ΑΠΟΡΙΕΣ ΝΕΟΥ ΜΕΛΟΥΣ

Ελάτε να γνωριστούμε και να σας λύσουμε οποιαδήποτε απορία σχετικά με την OAV. / Let us meet you and solve any inquiry regarding OAV.
OAL109 Mike Ionas
Administrator
Administrator
Posts: 1276
Joined: Mon May 31, 2010 6:09 pm
Name: Mike Ionas
Callsign: OAL109

Re: ΑΠΟΡΙΕΣ ΝΕΟΥ ΜΕΛΟΥΣ

Post by OAL109 Mike Ionas »

Χρησιμοποιεις FSPassengers?

M.
Image
OAL109 Mike Ionas
Administrator
Administrator
Posts: 1276
Joined: Mon May 31, 2010 6:09 pm
Name: Mike Ionas
Callsign: OAL109

Re: ΑΠΟΡΙΕΣ ΝΕΟΥ ΜΕΛΟΥΣ

Post by OAL109 Mike Ionas »

Αν ναι, τότε πριν ξεκινήσεις την πτήση πρέπει να πας στην επιμελητεία και να επιλέξεις την πτήση που θέλεις και μετά send PIREP. Στο νέο παράθυρο θα βάλεις τον τύπο του αεροσκάφους και 1 passenger 1 cargo. Στη συνέχεια πατώντας submit θα βγάλει το flight id. Αυτό θα περάσεις στο FSPassengers όταν ξεκινάς την πτήση στο πεδίο flight id. Μετά κάνωντας send to VA θα αντιστοιχίσει το νούμερο με αυτό που έβγαλες στην επιμελητεία και θα γίνει approved το PIREP με τα στοιχεία της πτήσης σου.

Μ.
Image
OAL717 Μουσούρης Γιάννης
Jr. Member
Jr. Member
Posts: 77
Joined: Sun May 08, 2011 6:40 pm
Name: Μουσούρης Γιάννης
Callsign: OAL717

Re: ΑΠΟΡΙΕΣ ΝΕΟΥ ΜΕΛΟΥΣ

Post by OAL717 Μουσούρης Γιάννης »

Καλησπέρα σας, καταφέρνω να σας γράψω και πάλι, μιας και μετά την ανανέωση του φόρουμ δεν μπορούσα να γράψω στο topic, επ΄ευκαιρία, ωραία δουλειά!

Το χρησιμοποιώ το fspassenger και με βάση το βοηθητικό tutorial που βρήκα, έκανα τις αλλαγές και όλα οκ με το τελικό pirep (μέχρι και τις φωνές τις ελληνικές εβαλα!). Το θέμα είναι ότι το fspassenger, με εκνευρίζει πάρα πολλές φορές και δεν το πολυ θέλω. Φυσικά το ξέρω ότι είναι απαραίτητο μελλοντικά όταν καταφέρω και γίνω κανονικός captain! όχι φυσικά σαν τον ηθοποιό Κώστα Πρέκα χεχεχε (black humor)

Αν θέλω να στείλω το τελικό pirep, μετά την πτήση μου στην vatsim, που πάντα ακόμα αγχωτικά με πολλά λάθη κάνω (θα τα διορθώσω πάντως, που θα πάει!) και οι ελεγκτές θα πάψουν να λένε...ωχ πάλι αυτός ο OAL 717 μπήκε :P .... χαχαχα
Αν θέλω, λοιπόν, να στείλω το τελικό pirep, χωρίς τη χρήση του fspassenger, πώς μπορώ να το κάνω?

Επίσης να ρωτησω, πότε προβλέπετε να κάνετε καμιά εκπαιδευτική βραδιά για μας τους μαθητευόμενους πιλότους, με την παρουσία ATC, ώστε να διορθώσουμε τα λάθη στην voice επικοινωνία μας με τους ελεγκτές? Γιατί εκεί νομίζω είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα, ώστε να μην γινόμαστε κουραστικοί.

Και πάλι ένα μεγάλο ευχαριστώ παιδιά για την βοήθειά σας μέχρι τώρα! και υπόσχομαι ότι, εγώ τουλάχιστον, θα τα καταφέρω και θα φτάσω το επίπεδο των παλιών εικονικών συναδέλφων της εικονικής εταιρίας μας, λόγω της λατρείας που έχω για το aviation και τις πτησεις.

Επίσης τους χάρτες πώς μπορούμε να μάθουμε να τους κατανοούμε, γιατί εγώ μπερδεύομαι και σ΄αυτόν το τομέα... Όπως και τα όργανα ραδιο ναυσιπλοΐας, τα διαβάζω και τα ξαναδιαβάζω στο tutorial I v6, αλλά και εκεί μπερδεύομαι αρκετά με αποτέλεσμα να μην μπορώ να τα χρησιμοποιήσω..
OAL109 Mike Ionas
Administrator
Administrator
Posts: 1276
Joined: Mon May 31, 2010 6:09 pm
Name: Mike Ionas
Callsign: OAL109

Re: ΑΠΟΡΙΕΣ ΝΕΟΥ ΜΕΛΟΥΣ

Post by OAL109 Mike Ionas »

Καλησπέρα,

Στην Airways μπορείς να στείλεις PIREP χωρίς τη χρήση του FSP. Οδηγίες θα βρείς εδώ.

Ο καινούριος εκπαιδευτικός κύκλος θα ξεκινήσει τον Σεπτέμβριο ή Οκτώβριο (θα βγεί σχετική ανακοίνωση από το Training Dept.).

Οι περισσότεροι ελεγκτές δείχνουν πάντα κατανόηση στους νέους πιλότους. Καλό θα είναι στα remarks της πτήσης σου να γράφεις new pilot, ώστε να ξέρουν πως είσαι ακόμα άπειρος και να σε προσέχουν. Όλοι κάπως έτσι ξεκινήσαμε και στη συνέχεια διαβάζοντας, αλλά και με τη βοήθεια άλλων συναδέλφων βελτιωθήκαμε.

Για τους χάρτες ρίξε μια ματιά στα manual στο download section της επιμελητείας. Επίσης χρήσιμες πληροφορίες θα βρεις εδώ και εδώ.

Μ.
Image
OAL717 Μουσούρης Γιάννης
Jr. Member
Jr. Member
Posts: 77
Joined: Sun May 08, 2011 6:40 pm
Name: Μουσούρης Γιάννης
Callsign: OAL717

Re: ΑΠΟΡΙΕΣ ΝΕΟΥ ΜΕΛΟΥΣ

Post by OAL717 Μουσούρης Γιάννης »

Mike, σε ευχαριστώ για τα λίνκς, ήδη τα κατέβασα και θα αρχίσω να τα μελετάω σιγά σιγά!

Πάντα γράφω ότι είμαι νέος πιλότος, το θεωρώ απαραίτητο

Πιστεύω ότι σε εύλογο χρονικό διάστημα θα καταφέρω αρκετά πράγματα! Με επιμονή και επιμονή,
θα τα φτάσω το επιθυμητό επίπεδο που θέλω!

Και πάλι ευχαριστώ!
OAL109 Mike Ionas
Administrator
Administrator
Posts: 1276
Joined: Mon May 31, 2010 6:09 pm
Name: Mike Ionas
Callsign: OAL109

Re: ΑΠΟΡΙΕΣ ΝΕΟΥ ΜΕΛΟΥΣ

Post by OAL109 Mike Ionas »

Ό,τι άλλο θέλεις, εδώ είμαστε ;) .

Μ.
Image
OAL677 Petros Spanakos
Newbie
Newbie
Posts: 26
Joined: Thu Jul 14, 2011 8:28 am
Name: Petros Spanakos
Callsign: OAL677

Re: ΑΠΟΡΙΕΣ ΝΕΟΥ ΜΕΛΟΥΣ

Post by OAL677 Petros Spanakos »

Να ρωτήσω κάτι.....ειλικρινά τωρα: αξίζει να πετάω στον IVAO?

Όσες φορές κι άν έχω ρωτήσει, πιό πολύ για Vatsim μου λένε.......
OAL109 Mike Ionas
Administrator
Administrator
Posts: 1276
Joined: Mon May 31, 2010 6:09 pm
Name: Mike Ionas
Callsign: OAL109

Re: ΑΠΟΡΙΕΣ ΝΕΟΥ ΜΕΛΟΥΣ

Post by OAL109 Mike Ionas »

Φυσικά και αξίζει. Απλώς αν ρωτήσεις ένα μέλος της Vatsim είναι λογικό να σου πεί πως είναι καλύτερη και το αντίστοιχο αν ρωτήσεις ένα μέλος του IVAO.

Μ.
Image
OAL928 Socratis Vassilas
Full Member
Full Member
Posts: 141
Joined: Sat Aug 07, 2010 9:06 am
Name: Socratis Vassilas
Callsign: OAL928

Re: ΑΠΟΡΙΕΣ ΝΕΟΥ ΜΕΛΟΥΣ

Post by OAL928 Socratis Vassilas »

Καλησπέρα και απο εμένα,

Και τα δύο δίκτυα έχουν τα αρνητικά τους και τα θετικά τους. Αξίζει να πετάς και στα δύο.
Image
OAL677 Petros Spanakos
Newbie
Newbie
Posts: 26
Joined: Thu Jul 14, 2011 8:28 am
Name: Petros Spanakos
Callsign: OAL677

Re: ΑΠΟΡΙΕΣ ΝΕΟΥ ΜΕΛΟΥΣ

Post by OAL677 Petros Spanakos »

Ευχαριστώ!!

Απλά είχα απογοητευτεί λίγο στην αρχή ;)
OAL524 Takis Vagelis
Newbie
Newbie
Posts: 3
Joined: Tue Oct 25, 2011 10:12 am
Name: Takis Vagelis
Callsign: OAL524

Re: ΑΠΟΡΙΕΣ ΝΕΟΥ ΜΕΛΟΥΣ

Post by OAL524 Takis Vagelis »

paidia kalimera.as mas pei kapios pos stelnoume ton id sto pirep.xoris fspass.
User avatar
OAL816 Vasilis Chatzisavvas
Full Member
Full Member
Posts: 114
Joined: Mon May 31, 2010 6:17 pm
Name: Vasilis Chatzisavvas
Callsign: OAL816

Re: ΑΠΟΡΙΕΣ ΝΕΟΥ ΜΕΛΟΥΣ

Post by OAL816 Vasilis Chatzisavvas »

Ο Pilots Manager όταν σου έστειλε το email "προσληψης" σου, μαζί είχε στείλει και ένα αρχείο "Εισαγωγή στην OAV".
Μέσα έχει όλα τα βήματα, απλά και με φωτογραφίες πωσ γίνετε η όλη διαδικασία.
OAL524 Takis Vagelis
Newbie
Newbie
Posts: 3
Joined: Tue Oct 25, 2011 10:12 am
Name: Takis Vagelis
Callsign: OAL524

Re: ΑΠΟΡΙΕΣ ΝΕΟΥ ΜΕΛΟΥΣ

Post by OAL524 Takis Vagelis »

vasili mou kalispera.Ta ekana ola ta vimata kai exw tora 10 meres na mporesw na stilw to pirep.Exw kanei ptisis apo to vatsim kai den exw katalavei pws ginete.
1.to file plan toy vatsim to stelnoume meta tin ptisi?
2.to callsign pou stelnoume me to vatsim einai to diko mas px.OAL524 pou einai to diko mou h to callsign tis ptisis pou tha kanoume???
den exw to fspass.
OAL524 Takis Vagelis
Newbie
Newbie
Posts: 3
Joined: Tue Oct 25, 2011 10:12 am
Name: Takis Vagelis
Callsign: OAL524

Re: ΑΠΟΡΙΕΣ ΝΕΟΥ ΜΕΛΟΥΣ

Post by OAL524 Takis Vagelis »

a kai kati akoma.egw pantos prospatho pistepseme.ean den ta katafero mesa se ena mina apo tora............eimai esiodoxos pantos.eyxaristw
User avatar
OAL816 Vasilis Chatzisavvas
Full Member
Full Member
Posts: 114
Joined: Mon May 31, 2010 6:17 pm
Name: Vasilis Chatzisavvas
Callsign: OAL816

Re: ΑΠΟΡΙΕΣ ΝΕΟΥ ΜΕΛΟΥΣ

Post by OAL816 Vasilis Chatzisavvas »

Συνδέσου στο teamspeak σήμερα όπου έχει και εκπαιδευτική βραδιά να δούμε και ότι θέμα έχεις από κοντά.
Post Reply