Message: Server busy try later

Τεχνική υποστήριξη για το OAV ACARS. / Support fo OAV ACARS.
Post Reply
OAL847 John Symeonidis
Newbie
Newbie
Posts: 15
Joined: Wed Oct 11, 2017 11:45 pm
Name: John Symeonidis
Callsign: OAL847

Message: Server busy try later

Post by OAL847 John Symeonidis »

Καλησπέρα σας.
Σαν νέο μέλος σήμερα αποφάσισα να κάνω τη πρώτη μου πτήση. LGAV-LGMK. χρησιμοποιώ το X-PLANE 11, Windows 10 64-bit. Όλα έδειχναν καλά ωσπου κατά το μέσον
της πτήσης εμαφανίστηκε ένα μηνυμα "Server busy try later" και το ACARS έκλεισε. Όταν το ξαναφόρτωσα στο χάρτη φαινόταν κανονικά όλη η διαδρομή ΄στο χάρτη με το Status: Cruising.Τέλος
όταν πλέον σταμάτησα και εβαλα το Park δεν με άφηνε να κλείσω την πτηση διότι την θεωρούσε σαν να μην έχει αρχίσει. Υποθέτω πώς τά στοιχεία της πτήσης χάθηκαν
η μπορούν να ανακτηθούν;
OAL109 Mike Ionas
Administrator
Administrator
Posts: 1276
Joined: Mon May 31, 2010 6:09 pm
Name: Mike Ionas
Callsign: OAL109

Re: Message: Server busy try later

Post by OAL109 Mike Ionas »

Αν το ACARS για οποιοδήποτε λόγο κλείσει κατά τη διάρκεια της πτήσης δεν μπορείς να το ανοίξεις και πάλι, καθώς για να ξεκινήσεις μια πτήση πρέπει να είσαι στο αεροδρόμιο αναχώρησης με Parking Brakes on. Σε αυτή την περίπτωση καταθέτεις το PIREP χειροκίνητα όπως περιγράφεται στις τελευταίες παραγράφους του Πως κλείνουμε πτήση στην επιμελητεία.

Θα ελέγξουμε το πρόβλημα που αναφέρεις για δούμε τι το προκάλεσε και να το διορθώσουμε.
Image
OAL847 John Symeonidis
Newbie
Newbie
Posts: 15
Joined: Wed Oct 11, 2017 11:45 pm
Name: John Symeonidis
Callsign: OAL847

Re: Message: Server busy try later

Post by OAL847 John Symeonidis »

Mike Ευχαριστώ για τη απάντησή σου. Αν θυμάμαι καλά όταν τέλείωσα πήγα στη επιμελητεία και η πτήση είχε τη κλεψύδρα στο τέλος. Προφανώς δεν έκλεισα χειροκίνητα τη πτήση, αλλά την επανέλαβα από την αρχή επιτυχώς και όντως μόλις έβαλα το parking brake η πτήση έκλεισε αυτόματα. Τουλάχιστον αυτό δείχνει ότι η εγκατάσταση του XPUIPC σύμφωνα με τις οδηγίες σας για το X-PLANE 11 σε W10 64-bit δουλεύει. Εδώ έχω μια παρατήρηση που έκανα κατά τη δεύτερη προσπάθεια. Όταν ήμουν συνδεδεμένος στο δίκτυο IVAO (X-Ivap_35_win) και είχα καταθέσει και εκεί σχέδιο πτησης (χωρίς σχέδιο ο server κάνει αποσύνδεση) εμφανίστηκε το ίδιο πρόβλημα ευτυχώς τη στιγμή που ήμουν σε αναμονή στο runway και το acars έκλεισε. Εκανα αποσύνδεση από το IVAO ξεκίνησα το ACARS και όλα πήγαν καλά. Ισως αυτό να δέιχνει κάποιο θέμα, η μήπως δεν θα πρέπει να έχω σύνδεση με το IVAO. Ο λόγος που έκανα σύνδεση στο IVAO ηταν να βλέπω και στο δικό τους χάρτη την πτήση. Σωστό η Λάθος;
OAL109 Mike Ionas
Administrator
Administrator
Posts: 1276
Joined: Mon May 31, 2010 6:09 pm
Name: Mike Ionas
Callsign: OAL109

Re: Message: Server busy try later

Post by OAL109 Mike Ionas »

Όλες οι πτήσεις πρέπει να γίνονται online στον IVAO ή/και στην VATSIM. Υποθέτω πως όταν λες σύνδεση στον IVAO εννοείς το δίκτυο και όχι τον χάρτη του IVAO στο ACARS, σωστά;

Πιθανόν να έχεις εντοπίσει κάποιο πρόβλημα που μας ξέφυγε..
Image
OAL847 John Symeonidis
Newbie
Newbie
Posts: 15
Joined: Wed Oct 11, 2017 11:45 pm
Name: John Symeonidis
Callsign: OAL847

Re: Message: Server busy try later

Post by OAL847 John Symeonidis »

Mike καλησπέρα. Σχετικά με την σύδεση στο IVAO. Όταν ξεκινήσει το XPLANE11 το X-IvAp plugin εμφανίζει το δικό του menu για τη σύνδεση στο δίκτυο IVAO και ζητά να δoθεί ένα πλάνο πτήσης σχετικά απλό (νομίζω πώς χωρίς πλάνο σε λιγο διακόπτει τη συνδεση θα το ελέγξω). Οσον αφορά τον χάρτη IVAO Webeye εμφανίζει οσους είναι συνδεδεμένοι με το δίκτυο IVAO. Επισυνάπτω μια εικόνα μετά την σύνδεση.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post. You must LOGIN to view the files.
OAL137 Nick Gerontoukos
Newbie
Newbie
Posts: 40
Joined: Mon Apr 27, 2015 10:08 pm
Name: Nick Gerontoukos
Callsign: OAL137

Re: Message: Server busy try later

Post by OAL137 Nick Gerontoukos »

Μου εβγαλε και μενα το μηνυμα αυτο το ACARS. Μολις προσγειωθηκα στη Λαρνακα και με τα parking brakes on (FSX W7-64) προσπαθησα να στειλω το PIREP τουλαχιστον 5 φορες και μου εβγαζε το μηνυμα συνεχεια. Μπηκα μεσα στην επιμελητεια και διαπιστωσα οτι η πτηση καταγραφηκε απλα το ACARS για καποιο λογο δεν την εστελνε με τιποτα. Δεν μου εκλεισε δεν εκανε κατι απλα με προετρεπε να στειλω το PIREP manually αργοτερα. Υπ οψιν οτι την ωρα του περιστατικου και η σελιδα της επιμελητειας και του φορουμ σερνονταν. Μπηκα εξ επιτουτου στο φορουμ για να δω αν αλλος σαν κι εμενα ειχε αντιστοιχη εμπειρια. Αυτα σαν καταγραφη απο εμενα.
Image
User avatar
OAL853 Nick Papandreou
Administrator
Administrator
Posts: 696
Joined: Thu Oct 18, 2012 2:47 am
Name: Nick Papandreou
Callsign: OAL853

Re: Message: Server busy try later

Post by OAL853 Nick Papandreou »

Το "Server busy try later" μου το έχει βγάλει κι εμένα μερικές φορές στο παρελθόν, μόνο όμως στο στάδιο της αποστολής του pirep.
Παρ'ολα αυτά, όπως αναφέρει κι ο Γεροντούκος, το pirep είχε αποσταλεί επιτυχώς στην επιμελητεία.
Pilots' Manager
pilots@oav.gr

Image
Post Reply