ΑΠΟΡΙΕΣ ΝΕΟΥ ΜΕΛΟΥΣ

Ελάτε να γνωριστούμε και να σας λύσουμε οποιαδήποτε απορία σχετικά με την OAV. / Let us meet you and solve any inquiry regarding OAV.
OAL871 Giorgos Chatzigiannis
Newbie
Newbie
Posts: 15
Joined: Mon Sep 10, 2012 11:04 am
Name: Giorgos Chatzigiannis
Callsign: OAL871

Re: ΑΠΟΡΙΕΣ ΝΕΟΥ ΜΕΛΟΥΣ

Post by OAL871 Giorgos Chatzigiannis »

Καλησπέρα, ας συστηθώ κι εγώ και ας κάνω μερικές ερωτήσεις σαν "newbie" στο είδος. Καταρχάς θέλω να ρωτήσω αν μπορώ να ασχοληθώ με το θέμα όντας αρκετά άσχετος μπορώ να πώ, γιατί το fs9 και το fsx τώρα τα χρησιμοποιούσα απλά για να περνάω την ώρα μου. Τι θέλω να πώ.. Απλά διάλεγα αεροσκάφος απογειωνόμουν/ταξίδευα/προσγειωνόμουν (όχι πάντα :P ) χωρίς να χρησιμοποιώ ούτε gps, ούτε vor to vor, ούτε τίποτα από αυτά. Καθαρά άσχετος δηλαδή! Τελευταία βλέπω και διαβάζω αρκετά "tutorials" τα οποία δοκιμάζω μόνος μου μετά και μπορώ να πώ πως έχω βελτιωθεί στις γνώσεις μου αλλά οι ανασφάλειες υπάρχουν ακόμα σε πολλά θέματα επάνω. Καταδεύτερον σχετικά με το fspassenger, δεν το έχω αγοράσει είναι απαραίτητο για online πτήση; Η υπάρχει και η εναλλακτική; Υπάρχει η πιθανότητα να σας κουράσω στο μέλλον και με άλλες ερωτήσεις και πιθανόν βλακώδες για τους περισσότερους από εσάς. Όσοι μπορείτε ας βοηθήσετε ::)

Ευχαριστώ προκαταβολικά!
Image
OAL109 Mike Ionas
Administrator
Administrator
Posts: 1276
Joined: Mon May 31, 2010 6:09 pm
Name: Mike Ionas
Callsign: OAL109

Re: ΑΠΟΡΙΕΣ ΝΕΟΥ ΜΕΛΟΥΣ

Post by OAL109 Mike Ionas »

Γιώργο καλημέρα και καλώς ήρθες στην παρέα μας.

Κανείς δεν ξεκίνησε γνωρίζοντας τα πάντα σχετικά με την αεροπορία και ο καθένας από εμάς προέρχεται από διαφορετικό επίπεδο γνώσεων. Το μόνο που χρειάζεται είναι όρεξη και αγάπη για την αεροπορία. Όλα τα άλλα βρίσκονται. Σε λίγο καιρό θα ξεκινήσει και ο νέος εκπαιδευτικός κύκλος της OAV όπου θα έχεις την ευκαρία να εμπλουτίσεις τις γνώσεις σου.

Όσον αφορά το FSPassengers δεν είναι απαραίτητο όσο πετάς στην Airways, αλλά χρειάζεται σε όλες τις υπόλοιπες θυγατρικές με οικονομικό μοντέλο. Η εναλάκτική ετοιμάζεται, αλλά ακόμα δεν έχει καθοριστεί η ημερομηνία διάθεσής της.

Ό,τι άλλο χρειαστείς στα πρώτα σου βήματα μην διστάσεις να ρωτήσεις. Επίσης για πιο άμεση επικοινωνία σου συνιστώ να μπαίνεις στο TeamSpeak της OAV.
Image
OAL871 Giorgos Chatzigiannis
Newbie
Newbie
Posts: 15
Joined: Mon Sep 10, 2012 11:04 am
Name: Giorgos Chatzigiannis
Callsign: OAL871

Re: ΑΠΟΡΙΕΣ ΝΕΟΥ ΜΕΛΟΥΣ

Post by OAL871 Giorgos Chatzigiannis »

Καλημέρα και καλώς σας βρήκα, ευχαριστώ για την απάντηση. Θα περιμένω τον εκπαιδευτικό κύκλο σίγουρα πρίν ξεκινήσω τις online πτήσεις λοιπόν, και σύντομα όταν μπορέσω έχω στο πρόγραμμα να κατεβάσω και το ts να τα πούμε και από εκεί!
Image
OAL109 Mike Ionas
Administrator
Administrator
Posts: 1276
Joined: Mon May 31, 2010 6:09 pm
Name: Mike Ionas
Callsign: OAL109

Re: ΑΠΟΡΙΕΣ ΝΕΟΥ ΜΕΛΟΥΣ

Post by OAL109 Mike Ionas »

Στο μεταξύ δοκίμασε να συνδεθείς online σε κάποιο αεροδρόμιο που έχει κίνηση (μπορείς να το διαπιστώσεις χρησιμοποιώντας το ServInfo) και να παρακολουθήσεις τις συνομιλίες μεταξύ πιλότων και ελεγκτών, ώστε να πάρεις μια ιδέα. Συνδεόμαστε πάντα σε κάποιο gate/parking και ΠΟΤΕ σε διάδρομο.

Εφόσον έχεις διαβάσει το Tutorial I (Version 6.0) του Κυπριανού Μπίρη έχεις μία ιδέα των διαδικασιών και θα μπορούσες να δοκιμάσεις μια online πτήση. Απλώς μην ξεχάσεις να γράψεις στα remarks του σχεδίου πτήσης σου "new pilot" ώστε να σε προσέξουν καλύτερα και να σε βοηθήσουν όσοι είναι γύρω εκείνη τη στιγμή.

Αν τώρα δεν νιώθεις σίγουρος, περίμενε να ξεκινήσει ο εκπαιδευτικός κύκλος.
Image
OAL871 Giorgos Chatzigiannis
Newbie
Newbie
Posts: 15
Joined: Mon Sep 10, 2012 11:04 am
Name: Giorgos Chatzigiannis
Callsign: OAL871

Re: ΑΠΟΡΙΕΣ ΝΕΟΥ ΜΕΛΟΥΣ

Post by OAL871 Giorgos Chatzigiannis »

Έχω μπεί στο Βενιζέλος και άκουσα, το tutorial ακόμα το διαβάζω ωστόσο δεν νομίζω πως θα νιώσω ποτέ έτοιμος 100% μέχρι να ολοκληρωθεί η πρώτη πτήση και να πάρω κάποια αυτοπεποίθηση ;D . Ο εκπαιδευτικός κύκλος πότε περίπου ξεκινάει; Γιατί από ότι είδα πρέπει να κάνω τουλάχιστον μία πτήση σε ένα μήνα.
Image
OAL109 Mike Ionas
Administrator
Administrator
Posts: 1276
Joined: Mon May 31, 2010 6:09 pm
Name: Mike Ionas
Callsign: OAL109

Re: ΑΠΟΡΙΕΣ ΝΕΟΥ ΜΕΛΟΥΣ

Post by OAL109 Mike Ionas »

8 Οκτωβρίου αν δεν απατώμαι. θα βγει σχετική ανακοίνωση. Δοκίμασε την πτήση που περιγράφει το tutorial για αρχή και δες πως θα τα πας.
Image
OAL812 Dionisis Papadopoulos
Newbie
Newbie
Posts: 1
Joined: Sat Apr 12, 2014 11:16 am
Name: Dionisis Papadopoulos
Callsign: OAL812

Re: ΑΠΟΡΙΕΣ ΝΕΟΥ ΜΕΛΟΥΣ

Post by OAL812 Dionisis Papadopoulos »

Καλιμερα στην εταιρεία Υπάρχουν real πιλότοι?
User avatar
OAL853 Nick Papandreou
Administrator
Administrator
Posts: 698
Joined: Thu Oct 18, 2012 2:47 am
Name: Nick Papandreou
Callsign: OAL853

Re: ΑΠΟΡΙΕΣ ΝΕΟΥ ΜΕΛΟΥΣ

Post by OAL853 Nick Papandreou »

Ναι υπάρχουν.
Pilots' Manager
pilots@oav.gr

Image
Forum Member

Re: ΑΠΟΡΙΕΣ ΝΕΟΥ ΜΕΛΟΥΣ

Post by Forum Member »

Καλησπέρα, θα ήθελα να μάθω πως μπορώ, να συνδεθώ online στο fs2004, και να κάνω εκπαίδευση; Επίσης για να κάνω μια πτήση με το atr 72-500 της flight one, τι πρέπει να έχω κάνει πριν;;
User avatar
OAL853 Nick Papandreou
Administrator
Administrator
Posts: 698
Joined: Thu Oct 18, 2012 2:47 am
Name: Nick Papandreou
Callsign: OAL853

Re: ΑΠΟΡΙΕΣ ΝΕΟΥ ΜΕΛΟΥΣ

Post by OAL853 Nick Papandreou »

Καλησπέρα Πάνο,

2 είναι τα δίκτυα που προσφέρουν online περιβάλλον, ο IVAO και η VATSIM. Για την σύνδεση με το πρώτο χρειάζεσαι το IVAP, για την VATSIM είτε το fsinn, είτε το vPilot. Με ένα ψάξιμο στο forum μας, στα εγχειρίδια της επιμελητείας, ή και στο google θα βρεις ότι πληροφορία χρειάζεσαι.

Ο εκπαιδευτικός κύκλος που διοργανώνει η OAV, ξεκινάει τον Οκτώβριο.

Για να κάνεις πτήση με το ATR, απλά συνδέεσαι στο δίκτυο που είσαι γραμμένος και πετάς! Τόσο απλά. Χρειάζεται φυσικά να έχεις μελετήσει πιο πριν τα ανάλογα εγχειρίδια τα οποία αναφέρονται στο "Welcome to Olympic Air Virtual" pdf που έλαβες κατά την εγγραφή σου. Γενικά το hobby μας, απαιτεί αρκετό διάβασμα!
Pilots' Manager
pilots@oav.gr

Image
Forum Member

Re: ΑΠΟΡΙΕΣ ΝΕΟΥ ΜΕΛΟΥΣ

Post by Forum Member »

Δηλαδή, επειδή ξέρω να το πετάω και πολύ καλά, δεν χρειάζεται τίποτα άλλο;; Όταν τελειώνω μια πτήση τι πρέπει να κάνω; Για το logbook μιλάω. Α, και αν δείτε να γράφω πολλές φορές το ίδιο μήνυμα, συγνώμη, αλλά τώρα μαθαίνω
User avatar
OAL853 Nick Papandreou
Administrator
Administrator
Posts: 698
Joined: Thu Oct 18, 2012 2:47 am
Name: Nick Papandreou
Callsign: OAL853

Re: ΑΠΟΡΙΕΣ ΝΕΟΥ ΜΕΛΟΥΣ

Post by OAL853 Nick Papandreou »

Πάνο, όπως προείπα, καλά θα είναι να διαβάσεις πρώτα το κατατοπειστικότατο υλικό που έλαβες μέσω email κατά την εγγραφή σου. Αν μετά εξακολουθείς να έχεις απορίες, εδώ είμαστε να το συζητήσουμε. Όλα όσα ρωτάς αναφέρονται εκεί είτε άμεσα, είτε έμμεσα με links στο forum μας.
Pilots' Manager
pilots@oav.gr

Image
Forum Member

Re: ΑΠΟΡΙΕΣ ΝΕΟΥ ΜΕΛΟΥΣ

Post by Forum Member »

Τα έχω διαβάσει, και ξέρω τα βασικά, κάτι τελευταίο, μέσω του ts3 επικοινωνούμε με τους ελεγκτές ή απλά, μεσώ αυτού μπορούμε να μιλάμε με άλλους ''συναδέλφους''; Σας ευχαριστώ πολύ, και συγνώμη αν έγινα κουραστικός.
OAL154 Panos Asimis
Newbie
Newbie
Posts: 13
Joined: Fri Aug 29, 2014 11:02 pm
Name: Panos Asimis
Callsign: OAL154

Re: ΑΠΟΡΙΕΣ ΝΕΟΥ ΜΕΛΟΥΣ

Post by OAL154 Panos Asimis »

Καλησπέρα παιδιά τι λέει?
Είμαι νέος εδώ και έχω ένα σοβαρό πρόβλημα.
Κατέβασα το vpilot για σύνδεση με το vatsim γιατί το squawkbox και το FSInn δεν μπορούσα να τα κατεβάσω, μάλλον πρόβλημα με την σελίδα τους.
το πρόβλημα μου είναι το ότι δεν μπορώ να συνδεθω με το vpilot βγάζει συνέχεια CID/Password πρόβλημα. Τα στοιχεία είναι σωστά

Ευχαριστώ
Ασιμής Παναγιώτης
User avatar
OAL853 Nick Papandreou
Administrator
Administrator
Posts: 698
Joined: Thu Oct 18, 2012 2:47 am
Name: Nick Papandreou
Callsign: OAL853

Re: ΑΠΟΡΙΕΣ ΝΕΟΥ ΜΕΛΟΥΣ

Post by OAL853 Nick Papandreou »

454423 wrote:Τα έχω διαβάσει, και ξέρω τα βασικά, κάτι τελευταίο, μέσω του ts3 επικοινωνούμε με τους ελεγκτές ή απλά, μεσώ αυτού μπορούμε να μιλάμε με άλλους ''συναδέλφους''; Σας ευχαριστώ πολύ, και συγνώμη αν έγινα κουραστικός.
Μόνο με τους συναδέλφους. Στα εγχειρίδια που προανέφερα, αναφέρεται με ποιόν τρόπο επικοινωνούμε με τους ελεγκτές...
Pilots' Manager
pilots@oav.gr

Image
Post Reply