Βοηθεια με τα Aeroclub flightplans

Ελάτε να γνωριστούμε και να σας λύσουμε οποιαδήποτε απορία σχετικά με την OAV. / Let us meet you and solve any inquiry regarding OAV.
Post Reply
OAL090 Kostas Kazantzidis
Newbie
Newbie
Posts: 28
Joined: Mon Feb 17, 2014 9:21 pm
Name: Kostas Kazantzidis
Callsign: OAL090

Βοηθεια με τα Aeroclub flightplans

Post by OAL090 Kostas Kazantzidis »

Γεια σας, Ειμαι νεο μελος και λεω να ξεκινησω με domestic πτησεις της Aero club.
Oποτε, παω στο flight book και βρισκω ας πουμε την πτηση LGKV - LGMT
Το προβλημα που αντιμετωπιζω εστιαζεται στο route της πτησης το οποιο βασιζεται σε visual remarks, πχ THASOS – LIMNOS – ERESSOS και οχι σε navaids-fixes κτλ. που σημαινει οτι στο flight plan που θα καταθεσω μεσω fsinn θα πρεπει να βαλω τα παραπανω.σωστα? Η ερωτησεις που προκυπτουν ειναι οι εξης:
1. το συγκεκριμενο route θα εγκριθει απο τους controllers?
2. αν ναι, υπαρχουν αυτα τα μερη στο database του fsinn και κατ επεκταση του vroute?(δε νομιζω) Για παραδειγμα κατα την διαρκεια της πτησης μου αν πατησω στο present flights του vroute και επιλεξω την καρτελα της πτησης μου, θα εμφανησει στο route section τα παραπανω (thassos limnos eressos)?
και επισης ηθελα να ρωτησω:
3.οι υπευθυνοι που περνουν τα pirep που αποστελονται μετα την πτηση τα κανουν αντιπαραβολη με καποιο αρχειο της πτησης που εχει αποθηκευτει?
4.αν δεν υπαρχει κανενας controller διαθεσιμος καθ ολη την πτηση και την εκτελεσουμε χωρις ουτε καν clearance delivery λογω ελειψης αυτων, το pirep θα αποσταλει κανονικα?

Εχω διαβασει τα manuals αλλα δεν με βοηθησαν για τις παραπανω αποριες.
Ευχαριστω πολυ
User avatar
OAL556 Athanasios Voulgarakis
Full Member
Full Member
Posts: 140
Joined: Tue Sep 20, 2011 9:14 am
Name: Athanasios Voulgarakis
Callsign: OAL556

Re: Βοηθεια με τα Aeroclub flightplans

Post by OAL556 Athanasios Voulgarakis »

Γεια σου Κώστα,

σχετικά με κάποια flight plan του Aero Club τα οποία αναφέρονται σε VFR σημεία τα πράγματα έχουν ως εξής:

1. το συγκεκριμενο route θα εγκριθει απο τους controllers?

Από την στιγμή που στο flight plan που στέλνεις μέσω του FSinn έχεις δηλώσει ότι η πτήση είναι VFR οι controllers θα το δεχτούν.

2. αν ναι, υπαρχουν αυτα τα μερη στο database του fsinn και κατ επεκταση του vroute?(δε νομιζω) Για παραδειγμα κατα την διαρκεια της πτησης μου αν πατησω στο present flights του vroute και επιλεξω την καρτελα της πτησης μου, θα εμφανησει στο route section τα παραπανω (thassos limnos eressos)?

Στο route θα φανεί το FLight plan που έχεις καταθέσει γενικότερα όμως το vroute όπως και άλλα σχετικά προγράμματα αναγνωρίζουν μόνο IFR σημεία. Αν λοιπόν θες να μπορείς να δεις την πτήση σου στο vroute ή στο Vataware θα πρέπει όταν καταθέτεις το flight plan να χρησιμοποιείς IFR σημεία. Υπόψην τα flight plan συνήθως είναι ενδεικτικά με εξαίρεση κάποια συγκεκριμένα στην διάρκεια των ενεργών Tour.

3.οι υπευθυνοι που περνουν τα pirep που αποστελονται μετα την πτηση τα κανουν αντιπαραβολη με καποιο αρχειο της πτησης που εχει αποθηκευτει?

Οι μάνατζερ της κάθε θυγατρικής κάνουν quality check σε κάθε pirep που κατατίθεται και γίνεται και αντιπαραβολή με τα στοιχεία που μας δίνουν τα δίκτυα ώστε να είμαστε σίγουροι ότι η πτήση εγινε online.

4.αν δεν υπαρχει κανενας controller διαθεσιμος καθ ολη την πτηση και την εκτελεσουμε χωρις ουτε καν clearance delivery λογω ελειψης αυτων, το pirep θα αποσταλει κανονικα?

To pirep που αποστέλεται στην επιμελητεία, είναι υποχρεωτικο και έχει να κάνει μόνο με την OAV. Το flight plan που στέλνουμε στο FSinn είναι υποχρεωτικο, υπάρχει δεν υπάρχει ελενγκτής.

Ελπίζω να σε κάλυψα. Για γρηγορότερη και πιο άμεση λύση οποιασδήποτε απορίας σου, θα σε παρότρυνα να χρησιμοποιείς το TEAMSPEAK της εταιρείας όπου όλο και κάποιον θα πετύχεις εκεί online σχεδόν σε όλη την διάρκεια της ημέρας. Κυρίως απογεύματα και βράδυ.
Image
OAL090 Kostas Kazantzidis
Newbie
Newbie
Posts: 28
Joined: Mon Feb 17, 2014 9:21 pm
Name: Kostas Kazantzidis
Callsign: OAL090

Re: Βοηθεια με τα Aeroclub flightplans

Post by OAL090 Kostas Kazantzidis »

Ευχαριστώ πολύ, οι απορίες μου λύθηκαν
Post Reply