OAL 592 New Pilot

Ελάτε να γνωριστούμε και να σας λύσουμε οποιαδήποτε απορία σχετικά με την OAV. / Let us meet you and solve any inquiry regarding OAV.
Post Reply
OAL592 Nasos Delveroudis
Newbie
Newbie
Posts: 1
Joined: Wed Nov 18, 2020 11:16 am
Name: Nasos Delveroudis
Callsign: OAL592

OAL 592 New Pilot

Post by OAL592 Nasos Delveroudis »

Να χαιρετήσω την κοινότητα της OAV και να σας ευχαριστήσω θερμά για την πρόσκληση. Έστω και με κάποια καθυστέρηση, μιας και έχω γραφτεί από το Νοέμβριο αλλά με σχετικά μικρή συμμετοχή στις ώρες και τον αριθμό πτήσεων (περίπου 20 ώρες Aeroclub μαζί με όλα τα σχετικά assignments της επιμελητείας) και καθόλου συμμετοχή στις ομαδικές πτήσεις ή το φόρουμ, κάτι που ευελπιστώ να αλλάξει σύντομα χρόνου επιτρέποντος (οικογένεια γαρ).

Γενικά ασχολούμαι με το "άθλημα" του flight simming εδώ και αρκετά χρόνια (από εποχής ZX Spectrum και Amiga), όχι όμως σε σταθερή βάση και συχνά χωρίς να κατορθώνω να εμβαθύνω όσο θα ήθελα. Η έλευση του MSFS όμως άλλαξε την κατάσταση καθώς με επανέφερε στο χώρο μετά από 10 και πλέον χρόνια, ενώ παράλληλα μου έδωσε το κίνητρο να αναβαθμίσω PC, περιφερειακά αλλά και γνώσεις. Έχοντας ασχοληθεί συστηματικά τους τελευταίους μήνες και μετά από 200+ ώρες in-game πτήσεων (οι περισσότερες offline μέσα στην άγρια νύχτα), μπορώ να πω ότι σε αυτό το διάστημα έμαθα περισσότερα από ότι σε όλη την προηγούμενη "καριέρα" μου στα flight sims.

Παράλληλα, με την παρότρυνση του Νίκου (τον οποίο ευχαριστώ διπλά και από εδώ), μπήκα επιτέλους στον online κόσμο των πτήσεων και συγκεκριμένα στο VATSIM, στο οποίο έχω γράψει 80+ ώρες από τα τέλη Νοέμβρη. Η αλήθεια είναι πως οι περισσότερες είναι εκτός OAV και έχουν γίνει logged κυρίως μέσω του OnAir Company (με C172, B350 και τώρα πλέον με CJ4 WT), ωστόσο θεωρώ πως μπορώ να μοιράζω ή να συνδυάζω το χρόνο μου ανάμεσα στο εν λόγω addon και τις ιδιαίτερα ενδιαφέρουσες πτήσεις που προσφέρει η επιμελητεία.

Όταν ξεκίνησα να (ξανα)ασχολούμαι πριν μισό περίπου χρόνο, φοβόμουν ότι μετά από μικρό χρονικό διάστημα θα (ξανα)παρατούσα το "άθλημα" όπως είχα κάνει πολλάκις στο παρελθόν. Ωστόσο βλέπω ότι στην πράξη γίνεται το αντίθετο. Για πρώτη φορά διαπιστώνω πως όσο περισσότερο εμβαθύνω με συστηματικό τρόπο (κάτι που δεν έκανα παλιά), τόσο περισσότερο αυξάνεται το ενδιαφέρον μου, ο χρόνος που προτίθεμαι να επενδύσω και οι στόχοι που βάζω. Οι αμέσως επόμενοι είναι η ολοκλήρωση της αναβάθμισης του PC (με μια καλή κάρτα γραφικών) και των περιφερειακών (με το πολυπόθητο Honeycomb Bravo quadrant), καθώς και η μεγαλύτερη ενασχόληση με τις πτήσεις της OAV με παράλληλη εμβάθυνση σε θεωρητικές και τεχνικές γνώσεις.
User avatar
OAL114 Spiros Zois
Administrator
Administrator
Posts: 119
Joined: Tue Sep 21, 2010 9:52 pm
Name: Spiros Zois
Callsign: OAL114

Re: OAL 592 New Pilot

Post by OAL114 Spiros Zois »

Νάσσο καλησπέρα,

κατ' αρχάς χαίρομαι που άλλο ένα μέλος προστέθηκε στην κοινότητα-οικογένεια της OAV. Θα ήθελα να σε πληροφορήσω οτι τόσο εγώ όσο και τα υπόλοιπα μέλη της OAV είμαστε στην διάθεσή σου για όποια πληροφορία-βοήθεια χρειάζεσαι για τυχόν απορίες σου. Το πιο σημαντικό εργαλείο για αυτόν τον σκοπό είναι το Teamspeak όπως πιθανόν γνωρίζεις ήδη από το ενημερωτικό email κατά την εγγραφή σου. Εκεί μαζευόμαστε όλοι και εκτός απ' την online παρέα, συζητάμε αεροπορικά θέματα,λύνουμε απορίες κ.τ.λ.

Επιπλέον, η επιμελητεία της OAV διαθέτει αρκετά εγχειρίδια όπου μπορείς να διαβάσεις και να εμβαθύνεις όπου χρειάζεται τις γνώσεις σου. Επίσης πραγματοποιούνται και εκπαιδευτικοί κύκλοι μαθημάτων από το αντίστοιχο τμήμα εκπαίδευσης πιλότων που αξίζει πραγματικά να παρακολουθήσεις.

Με την σειρά μου λοιπόν κι εγώ εκ μέρους της Διοίκησης της OAV, σε καλωσορίζω στην παρέα μας!

Σου ευχόμαστε καλές πτήσεις , ασφαλείς προσγειώσεις και καλή διασκέδαση. Σε περιμένουμε να πετάξουμε παρέα στις ομαδικές πτήσεις που διεξάγονται κάθε εβδομάδα και όχι μόνο.


Με εκτίμηση,
Post Reply