F.A.Q. comment

Ολα όσα θα θέλατε να ξερετε και δεν τολμούσατε να ρωτήσετε. / Questions regarding OAV's dispatch office.
Post Reply
User avatar
OAL269 Kyprianos Biris
Global Moderator
Global Moderator
Posts: 331
Joined: Sat Aug 14, 2010 4:25 pm
Name: Kyprianos Biris
Callsign: OAL269

F.A.Q. comment

Post by OAL269 Kyprianos Biris »

Από F.A.Q.:
Επιλέγοντας το εικονίδιο για το reposition
Image
εμφανίζεται το reposition menu μέσω του οποίου μπορούμε να μεταφέρουμε το αεροσκάφος σε αλλο αεροδρόμιο από αυτό που βρίσκεται εκείνη τη στιγμή. Κάθε reposition κοστίζει 2000 credits
Όταν ένα α/φος μετακινείται στην επιμελητεία δεν πρέπει να μετακινείται και στην FSA ;
Οι μετακινήσεις στα παραπάνω γίνονται από τα μέλη ή μόνο από τους admin. ;

Κατά καιρούς έχω δει διαφορές θέσεων αεροσκαφών μεταξύ επιμελητείας & FSA.
Εχτές κοίταζα τα διαθέσιμα B738 στο LGAV και αν θυμάμαι καλά υπήρχαν διαφορές.
Στην FSA έδειχνε ένα ή δυο διαθέσιμα νομίζω και στην επιμελητεία (logged in στην Charter) έδειχνε περισσότερα.
Image
P3Dv5.4 - CPU i9 10900 / GPU RTX 3070
OAL109 Mike Ionas
Administrator
Administrator
Posts: 1276
Joined: Mon May 31, 2010 6:09 pm
Name: Mike Ionas
Callsign: OAL109

Re: F.A.Q. comment

Post by OAL109 Mike Ionas »

810309 wrote:Από F.A.Q.:
Επιλέγοντας το εικονίδιο για το reposition
Image
εμφανίζεται το reposition menu μέσω του οποίου μπορούμε να μεταφέρουμε το αεροσκάφος σε αλλο αεροδρόμιο από αυτό που βρίσκεται εκείνη τη στιγμή. Κάθε reposition κοστίζει 2000 credits
Όταν ένα α/φος μετακινείται στην επιμελητεία δεν πρέπει να μετακινείται και στην FSA ;
Οι μετακινήσεις στα παραπάνω γίνονται από τα μέλη ή μόνο από τους admin. ;
Στην επιμελητεία τα αεροσκάφη μπορούν να μετακινηθούν από τους χρήστες. Στην FSA μόνο admin έχουν αυτή τη δυνατότητα.
810309 wrote:Κατά καιρούς έχω δει διαφορές θέσεων αεροσκαφών μεταξύ επιμελητείας & FSA.
Εχτές κοίταζα τα διαθέσιμα B738 στο LGAV και αν θυμάμαι καλά υπήρχαν διαφορές.
Στην FSA έδειχνε ένα ή δυο διαθέσιμα νομίζω και στην επιμελητεία (logged in στην Charter) έδειχνε περισσότερα.
Αυτό μπορεί να συμβεί για διάφορους λόγους:
- client crash
- aircraft in service
- αμέλεια πιλότου
- το αεροσκάφος είναι δεσμευμένο για κάποιο tour
Image
OAL109 Mike Ionas
Administrator
Administrator
Posts: 1276
Joined: Mon May 31, 2010 6:09 pm
Name: Mike Ionas
Callsign: OAL109

Re: F.A.Q. comment

Post by OAL109 Mike Ionas »

810309 wrote:Κατά καιρούς έχω δει διαφορές θέσεων αεροσκαφών μεταξύ επιμελητείας & FSA.
Εχτές κοίταζα τα διαθέσιμα B738 στο LGAV και αν θυμάμαι καλά υπήρχαν διαφορές.
Στην FSA έδειχνε ένα ή δυο διαθέσιμα νομίζω και στην επιμελητεία (logged in στην Charter) έδειχνε περισσότερα.
Χαζεύοντας τα Β738 τώρα δεν βλέπω καμία διαφορά στις θέσεις. Και στην επιμελητεία και στο FSA βλέπω μόνο δύο διαθέσιμα στο LGAV. Γενικά πάντως αν εντοπίζεις κατά καιρούς διαφορές, οφείλεται στου παράγοντες που ανέφερα παραπάνω, οπότε στέλνοντας ένα email στον ops manager της εταιρίας που αφορά το διορθώνουμε κι εφόσον πρόκειται για αμέλεια εκ μέρους άλλου πιλότου γίνεται σχετική παρατήρηση.

Δουλεύουμε για μια πιο μόνιμη λύση σε αυτό το θέμα.
Image
Post Reply