[*answered*]Νέο μέλος

Ελάτε να γνωριστούμε και να σας λύσουμε οποιαδήποτε απορία σχετικά με την OAV. / Let us meet you and solve any inquiry regarding OAV.
Post Reply
OAL141 Apostolos Papadopoulos
Newbie
Newbie
Posts: 3
Joined: Sun May 03, 2020 4:45 pm
Name: Apostolos Papadopoulos
Callsign: OAL141

[*answered*]Νέο μέλος

Post by OAL141 Apostolos Papadopoulos »

Καλησπέρα και χαιρετώ την ομάδα.
Μετά από απουσία 3-4 χρόνων από τις εξωμοιώσεις, αποφάσισα να ενεργοποιηθώ ξανά και μια εικονική εταιρεία είναι ένα καλό κίνητρο να παραμείνει κάποιος ενεργός.
Είμαι περίπου μια εβδομάδα μέλος και προσπαθώ λίγο να ξεσκουριάσω, ξέρετε να δουλέψω λίγο τις προσεγγίσεις με το Q400 και να συνηθίσω λίγο τα νέα χειριστήρια, ώστε να είμαι έτοιμος όταν θα κάνω τη πρώτη πτήση διαδικτυακά.

Μια απορία που μου έχει προκύψει κοιτώντας τα bookings, είναι ότι κάποια δρομολόγια έχουν πολύ χαμηλά FL για το q400 και ίσως υπάρχουν διαφοροποιήσεις και στα airac των σημείων ή των αεροδιαδρόμων, υπάρχει κάποια δυνατότητα κατάθεσης νέου σχεδίου πτήσης για τα δρομολόγια, ή είναι απολύτως υποχρεωτικά. Ρωτάω κυρίως γιατί κάποιες από τις εκπαιδευτικές πτήσεις που επιχειρώ ακολουθούν αυτές που υπάρχουν στο booking.

Ευχαριστώ πολύ για την αποδοχή στην ομάδα, και υπολογίζω εντός του επομένου 10ημέρου να είμαι και ενεργός διαδικτυακά.
User avatar
OAL311 Vasilis Chalipilias
Jr. Member
Jr. Member
Posts: 72
Joined: Wed Feb 10, 2016 5:36 pm
Name: Vasilis Chalipilias
Callsign: OAL311

Re: Νέο μέλος

Post by OAL311 Vasilis Chalipilias »

Συνάδελφε Αποστόλη καλωσόρισες,

Tα flight level που βλέπεις στα pirer όσο αφορά το q400 είναι χαμηλά διότι το Max selling toy Dash8 q400 είναι το Flight level 270. Οπότε όπως θα παρατηρήσεις τα περισσότερα flight Plan είναι σε (Low Airway) και για αυτό χρησιμοποιείται flight level μέχρι το 245, δεν υπάρχει κανένα εμπόδιο στο να αλλάξεις το σχέδιο πτήσης και το Flight level πού θες να πετάξεις εσύ. Εμείς σου δίνουμε ένα Pirep το οποίο παρέχει ένα real σχέδιο πτήσης και ένα estimate flight level που μπορείς να πετάξεις.
Οπότε μπορείς να το αλλάξεις και να χρησιμοποιήσεις όποιος εσύ θέλεις.

Για οτιδήποτε άλλο χρειαστείς είμαστε στη διάθεσή σου.
Μπορείς να συνεχίσεις να γράφεις στο φόρουμ ή επικοινωνώντας στο email: mentor@oav.gr
Vasilis Chalipilias OAL311 | HvACC Navigation Director

Image Image
OAL141 Apostolos Papadopoulos
Newbie
Newbie
Posts: 3
Joined: Sun May 03, 2020 4:45 pm
Name: Apostolos Papadopoulos
Callsign: OAL141

Re: Νέο μέλος [*answered*]

Post by OAL141 Apostolos Papadopoulos »

Ευχαριστώ για την απάντηση, και εμένα προσωπικά αυτή ήταν η εκτίμηση μου.
Δυστυχώς θα σας ενοχλήσω με μια ακόμη ερώτηση, χρησιμοποιώ κάποιο από τα sceneries που υπάρχουν, και γνωρίζωντας ότι τα περισσότερα ελληνικά αεροδρόμια δεν έχουν σωστούς διαδρόμους προσγείωσης, βλέπω δύο κατά τη προσέγγιση, υπάρχει τρόπος να διορθωθεί αυτό, και αν όχι σε ποιόν προσγειώνομαι;;;

Συγνώμη, εκ των προτέρων, για τη μάλλον "χαζή" ερώτηση...
User avatar
OAL311 Vasilis Chalipilias
Jr. Member
Jr. Member
Posts: 72
Joined: Wed Feb 10, 2016 5:36 pm
Name: Vasilis Chalipilias
Callsign: OAL311

Re: Νέο μέλος [*answered*]

Post by OAL311 Vasilis Chalipilias »

Καλησπέρα Αποστόλη,

Είναι μία πολύ καλή ερώτηση απλά θα πρέπει να μου παραθέσεις περισσότερες λεπτομέρειες για να καταλάβω ακριβώς τι εννοείς.

Και θα σου δώσω κάποια παραδείγματα:

1. Ένα αεροδρόμιο από default μπορεί να έχει δύο διαδρόμους (μπορεί να έχει όμως αρκετά παλιά δεδομένα ο εξομοιωτής έτσι ώστε στην πραγματικότητα να έχει ένα και όχι δύο διαδρόμους)

2. Επίσης υπάρχει περίπτωση να έχεις ένα σκηνικό(Payware/Freeware) αεροδρόμιο το οποίο έχει ένα διάδρομο και εσύ βλέπεις δυο, (**Έναν του fsx/p3d έναν από pay/freeware) διότι γίνεται κάποιο conflict στην εγκατάσταση του σκηνικού.


Θα σου πρότεινα να το συζητήσουμε στο teamspeak της Ολυμπιακής όπου είμαστε καθημερινά όλα τα μέλη και συζητάμε για διάφορα θέματα πετάμε μαζί έτσι ώστε να έχουμε και μία καλύτερη γνωριμία ώστε να μπορέσω να σε βοηθήσω περισσότερο στα ερώτημά σου.

Εάν δεν γνωρίζεις πώς να συνδέσεις στο teamspeak ή αν δεν θυμάσαι καλά, να επικοινωνήσεις μαζί μου μέσω email και να συζητησουμε κάθε απορία που έχεις.
Vasilis Chalipilias OAL311 | HvACC Navigation Director

Image Image
OAL141 Apostolos Papadopoulos
Newbie
Newbie
Posts: 3
Joined: Sun May 03, 2020 4:45 pm
Name: Apostolos Papadopoulos
Callsign: OAL141

Re: Νέο μέλος [*answered*]

Post by OAL141 Apostolos Papadopoulos »

Σκοπεύω να συνδεθώ σύντομα με το Teamspeak, προς στιγμή μελετάω λίγο τα του acars και τη διαδικασία της επικοινωνίας διαδικτυακά.
Μάλλον θα σας βομβαρδίσω με αρκετές ερωτήσεις...
Όσο αφορά στη ερώτηση που έκανα στο προηγούμενο post, σας δείχνω και ένα screenshot, για να βοηθηθεί και η κουβέντα όταν τη κάνουμε.

Image

Το αεροδρόμιο είναι αυτό της Κω, το οποίο έχει ένα διάδρομο.

Προσβλέπω να επικοινωνήσω σύντομα με την ομάδα στο Teamspeak...
User avatar
OAL311 Vasilis Chalipilias
Jr. Member
Jr. Member
Posts: 72
Joined: Wed Feb 10, 2016 5:36 pm
Name: Vasilis Chalipilias
Callsign: OAL311

Re: Νέο μέλος [*answered*]

Post by OAL311 Vasilis Chalipilias »

Καλησπέρα Αποστόλη.

Θα χαρούμε πολύ να μας γεμίσεις με ερωτήσεις και εμείς να σου δώσουμε πολύ ύλη με απαντήσεις σε όλα σου τα ερωτήματα.

Όσο αφορά τα προβλήματα που αντιμετωπίζεις με τους διπλούς διαδρόμους από όσο μπορώ να διακρίνω στη φωτογραφία που μου έστειλες αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι χρησιμοποιείς ένα photoreal αρκετά κοντά στα τωρινά δεδομένα και ένα σκηνικό αεροδρομίου το οποίο έχει συντεταγμένες πολύ παλιές οπότε αυτή η διαφορά που βλέπεις τον ένα διάδρομο πιο δεξιά και τον άλλο διάδρομο ποιο αριστερά είναι ότι έχουν διαφορετικές συντεταγμένες.

O ένας έπρεπε να καλύπτει τον άλλο κανονικά οπότε όσο αφορά την Κω σου προτείνω να αγοράσεις το συγκεκριμένο σκηνικό https://orbxdirect.com/product/gaya-lgko από μία εταιρεία που το έβγαλε τώρα πρόσφατα για το prepar3d version 4 και θα δεις ότι το πρόβλημά σου θα διορθωθεί.

Όσον αφορά τώρα το προηγούμενο ερώτημα που ανέφερες για τις online επικοινωνίες έχω να σου προτείνω έναν πολύ όμορφο οδηγό το έχω γράψει εγώ και ένα πολύ παλιό μέλος της Ολυμπιακής τον κύριο Μάνο Σπήλιο.

Tο συγκεκριμένο manual μπορείς να το βρεις στην επιμελητεία της εταιρείας μας στα
Download --> Manual --> με το όνομα Phraseology Quick Guide.
Vasilis Chalipilias OAL311 | HvACC Navigation Director

Image Image
Post Reply