Νέος πιλότος (

Ελάτε να γνωριστούμε και να σας λύσουμε οποιαδήποτε απορία σχετικά με την OAV. / Let us meet you and solve any inquiry regarding OAV.
Post Reply
OAL557 Ioannis Paliogiannis
Newbie
Newbie
Posts: 2
Joined: Fri Jan 02, 2015 10:25 pm
Name: Ioannis Paliogiannis
Callsign: OAL557

Νέος πιλότος (

Post by OAL557 Ioannis Paliogiannis »

Γειά σας και απο εμένα, εντελώς νέος πιλότος όσο αναφορά τις εικονικές αερογραμμές.
Θυμήθηκα εντελώς τυχαία πριν μια εβδομάδα μια συζήτηση με ένα ξάδερφό μου που κάναμε πριν πολλά χρόνια, μου είχε πει τότε ότι υπάρχει κάποιου τέτοιου είδους οργάνωση με πτήσεις και καταγραφή ωρών κτλ. ποτέ δεν δοκιμάσαμε να το ψάξουμε ούτε εγώ ούτε αυτός. Αν και έχουμε πετάξει σχεδόν με όλα τα flight simulators έως τώρα, απο την εποχή flight simulator unlimited 1995 και το eurofigher typhoon του οποίου το φημισμένο βιβλιαράκι το διάβαζα σαν ευαγγέλιο.... anyway...

Την τελευταία εβδομάδα προσπαθώ να ξαναμπώ στον κόσμο των εικονικών πτήσεων, ωστόσο οι δαιδαλώδης διαδικασίες εγγραφών σε "άπειρα" site και τα addon με έχουν μπερδέψει πάρα πολύ. Κατέβασα πολύ υλικό στα που είναι διαθέσιμο και εκτύπωσα πολλά pdf που βρήκα στο forum και όχι μόνο.
Στρώνομαι στο διάβασμα και ελπίζω να καταλάβω τι πρέπει να κάνω για να ξεκινήσω τουλάχιστον.

ΑΝ υπάρχει παρ'ελπίδα κάποιος οδηγός με βήματα 1 - 2 - 3 για το software και την διαδικασία μέχρι την πρώτη πτήση πείτε μου να το διαβάσω και αυτό.

Παληογιάννης Ιωάννης
OAL557
Image
memento mori
User avatar
OAL853 Nick Papandreou
Administrator
Administrator
Posts: 698
Joined: Thu Oct 18, 2012 2:47 am
Name: Nick Papandreou
Callsign: OAL853

Re: Νέος πιλότος (

Post by OAL853 Nick Papandreou »

Καλώς ήρθες Γιάννη και χρόνια πολλά!

Κάπως όπως κι εσύ ξεκινήσαμε όλοι μας και μετά από λίγο καιρό ανακαλύψαμε την online κοινότητα κι από τότε δεν ξαναγυρίσαμε στις μοναχικές πτήσεις!

Προσωπική συμβουλή, μην αναλώνεσαι ακόμα στα πολλά addons που κυκλοφορούν στην αγορά, ξεκίνα με τα βασικά και σιγά σιγά κι ανάλογα με τις ανάγκες, θα αρχίσεις να προσθέτεις πράγματα.

Τα βασικά είναι:
1. Το πρόγραμμα με το οποίο συνδέεσαι είτε στην VATSIM είτε στον IVAO (fsinn/vpilot και IVAP αντίστοιχα).
2. Το OAV ACARS για να στέλνεις τις πτήσεις σου στην OAV.
3. Το εγχειρίδιο Radiotelephony Example που θα βρεις στην επιμελητεία μας και περιγράφει απλά και συνοπτικά πως γίνονται οι συνομιλίες με τους ελεγκτές.

Όλα τα υπόλοιπα θα έρθουν σιγά σιγά. Να προσθέσω (το αναφέρουμε σε κάθε ευκαιρία) ότι τεράστια βοήθεια δίνει η απευθείας συνομιλία με τους υπόλοιπους συναδέλφους μέσω του teamspeak της εταιρίας μας. Όποτε μπορείς συνδέεσαι στο teamspeak και ιδίως προς το βραδάκι όλο και κάποιον θα βρεις να περιφέρεται πρόθυμο να σου λύσει ότι τυχόν απορίες έχεις. Τώρα που τελειώνουν κι οι γιορτές και κάθε κατεργάρης γυρνάει στον πάγκο του, το teamspeak θα αποκτήσει και πάλι κίνηση :)
Pilots' Manager
pilots@oav.gr

Image
OAL557 Ioannis Paliogiannis
Newbie
Newbie
Posts: 2
Joined: Fri Jan 02, 2015 10:25 pm
Name: Ioannis Paliogiannis
Callsign: OAL557

Re: Νέος πιλότος (

Post by OAL557 Ioannis Paliogiannis »

Ολοκλήρωσα μια πτήση συνδεδεμένος στην VATSIM, όχι όμως κλεισμένη στην επιμελητεία.
Υπάρχει περίπτωση να κανονίσω με κάποιον one-on-one κάποιου τύπου εκπαίδευσή με διάφορες ερωτήσεις που έχω στο teamspeak. Μπαίνω σχεδόν κάθε βράδυ αλλά ξέρω είναι ενοχλητικό να ρωτάω κάθε λίγο στο pilot's lounge.
Image
memento mori
Post Reply