ΑΠΟΡΙΕΣ ΝΕΟΥ ΜΕΛΟΥΣ

Ελάτε να γνωριστούμε και να σας λύσουμε οποιαδήποτε απορία σχετικά με την OAV. / Let us meet you and solve any inquiry regarding OAV.
User avatar
OAL853 Nick Papandreou
Administrator
Administrator
Posts: 698
Joined: Thu Oct 18, 2012 2:47 am
Name: Nick Papandreou
Callsign: OAL853

Re: ΑΠΟΡΙΕΣ ΝΕΟΥ ΜΕΛΟΥΣ

Post by OAL853 Nick Papandreou »

1300754 wrote:Καλησπέρα παιδιά τι λέει?
Είμαι νέος εδώ και έχω ένα σοβαρό πρόβλημα.
Κατέβασα το vpilot για σύνδεση με το vatsim γιατί το squawkbox και το FSInn δεν μπορούσα να τα κατεβάσω, μάλλον πρόβλημα με την σελίδα τους.
το πρόβλημα μου είναι το ότι δεν μπορώ να συνδεθω με το vpilot βγάζει συνέχεια CID/Password πρόβλημα. Τα στοιχεία είναι σωστά

Ευχαριστώ
Ασιμής Παναγιώτης
Καλησπέρα Παναγιώτη και καλώς όρισες στην παρέα μας.

Στο http://forums.vatsim.net/viewtopic.php?t=20466 υπάρχει και Backup link για να εγκαταστήσεις το fsinn.

Τώρα όσον αφορά το πρόβλημα με το vpilot, πιθανόν να κάνεις λάθος το ID ή το password, ή να μην έχεις ενεργοποιήσει τον λογαριασμό σου στην VATSIM.
Pilots' Manager
pilots@oav.gr

Image
OAL154 Panos Asimis
Newbie
Newbie
Posts: 13
Joined: Fri Aug 29, 2014 11:02 pm
Name: Panos Asimis
Callsign: OAL154

Re: ΑΠΟΡΙΕΣ ΝΕΟΥ ΜΕΛΟΥΣ

Post by OAL154 Panos Asimis »

οκ βρήκα άκρη με το squawkbox και όλα οκ.
έκανα μια πτήση lgav - lgrp στο Vattastic εμφανιζόταν σωστά, το flight plan ήταν οκ αλλά δεν εμφανίζεται το record στο olympic air virtual. ποιά είναι τα βήματα μήπως κάνω κάτι λάθος?
User avatar
OAL853 Nick Papandreou
Administrator
Administrator
Posts: 698
Joined: Thu Oct 18, 2012 2:47 am
Name: Nick Papandreou
Callsign: OAL853

Re: ΑΠΟΡΙΕΣ ΝΕΟΥ ΜΕΛΟΥΣ

Post by OAL853 Nick Papandreou »

1300754 wrote:οκ βρήκα άκρη με το squawkbox και όλα οκ.
έκανα μια πτήση lgav - lgrp στο Vattastic εμφανιζόταν σωστά, το flight plan ήταν οκ αλλά δεν εμφανίζεται το record στο olympic air virtual. ποιά είναι τα βήματα μήπως κάνω κάτι λάθος?
Για το πως κλείνουμε πτήση στην OAV, χρήση του ACARS κτλ, διάβασε καλά το email και τα pdfs που έλαβες κατά την εγγραφή σου. Θα βρεις ότι χρειάζεσαι!
Pilots' Manager
pilots@oav.gr

Image
Forum Member

Re: ΑΠΟΡΙΕΣ ΝΕΟΥ ΜΕΛΟΥΣ

Post by Forum Member »

Τι ακριβώς είναι το Acars;
User avatar
OAL853 Nick Papandreou
Administrator
Administrator
Posts: 698
Joined: Thu Oct 18, 2012 2:47 am
Name: Nick Papandreou
Callsign: OAL853

Re: ΑΠΟΡΙΕΣ ΝΕΟΥ ΜΕΛΟΥΣ

Post by OAL853 Nick Papandreou »

454423 wrote:Τι ακριβώς είναι το Acars;
Για το πως κλείνουμε πτήση στην OAV, χρήση του ACARS κτλ, διάβασε καλά το email και τα pdfs που έλαβες κατά την εγγραφή σου. Θα βρεις ότι χρειάζεσαι!
Pilots' Manager
pilots@oav.gr

Image
OAL717 Μουσούρης Γιάννης
Jr. Member
Jr. Member
Posts: 77
Joined: Sun May 08, 2011 6:40 pm
Name: Μουσούρης Γιάννης
Callsign: OAL717

Re: ΑΠΟΡΙΕΣ ΝΕΟΥ ΜΕΛΟΥΣ

Post by OAL717 Μουσούρης Γιάννης »

454423 wrote:Τα έχω διαβάσει, και ξέρω τα βασικά, κάτι τελευταίο, μέσω του ts3 επικοινωνούμε με τους ελεγκτές ή απλά, μεσώ αυτού μπορούμε να μιλάμε με άλλους ''συναδέλφους''; Σας ευχαριστώ πολύ, και συγνώμη αν έγινα κουραστικός.

Με τους ελεγκτές O0 μιλάμε στο ts3, εμείς οι κοινοί θνητοί-πιλότοι C:-) , όταν ξαποσταίνουν από το δύσκολο έργο τους και απολαμβάνουν τον καφέ τους ακούγοντάς μας, να δούν αν μάθαμε αυτό το δύσκολο και αχανές, γύρω στις 5 σελίδες περίπου, αεροπορικό υλικό που μας έχει δώσει η OAV να μελετήσουμε. Φυσικά εμείς ποτέ δεν το διαβάζουμε και περιμένουμε αυτούς και τους γηραιούς σοφούς της OAV, να μας λύσουν όλες τις απορίες. :P ;D
Image
Forum Member

Re: ΑΠΟΡΙΕΣ ΝΕΟΥ ΜΕΛΟΥΣ

Post by Forum Member »

Καλησπέρα και πάλι, έχω ένα πρόβλημα με το ivap. Ενώ, βάζω το ip και το pasword, δεν συνδέομαι. Τι φταίει;;;
OAL135 Konstantinos Arvanitis
Full Member
Full Member
Posts: 226
Joined: Sat Aug 21, 2010 3:22 pm
Name: Konstantinos Arvanitis
Callsign: OAL135

Re: ΑΠΟΡΙΕΣ ΝΕΟΥ ΜΕΛΟΥΣ

Post by OAL135 Konstantinos Arvanitis »

Μετά την εγγραφή στον IVAO,στέλνουν τα παρακάτω στοιχεία με ΔΥΟ (2) passwords στο email που έχεις δηλώσει.

Member ID
IVAN Password <-- Αυτός είναι ο κωδικός για τη σύνδεση στο δίκτυο μέσω IVAP
WebSite Password <-- Αυτός είναι ο κωδικός για τη σύνδεση στην κεντρική σελίδα του IVAO

Προτίμησε να κάνεις αντιγραφή και επικόλληση των κωδικών για την αποφυγή λάθους.

Αν υπάρχει ακόμα πρόβλημα κοίταξε για την σωστή εγκατάσταση του IVAP στις συχνές ερωτήσεις (F.A.Q.) του forum
Image
Forum Member

Re: ΑΠΟΡΙΕΣ ΝΕΟΥ ΜΕΛΟΥΣ

Post by Forum Member »

Καλησπέρα, μια ερώτηση θα ήθελα να θέσω, μπορώ να πετάω Online με 734 και με τα παλιά χρώματα της ΟΑ;;;
OAL109 Mike Ionas
Administrator
Administrator
Posts: 1276
Joined: Mon May 31, 2010 6:09 pm
Name: Mike Ionas
Callsign: OAL109

Re: ΑΠΟΡΙΕΣ ΝΕΟΥ ΜΕΛΟΥΣ

Post by OAL109 Mike Ionas »

Ναι, εφόσον το επιτρέπει ο βαθμός σου.
Image
OAL322 miwaivyXD
Newbie
Newbie
Posts: 3
Joined: Tue Oct 28, 2014 5:30 pm
Name: miwaivyXD
Callsign: OAL322

Re: ΑΠΟΡΙΕΣ ΝΕΟΥ ΜΕΛΟΥΣ

Post by OAL322 miwaivyXD »

Καλημέρα και καλό μήνα συνάδελφοι.
Είμαι καινούριος στην εταιρεία και έχω κάποιες απορίες.
1. Μπορώ να στέλνω pirep μέσω της σελίδας γιατί έχω πρόβλημα με το airac;
2. Πόσο καιρό κάνει να εγκριθεί ή να απορριφθεί ένα pirep;
3. Μπορώ να κάνω δικό μου flight plan ή είναι υποχρεωτικό αυτό που έχει η πτήση στην σελίδα της εταιρείας;
User avatar
OAL853 Nick Papandreou
Administrator
Administrator
Posts: 698
Joined: Thu Oct 18, 2012 2:47 am
Name: Nick Papandreou
Callsign: OAL853

Re: ΑΠΟΡΙΕΣ ΝΕΟΥ ΜΕΛΟΥΣ

Post by OAL853 Nick Papandreou »

Καλημέρα Βασίλη και καλώς όρισες!

1. Όταν λες airac φαντάζομαι ότι εννοείς το OAV ACARS. Αν αντιμετωπίζεις οποιοδήποτε πρόβλημα, ανέφερέ το στο ανάλογο φόρουμ. Εώς ότου λυθεί το πρόβλημα, εννοείται ότι μπορείς να στέλνεις το pirep χειροκίνητα.

2. Ανάλογα με τον ελεύθερο χρόνο που διαθέτει ο manager της Airways για να ασχοληθεί με το quality check των πτήσεων.

3. Ναι, μπορείς να φτιάξεις το δικό σου flightplan εφόσον το επιθυμείς και να το περάσεις μέσα στο pirep.
Pilots' Manager
pilots@oav.gr

Image
OAL322 miwaivyXD
Newbie
Newbie
Posts: 3
Joined: Tue Oct 28, 2014 5:30 pm
Name: miwaivyXD
Callsign: OAL322

Re: ΑΠΟΡΙΕΣ ΝΕΟΥ ΜΕΛΟΥΣ

Post by OAL322 miwaivyXD »

Ευχαριστώ Νίκο και καλές πτήσεις σε εσένα και όλους
Post Reply