Καλώς σας βρήκα και απορίες

Ελάτε να γνωριστούμε και να σας λύσουμε οποιαδήποτε απορία σχετικά με την OAV. / Let us meet you and solve any inquiry regarding OAV.
OAL978 Nikos Roumeliotis
Newbie
Newbie
Posts: 11
Joined: Thu May 21, 2015 1:44 pm
Name: Nikos Roumeliotis
Callsign: OAL978

Καλώς σας βρήκα και απορίες

Post by OAL978 Nikos Roumeliotis »

Καλησπέρα και απο μένα. Νέος πιλότος και στην Olympic Virtual αλλά και στο άθλημα γενικότερα. Όπως καταλαβαίνετε θα ήθελα να ξεκινήσω με μερικές απορίες.
Διάβασα το πολύ κατατοπιστικό manual που έχετε φτιάξει και καταρχήν θα πρέπει να συγχαρώ αυτούς που το έφτιαξαν με τόσο μεράκι.
Ας προχωρήσω στις ερωτήσεις μου για τις οποίες δε βρήκα κάποια σαφή απάντηση στο manual αλλά ούτε και στο φόρουμ όσο έψαξα.

1. Έστω ότι θέλω να κάνω book μια πτήση απο την επιμελητεία. Για να είμαστε και πιο συγκεκριμένοι έστω ότι θέλω να κάνω τη πτήση OAL9992 LGMG-LGMK που είναι για Παρασκευή 21:00. Κάνωντας κλίκ πάνω στη πτήση βλέπω τις λεπτομέρειες της και ότι ο τύπος της είναι IFR. Έπειτα θα πρέπει να επιλέξω Send Pirep να κάνω όποιες αλλαγές θέλω και να πατήσω Submit για να κλείσω τη πτήση.
Αν θέλω να εκτελέσω τη πτήση VFR αυτό που πρέπει να αναφερθεί ή να αλλαξει?
Μετά απο αυτό το βήμα καταθέτω και flight plan στη vatsim όπου εκεί αναφέρω ότι η πτήση είναι VFR?

2. Η πτήση βάση προγράμματος έχει ώρα αναχώρησης 21:00 όμως εγώ εκείνη την ώρα δεν έχω διαθεσιμότητα να την πραγματοποιήσω.
Μπορώ να μπώ πιο αργά και να τη κάνω (κατά τις 23:00) και μετά μέσω του ACARS να καταθέσω το Pirep?

3. Εγώ μέχρι τώρα δεν έχω κατεβάσει, ούτε free ούτε paid αεροπλάνα. Χρησιμοποιώ αυτά που είχε απο τη μάνα του μέσα το fsx.
Ψάχνωντας στα downloads στα liveries δε βρίσκω κάποιο που να αναφέρεται ας πούμε στο Cessna 172 που έχει μέσα το fsx.

4. Στο manual αναφέρεται ότι υπάρχουν κάποιες ελάχιστες πτήσεις που πρέπει να κάνεις για να είσαι ενεργος. Στην Olympic Airways είναι 2 πτήσεις το μήνα αν θυμάμαι καλά ενώ για την Olympic Aeroclub δεν αναφέρεται κάτι.
Αυτό σημαίνει ότι αν κάνω μόνο πτήσεις στην Aeroclub ο λογαριασμός θα κλείσει μια που δε θα έχω τις ελάχιστες πτήσεις στην Airways?

Αυτά προς το παρόν. Και πάλι κσλώς σας βρήκα.
Image
OAL572 Spiros Bogas
Full Member
Full Member
Posts: 118
Joined: Sun Jun 08, 2014 7:16 pm
Name: Spiros Bogas
Callsign: OAL572

Re: Καλώς σας βρήκα και απορίες

Post by OAL572 Spiros Bogas »

Καλώς ήρθες Νίκο!

1)Κατά κύριο λόγο οι πτήσεις στην Aeroclub εκτελούνται VFR, το ότι είναι περασμένες μέσα στην επιμελητεία ως IFR με IFR σημεία είναι για να λειτουργήσει σωστά το ACARS. Εσύ φυσικά όταν θα είναι να πετάξεις και θες να κάνεις την πτήση VFR θα την δηλώσεις ως VFR Vatsim και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

2)Οι ώρες είναι ενδεικτικές. Μπορείς να την πετάξεις όποτε θες. Οι ημέρες πρέπει να ακολουθούνται όμως, δηλαδή μην πετάξεις μια πτήση της Δευτέρας την Τετάρτη.

3)Δυστυχώς καθότι τα default αεροσκάφη δεν αποδίδουν αρκετά την εξομοίωση και σχεδόν κανένας μας δεν τα πετάει, δεν είχε ζητηθεί στο παρελθόν livery για αυτά.

4)Στο στάδια που βρίσκεσαι εσύ (Airways - Aeroclub) αν πετάς με την μια, φαίνεσαι ενεργός και στην άλλη, οπότε δεν θα διαγραφεί ο λογαριασμός σου.

Και πάλι καλώς ήρθες, και να σε ενημερώσω πως αρκετοί από εμάς μπαίνουμε καθημερινά στο Teamspeak και τα λέμε εκεί. Θα χαρούμε λοιπόν να σε δούμε και εσένα και να γνωριστούμε λίγο πιο "ανθρώπινα".
events@oav.gr

Event Coordinator
Spiros Bogas OAL572

Image Image
OAL978 Nikos Roumeliotis
Newbie
Newbie
Posts: 11
Joined: Thu May 21, 2015 1:44 pm
Name: Nikos Roumeliotis
Callsign: OAL978

Re: Καλώς σας βρήκα και απορίες

Post by OAL978 Nikos Roumeliotis »

Σπύρο σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου. Πολύ κατατοπιστικές και to the point!.

Όσον αφορά τα αεροσκάφη λοιπόν, ποια μου προτείνεις να κατεβάσω για τη περίπτωσή μου ώστε να υποστηρίζονται και τα liveries? (όχι paid αν γίνεται)
Image
OAL572 Spiros Bogas
Full Member
Full Member
Posts: 118
Joined: Sun Jun 08, 2014 7:16 pm
Name: Spiros Bogas
Callsign: OAL572

Re: Καλώς σας βρήκα και απορίες

Post by OAL572 Spiros Bogas »

Σου συνιστώ να κοιτάξεις το Majestic Dash 8 Q400, είναι ότι πρέπει για να συμπληρώσεις της πρώτες 30 ώρες. Αυτό είναι με turboprop, μετά τις 30 ώρες θα μπορείς να πετάς Jet θα σου προτείνω το PMDG 737 ή το A320 της Aerosoft.

Βέβαια το Majestic Dash 8 Q400 είναι αεροσκάφος που το έχουν λατρέψει αρκετοί και εγώ που έχω 360 ώρες αρκετές φορές το πετάω. Οπότε αυτό το προτείνω ανεπιφύλακτα!
events@oav.gr

Event Coordinator
Spiros Bogas OAL572

Image Image
User avatar
OAL853 Nick Papandreou
Administrator
Administrator
Posts: 698
Joined: Thu Oct 18, 2012 2:47 am
Name: Nick Papandreou
Callsign: OAL853

Re: Καλώς σας βρήκα και απορίες

Post by OAL853 Nick Papandreou »

1313093 wrote: Όσον αφορά τα αεροσκάφη λοιπόν, ποια μου προτείνεις να κατεβάσω για τη περίπτωσή μου ώστε να υποστηρίζονται και τα liveries? (όχι paid αν γίνεται)
Για freeware dash δες το από κάτω link. Παρ'ολα αυτά προτείνεται ανεπιφύλακτα να αγοράσεις αυτό της majestic αν θες να εξομοιώσεις κι όχι απλά να πετάξεις.

http://www.fsgreece.com/index.php/page/2/?s=dash
Pilots' Manager
pilots@oav.gr

Image
OAL978 Nikos Roumeliotis
Newbie
Newbie
Posts: 11
Joined: Thu May 21, 2015 1:44 pm
Name: Nikos Roumeliotis
Callsign: OAL978

Re: Καλώς σας βρήκα και απορίες

Post by OAL978 Nikos Roumeliotis »

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας όσον αφορά τα αεροπλάνα. Θα προσπαθήσω σε πρώτη φάση να κατεβάσω και να δοκιμάσω το free Dash Q400 μια και δεν έχω πετάξει ξανά με αυτό το αεροπλάνο.
461635 wrote:Καλώς ήρθες Νίκο!
Και πάλι καλώς ήρθες, και να σε ενημερώσω πως αρκετοί από εμάς μπαίνουμε καθημερινά στο Teamspeak και τα λέμε εκεί. Θα χαρούμε λοιπόν να σε δούμε και εσένα και να γνωριστούμε λίγο πιο "ανθρώπινα".
Τώρα για το Teamspeak. Μπήκα χθές το βράδυ που είχε training και προσπάθησα να μπώ στο κανάλι του training αλλά μου έβγαζε συνεχώς μήνυμα "insufficient rights" με αποτέλεσμα να είμαι μόνο στο Pilot's lounge. Επειδή δεν έιχα μικρόφωνο, έγραψα στο chat ότι έχω αυτο το πρόβλημα και δε μπορώ να μπώ στο training αλλά απάντηση δε πήρα. Μάλλον δε το πρόσεξε κάποιος.
Image
User avatar
OAL853 Nick Papandreou
Administrator
Administrator
Posts: 698
Joined: Thu Oct 18, 2012 2:47 am
Name: Nick Papandreou
Callsign: OAL853

Re: Καλώς σας βρήκα και απορίες

Post by OAL853 Nick Papandreou »

1313093 wrote:Τώρα για το Teamspeak. Μπήκα χθές το βράδυ που είχε training και προσπάθησα να μπώ στο κανάλι του training αλλά μου έβγαζε συνεχώς μήνυμα "insufficient rights" με αποτέλεσμα να είμαι μόνο στο Pilot's lounge. Επειδή δεν έιχα μικρόφωνο, έγραψα στο chat ότι έχω αυτο το πρόβλημα και δε μπορώ να μπώ στο training αλλά απάντηση δε πήρα. Μάλλον δε το πρόσεξε κάποιος.
Θα ήταν όλοι απασχολειμένοι με το μάθημα στο training και δεν σε είδαν που συνδέθηκες.
Άπαξ και πάρεις μία φορά δικαιώματα, μετά μπορείς να μετακινηθείς στα κανάλια. Επίσης το chat αφορά το κάθε δωμάτιο ξεχωριστά οπότε ότι γράφεις το βλέπουν μόνο αυτοί που είναι στο ίδιο δωμάτιο με εσένα.

Συνδέσου όποια μέρα θες προς το βραδάκι, συνήθως θα βρεις κάποιον admin να σου δώσει τα ανάλογα δικαιώματα :)
Pilots' Manager
pilots@oav.gr

Image
OAL978 Nikos Roumeliotis
Newbie
Newbie
Posts: 11
Joined: Thu May 21, 2015 1:44 pm
Name: Nikos Roumeliotis
Callsign: OAL978

Re: Καλώς σας βρήκα και απορίες

Post by OAL978 Nikos Roumeliotis »

1228511 wrote:
1313093 wrote: Όσον αφορά τα αεροσκάφη λοιπόν, ποια μου προτείνεις να κατεβάσω για τη περίπτωσή μου ώστε να υποστηρίζονται και τα liveries? (όχι paid αν γίνεται)
Για freeware dash δες το από κάτω link. Παρ'ολα αυτά προτείνεται ανεπιφύλακτα να αγοράσεις αυτό της majestic αν θες να εξομοιώσεις κι όχι απλά να πετάξεις.

http://www.fsgreece.com/index.php/page/2/?s=dash
Μπήκα ρε παιδιά και κατέβασα το dash 8 400 και το 100 απο το παραπάνω site αλλά δεν έχουν Virtual Cockpit?
Image
OAL572 Spiros Bogas
Full Member
Full Member
Posts: 118
Joined: Sun Jun 08, 2014 7:16 pm
Name: Spiros Bogas
Callsign: OAL572

Re: Καλώς σας βρήκα και απορίες

Post by OAL572 Spiros Bogas »

Καλησπέρα και πάλι.

Νίκο μου δεν τα γνωρίζω τα freeware αυτά αλλα καθώς ασχολούμαι με κατασκευή σκηνικών στο X-Plane να σε ενημερώσω οτι για να δημιουργηθεί ενα 3d cockpit δεν είναι εύκολη υπόθεση. Θελει μήνες δουλειάς. Τώρα κάποιος να κάτσει μήνες να δουλέψει σε ενα cockpit και μετά να το δώσει free είναι λίγο δύσκολο.
events@oav.gr

Event Coordinator
Spiros Bogas OAL572

Image Image
OAL978 Nikos Roumeliotis
Newbie
Newbie
Posts: 11
Joined: Thu May 21, 2015 1:44 pm
Name: Nikos Roumeliotis
Callsign: OAL978

Re: Καλώς σας βρήκα και απορίες

Post by OAL978 Nikos Roumeliotis »

To ξέρω ότι σας ταλαιπωρώ αλλά μήπως κάποιος έχει υπόψιν του τότε κάποιο freeware dash με virtual cockpit ή άλλο turboprop που να μπορώ να πετάξω με το βαθμό μου?
Μπορώ να πετάξω με το default C172 του fsx τις πτήσεις? Σε αυτή βέβαια τη περίπτωση δε θα είμαι με τα χρώματα της ΟΑ
Image
User avatar
OAL853 Nick Papandreou
Administrator
Administrator
Posts: 698
Joined: Thu Oct 18, 2012 2:47 am
Name: Nick Papandreou
Callsign: OAL853

Re: Καλώς σας βρήκα και απορίες

Post by OAL853 Nick Papandreou »

Νίκο, διάβασε το email που έλαβες κατά την εγγραφή σου, έχει link για το FAQ του forum που απαντά στις ερωτήσεις που κάνεις.
Pilots' Manager
pilots@oav.gr

Image
OAL978 Nikos Roumeliotis
Newbie
Newbie
Posts: 11
Joined: Thu May 21, 2015 1:44 pm
Name: Nikos Roumeliotis
Callsign: OAL978

Re: Καλώς σας βρήκα και απορίες

Post by OAL978 Nikos Roumeliotis »

Νίκο καλησπέρα. Τα έχω διαβάσει τα FAQ του φόρουμ. Για freeware δίνει μόνο το site που μου είχες δώσει και παραπάνω και δεν αναφέρει τί γίνεται αν θέλω να πετάξω με τα defaults του fsx και να χρησιμοποιήσω τα χρώματα της ΟΑ.
Τέλως πάντων προφανώς το ψιρίζω πολύ μάλλον. Απο τη στιγμή που δεν έχω τα αεροσκάφη για τα οποία υπάρχουν liveries, προφανώς θα χρησιμοποιώ μόνο τα defaults
Image
User avatar
OAL853 Nick Papandreou
Administrator
Administrator
Posts: 698
Joined: Thu Oct 18, 2012 2:47 am
Name: Nick Papandreou
Callsign: OAL853

Re: Καλώς σας βρήκα και απορίες

Post by OAL853 Nick Papandreou »

Εκτός αυτού αναφέρει ότι μπορείς να πετάξεις στην Aeroclub συμπληρώνοντας εκεί τις 30 ώρες που απαιτούνται για τον επόμενο βαθμό!
Pilots' Manager
pilots@oav.gr

Image
OAL978 Nikos Roumeliotis
Newbie
Newbie
Posts: 11
Joined: Thu May 21, 2015 1:44 pm
Name: Nikos Roumeliotis
Callsign: OAL978

Re: Καλώς σας βρήκα και απορίες

Post by OAL978 Nikos Roumeliotis »

1228511 wrote:Εκτός αυτού αναφέρει ότι μπορείς να πετάξεις στην Aeroclub συμπληρώνοντας εκεί τις 30 ώρες που απαιτούνται για τον επόμενο βαθμό!
Μα ούτως η άλλως για πτήσεις στην Aeroclub αναφερόμουν. Για αυτό μιλούσα για C172 και Dash
Image
OAL579 Spyros Gorlas
Newbie
Newbie
Posts: 1
Joined: Mon Apr 06, 2015 8:17 pm
Name: Spyros Gorlas
Callsign: OAL579

Re: Καλώς σας βρήκα και απορίες

Post by OAL579 Spyros Gorlas »

Νικο βρήκα ενα dash με virtual copckit και free αλλα δεν λέει πολλα πράγματα..Αν θέλεις κατεβασε το.

http://flyawaysimulation.com/downloads/ ... sh-8-q400/
Post Reply