Server is busy error mesage X-PLANE 11 ACARS

Τεχνική υποστήριξη για το OAV ACARS. / Support fo OAV ACARS.
Post Reply
OAL157 Themistoklis Kallitsis
Newbie
Newbie
Posts: 2
Joined: Tue Dec 03, 2019 9:48 pm
Name: Themistoklis Kallitsis
Callsign: OAL157

Server is busy error mesage X-PLANE 11 ACARS

Post by OAL157 Themistoklis Kallitsis »

Στην σημερινη πτηση μου απο Λαρνακα για Αθηνα, στο πατημα του κουμπιου Send Pirep το μυνημα Server is Busy εμφανιζεται, παρολα αυτα το acars ειναι ακομα συνεδεμενο και το send pirep κουμπι ακομα διαθεσημο προς πατημα, οποτε προσπαθω δευτερη επιτυχια. Παρολο που σταλθηκε, στο κουτακι κατω δεξια στο Flight Information Page, Server Communication εμφανιζονται τα μυνηματα: "Ok saved" και "flight already exists on the system" ή καπως ετσι. Παρολα αυτα η πτηση στελνεται και εμφανιζεται στην αρχικη σελιδα της επιμελητειας με αυτη τη μορφη. Να προσθεσω οτι το αεροσκαφος το οποιο χρησιμοποιησα ειναι στην Αθηνα στην εταιρια "Airlines" με 0 κιλα καυσιμου. Να προσθεσω οτι στα σχολια της πτησης υπαρχει το εξης "-You arrived 104 minutes earlier your assigned slot time. (-200)". Δεν μου εχει ξανατυχει. Ο εξομοιοτης που χρησιμοποιησα ηταν το X-Plane 11.
x-plane oav.png
You do not have the required permissions to view the files attached to this post. You must LOGIN to view the files.
User avatar
OAL853 Nick Papandreou
Administrator
Administrator
Posts: 696
Joined: Thu Oct 18, 2012 2:47 am
Name: Nick Papandreou
Callsign: OAL853

Re: Server is busy error mesage X-PLANE 11 ACARS

Post by OAL853 Nick Papandreou »

Καλησπέρα Θεμιστοκλή.

Θυμάσαι με σιγουριά αν πάτησες το End Flight για να εμφανιστεί το Send Pirep ή εμφανίστηκε αυτόματα με το που έβαλες τα φρένα?
Pilots' Manager
pilots@oav.gr

Image
OAL157 Themistoklis Kallitsis
Newbie
Newbie
Posts: 2
Joined: Tue Dec 03, 2019 9:48 pm
Name: Themistoklis Kallitsis
Callsign: OAL157

Re: Server is busy error mesage X-PLANE 11 ACARS

Post by OAL157 Themistoklis Kallitsis »

Καλησπερα Νικο, εχω κλεισει την επιλογη που τελειωνει την πτηση αυτοματα μετα την εφαρμογη των φρενων, οποτε ναι μολις πατησα end flight -το οποιο πατησα εγω manually οπως κανω παντα- εμφανιστηκε η επιλογη send pirep και απο κει και περα συνεβησαν οσα εγραψα.
User avatar
OAL853 Nick Papandreou
Administrator
Administrator
Posts: 696
Joined: Thu Oct 18, 2012 2:47 am
Name: Nick Papandreou
Callsign: OAL853

Re: Server is busy error mesage X-PLANE 11 ACARS

Post by OAL853 Nick Papandreou »

Θεμιστοκλή, αυτό που μπορώ να συμπεράνω είναι πως για κάποιο λόγο βάση του acars κάποιο στάδιο της πτήσης δεν εκτελέστηκε (πιθανότητα το Landing state) με αποτέλεσμα να μην καταγραφούν όλα τα δεδομένα της πτήσης.

Στην επόμενη έκδοση του acars, θα γίνεται ο απαραίτητος έλεγχος κι αν δεν έχουν εκτελεσθεί όλα τα στάδια, δεν θα γίνεται αποστολή δεδομένων και θα πρέπει ο πιλότος να κατατεθέσει το pirep manually.
Pilots' Manager
pilots@oav.gr

Image
Post Reply