ACARS non report

Τεχνική υποστήριξη για το OAV ACARS. / Support fo OAV ACARS.
Post Reply
OAL275 Chris Mavromatis
Global Moderator
Global Moderator
Posts: 344
Joined: Wed May 13, 2020 11:43 pm
Name: Chris Mavromatis
Callsign: OAL275

ACARS non report

Post by OAL275 Chris Mavromatis »

Μετά από αναβάθμιση που έκανα στο ACARS ,αφού μου το προτείνε το πρόγραμμα,παρατήρησα ότι:
1. Το ίχνος πτήσης μου, στο χάρτη ήταν μη συνεχές, σε μεγάλο διάστημα της διαδρομής
2. Το αεροπλάνο ,που τώρα έγινε κόκκινο απο λευκό διάγραμμα που ήταν, εμφανιζόταν συνεχώς με drift !!!!!!!!!!!!
3. κατά το τέλος της πτήσης , και αφού έστειλε κανονικά Pirep ,στην λίστα πτήσεων μου δεν εμφανίζει το report. Έχει κανονικά το flight approved άλλα ως εκεί. (το μόνο το που φαίνεται στην λίστα πτήσεων είναι το landing rate και δεν εμφανίζει και time enroute)
Φυσικά δεν ξέρω γιατί δεν είχα κρατήσει στοιχεία πριν την πτήση αν πρόσθεσε την βαθμολογία ,τα μιλιά και τις ώρες.....
Τι μπορεί να έγινε? C:-)
Image
User avatar
OAL853 Nick Papandreou
Administrator
Administrator
Posts: 696
Joined: Thu Oct 18, 2012 2:47 am
Name: Nick Papandreou
Callsign: OAL853

Re: ACARS non report

Post by OAL853 Nick Papandreou »

Καλησπέρα Χρήστο.

Δεν γνωρίζω τι μπορεί να έγινε στην συγκεκριμένη πτήση, δεν υπάρχουν άλλες αναφορές για πρόβλημα με την συγκεκριμένη έκδοση. Αν σου ξανακάνει τα ίδια κάνε μία ειδοποίηση.

Όσον αφορά την πτήση και τα στοιχεία της, μην ανυσηχείς καθόλου, τα μίλια, ώρες κτλ προστίθονται κανονικά στον λογαριασμό σου.
Pilots' Manager
pilots@oav.gr

Image
OAL275 Chris Mavromatis
Global Moderator
Global Moderator
Posts: 344
Joined: Wed May 13, 2020 11:43 pm
Name: Chris Mavromatis
Callsign: OAL275

Re: ACARS non report

Post by OAL275 Chris Mavromatis »

Το ACARS ξαναχτυπησε!!!!!!!!!!!!!!!
1. Το ίχνος πτήσης μου, στο χάρτη ήταν μη συνεχές, σε μεγάλο διάστημα της διαδρομής
2. Το κοκκινο αεροπλάνο παντα ειναι με drift,σε ολες τις πτησεις !!!!!!!!!!!!
3. κατά το τέλος της πτήσης , και αφού έστειλε κανονικά Pirep ,στην λίστα πτήσεων μου δεν εμφανίζει το report, ουτε φαίνεται στην λίστα πτήσεων .
Δειχνει σαν να μην εγινε η πτηση!!!
Φυσικά, οπως και την προηγουμενη φορα ,δεν είχα κρατήσει στοιχεία πριν την πτήση αν πρόσθεσε την βαθμολογία ,τα μιλιά και τις ώρες.....
Τι μπορεί να έγινε?

https://vatstats.net/flights/21726092
ΔΕΙΧΝΕΙ ΠΤΗΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΕΙ!!!!!!!
Image
User avatar
OAL853 Nick Papandreou
Administrator
Administrator
Posts: 696
Joined: Thu Oct 18, 2012 2:47 am
Name: Nick Papandreou
Callsign: OAL853

Re: ACARS non report

Post by OAL853 Nick Papandreou »

Καλησπέρα Χρήστο.

1. Την επιλογή Generate PDF Reports την έχεις enabled? Αν ναι στείλε μου το reports από το C:\Users\"username"\Documents\OAV ACARS Reports.

2. Πως είσαι σίγουρος ότι έστειλε την πτήση το acars?

3. Μπορείς να τραβήξεις κάποια φωτογραφία από τον χάρτη?

4. Στον χάρτη βλέπεις κανονικά την υπόλοιπη κίνηση αεροσκαφών (θα πρέπει να είναι ενεργοποιημένη η επιλογές Show OAV Flights, Show Vatsim flights, Show Vatsim ATC στο Map Options) ή τους ελεγκτές (list vatsim atc)?

5. Γενικά μιλώντας, το φωτογραφικό υλικό από την λειτουργεία του acars όταν εμφανίζεται κάποιο πρόβλημα, βοηθάει πολύ στην επίλυσή του.

Τέλος κοιτώντας τα error logs του acars, παρατήρησα πως λίγο πριν την προσγείωση χάνεται η σύνδεση με το fsuipc κάτι που συμπίπτει με το διάγραμμα του vatstats το οποίο σταματάει να έχει δεδομένα από την πτήση την ίδια ακριβώς ώρα. Πιθανόν να υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το simconnect το οποίο σταματάει να μεταδίδει δεδομένα ή γενικά με τον εξομοιωτή σου, αλλά δεν είμαι και σίγουρος.
Pilots' Manager
pilots@oav.gr

Image
OAL275 Chris Mavromatis
Global Moderator
Global Moderator
Posts: 344
Joined: Wed May 13, 2020 11:43 pm
Name: Chris Mavromatis
Callsign: OAL275

Re: ACARS non report

Post by OAL275 Chris Mavromatis »

Καλησπερα Νικο και συγνωμη για την καθυστερηση να απαντησω !!!!!!!!!

1. Την επιλογή Generate PDF Reports την έχεις enabled? Αν ναι στείλε μου το reports από το C:\Users\"username"\Documents\OAV ACARS Reports.
ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Ναι την εχω αλλα απο οτι ειδα δεν εχει REPORT

2. Πως είσαι σίγουρος ότι έστειλε την πτήση το acars?
ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Ειχα δει OK SAVED αλλα απο οτι βλεπω μαλλον κανω λαθος

3. Μπορείς να τραβήξεις κάποια φωτογραφία από τον χάρτη?
ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Ναι θα στείλω φωτο στην επομενη πτηση

4. Στον χάρτη βλέπεις κανονικά την υπόλοιπη κίνηση αεροσκαφών (θα πρέπει να είναι ενεργοποιημένη η επιλογές Show OAV Flights, Show Vatsim flights, Show Vatsim ATC στο Map Options) ή τους ελεγκτές (list vatsim atc)?
ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Ναι κανονικα ολα

5. Γενικά μιλώντας, το φωτογραφικό υλικό από την λειτουργεία του acars όταν εμφανίζεται κάποιο πρόβλημα, βοηθάει πολύ στην επίλυσή του.
ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Θα το θυμαμαι αυτο!!!

Ευχαριστω για την βοηθεια!! C:-) C:-) C:-)
Image
Post Reply