίνεται εύκολα (τουλάχιστον να υπάρχει αναφορά για το metar του αεροδρομίου στο οποίο προσγειώθηκε κάποιος). Με το που αποστέλεται το pirep στην βάση δεδομένων μας, να αναζητείται και να καταγράφεται το metar του αεροδρομίου. Απλά:

1. Θα υπάρχει μία επιπλέον μικρή καθυστέρηση 1-2 sec κατά την αποστολή pirep για να γίνει η απαιτούμενη μεταφορά δεδομένων από εξωτερικό σύνδεσμο.
2. Πολλά metars είναι μαρκοσκελή και δεν ξέρω κατά πόσο κάτι τέτοιο μπορεί να γίνει εύκολα παρουσιάσιμο στο pirep details.

Θα μας πει κι ο Μιχάλης την άποψή του.
Pilots' Manager
pilots@oav.gr

Image
OAL109 Mike Ionas
Administrator
Administrator
Posts: 1276
Joined: Mon May 31, 2010 6:09 pm
Name: Mike Ionas
Callsign: OAL109

Re: Προτάσεις / Suggestions

Post by OAL109 Mike Ionas »

Δεν είναι άσχημη ιδεά. Ίσως να βάζαμε ένα εικονίδιο σαν αυτό και όταν ο χρήστης περνάει το ποντίκι από επάνω να του δείχνει το σχετικό METAR;
Image
User avatar
OAL269 Kyprianos Biris
Global Moderator
Global Moderator
Posts: 331
Joined: Sat Aug 14, 2010 4:25 pm
Name: Kyprianos Biris
Callsign: OAL269

Re: Προτάσεις / Suggestions

Post by OAL269 Kyprianos Biris »

839902 wrote:Δεν είναι άσχημη ιδεά. Ίσως να βάζαμε ένα εικονίδιο σαν αυτό και όταν ο χρήστης περνάει το ποντίκι από επάνω να του δείχνει το σχετικό METAR;
Ωραία ιδέα.
Image
P3Dv5.4 - CPU i9 10900 / GPU RTX 3070
User avatar
OAL556 Athanasios Voulgarakis
Full Member
Full Member
Posts: 140
Joined: Tue Sep 20, 2011 9:14 am
Name: Athanasios Voulgarakis
Callsign: OAL556

Re: Προτάσεις / Suggestions

Post by OAL556 Athanasios Voulgarakis »

;D ;D ;D ;D ;D

HAPPY TO SEE YOU ALL MY FRIENDS!!!
Image
OAL442 Orestis Doukas
Full Member
Full Member
Posts: 100
Joined: Sat Aug 21, 2010 3:07 pm
Name: Orestis Doukas
Callsign: OAL442

Re: Προτάσεις / Suggestions

Post by OAL442 Orestis Doukas »

Καλησπέρα,
Τον τελευταίο καιρό πετάω από τα hub της charter στην Αμερική και είχα κάποιες ιδέες που ήθελα να μοιραστώ μαζί σας.
1) Από το hub στο San Francisco KSFO υπάρχουν αρκετές πτήσεις με προορισμούς σε Αλάσκα και Χαβάη. Λόγο του ότι είναι αρκετές μεγάλες 4-5+ αν θα ήταν πιο πρακτικό να έχουμε κάτι σαν mini hub (ίσως PANC και PHNL αντίστοιχα με ή χωρίς σταθμευμένα 1-2 αεροσκάφη) ώστε να μην χρειάζεται να γυρίζουμε κάθε φορά στο KSFO. Αυτό δεν σημαίνει ότι θα καταργηθούν οι υπάρχουσες πτήσεις αλλά θα υπάρχει επιλογή να επισκεφτούμε αεροδρόμια που λόγο απόστασης από την Ελλάδα σπάνια έχουμε την ευκαιρία να επισκεφτούμε.
2) Πιστεύω ότι πρέπει να ανοίξουμε ένα hub στην νότια Αμερική ώστε οι πτήσεις να μην έχουν ως βάση το MMMX γιατί στην πλειοψηφία τους βγαίνουν 5-9 ώρες κάτι που νομίζω δρα αποτρεπτικά για κάποιον ώστε να αποφασίσει να κάνει μία πτήση που θα τον φέρει κάπου όπου η μόνη του επιλογή θα είναι να γυρίσει πίσω στο MMMX ή να πληρώσει εισιτήρια να γυρίσει και εντός 15 ημερών να πληρώσει πάλι για να πάρει το αεροπλάνο για να γλυτώσει πρόστιμα κλπ.
3) Προσθήκη μιας πτήσης προς KLAX από hub της Αμερικής γιατί το μοναδικό που υπάρχει στην charter είναι από LGAV (στην Airlines αν δεν κάνω λάθος υπάρχει από KJFΚ) γιατί νομίζω ότι κάθε πιλότος που περνάει το χαντάκι θέλει να πάρει μία γεύση από LAX.
Σίγουρα λόγο απόστασης τα hubs της charter εκτός Ευρώπης έχουν χαμηλή κίνηση όμως πιστεύω ότι υπάρχει η διάθεση από πολλούς να ξεφύγουμε λίγο από τη βολή μας και να δοκιμάσουμε τις ικανότητες μας και λίγο στο άγνωστο (κάτι που το αποδεικνύει και η συμμετοχή στο North America Tour τον τελευταίο καιρό).

Ορεστης
OAL442
OAL053 Panagiotis Nastos
Full Member
Full Member
Posts: 205
Joined: Tue Jul 06, 2010 9:55 pm
Name: Panagiotis Nastos
Callsign: OAL053

Re: Προτάσεις / Suggestions

Post by OAL053 Panagiotis Nastos »

Αν και γενικά τα hubs εκτός Ευρώπης δεν έχουν μεγάλη ζήτηση, πολλά από τα παραπάνω είναι στο πρόγραμμα να γίνουν.
Panagiotis Nastos / OAL053
Olympic Charter Manager
charter@oav.gr
Image
OAL442 Orestis Doukas
Full Member
Full Member
Posts: 100
Joined: Sat Aug 21, 2010 3:07 pm
Name: Orestis Doukas
Callsign: OAL442

Re: Προτάσεις / Suggestions

Post by OAL442 Orestis Doukas »

Καλημερα,
Επισης αν γινεται να προσθεσουμε μια πτηση μεταξυ KSFO-RPLL και το αναποδο.
User avatar
OAL269 Kyprianos Biris
Global Moderator
Global Moderator
Posts: 331
Joined: Sat Aug 14, 2010 4:25 pm
Name: Kyprianos Biris
Callsign: OAL269

Re: Προτάσεις / Suggestions

Post by OAL269 Kyprianos Biris »

Στο Pilot Relocation

Γίνεται να αλλάξει το DESTINATION σε κάτι άλλο ; π.χ. Relocation Airport ή Relocate to

Ενστικτωδώς μπερδεύεσαι και βάζεις το Destination της ΠΤΗΣΗΣ που είναι να κάνεις, κάτι που κάνω στα Flight Plan FILTERS για να δω τι επιλογή έχω.
To στέλνεις από λάθος και γίνεσαι Relocate στο Destination ! (πάει το μεροκάματα).
Image1.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post. You must LOGIN to view the files.
Image
P3Dv5.4 - CPU i9 10900 / GPU RTX 3070
User avatar
OAL853 Nick Papandreou
Administrator
Administrator
Posts: 696
Joined: Thu Oct 18, 2012 2:47 am
Name: Nick Papandreou
Callsign: OAL853

Re: Προτάσεις / Suggestions

Post by OAL853 Nick Papandreou »

Σωστός.

Έτοιμο.
Pilots' Manager
pilots@oav.gr

Image
Post Reply