ATC ...terror

Ελάτε να γνωριστούμε και να σας λύσουμε οποιαδήποτε απορία σχετικά με την OAV. / Let us meet you and solve any inquiry regarding OAV.
Post Reply
OAL046 George Drimalitis
Newbie
Newbie
Posts: 3
Joined: Mon Jul 15, 2013 12:10 am
Name: George Drimalitis
Callsign: OAL046

ATC ...terror

Post by OAL046 George Drimalitis »

Καλησπερα σε όλους.
Ειμαι ο Γιωργος (OAL046) και ειμαι νέος... αν και εχω κλεισει τα 46.
Οπως όλοι υποθετω εδω εχω κι εγω το ψωνιο της πτησης. Ασχολουμε με τον αερομοντελισμο 25+ χρονια και τον τελευταιο καιρο και με το FSX. Εχω φτασει στο σημειο να μπορω να κανω μια ολοκληρωμενη πτηση και εχω κανει αρκετές online. Πριν λιγο καιρο προαχθεικα σε First Officer και εχω ξεκινησει πτησεις εξωτερικου. Για να μην σας ζαλίζω πολύ να σας πω το ...θεμα μου. Δεν εχω εξοικειωση με ATC και δεν ντρεπομαι να το πω αλλά κωλώνω οταν υπάρχει. Ειδικά σε αεροδρόμια εξωτερικου. Αν και δεν εχω ιδιαίτερο προβλημα με την αγγλική γλώσσα, από τη μία ο όχι και πολύ καλός ήχος από την άλλη η ορολογία φοβάμαι οτι θα μου πουν κάτι και δεν θα ξέρω τι να κάνω. Για παραδειγμα: εχω συνδεθει μερικες φορες σε αεροδρομιο της Αγγλιας για να ακουω τις συνομιλίες και οταν ο πιλοτος ζηταει εξουσιοδότηση από τον πυργος η το Delivery στις πληροφορίες που του δίνει αναφερει και "information Lima ή information India" κλπ Τι εννοει?
Και κατι τελευταιο. Γινεται καποιο training για εμας τους ...νεους? Αυτό που ενδιαφερει εμενα προσωπικα είναι εξοικειωση με ATC.
Αυτα για την ωρα και ευχαριστώ για την υπομονή σας.

OAL046
User avatar
OAL853 Nick Papandreou
Administrator
Administrator
Posts: 698
Joined: Thu Oct 18, 2012 2:47 am
Name: Nick Papandreou
Callsign: OAL853

Re: ATC ...terror

Post by OAL853 Nick Papandreou »

Καλημέρα Γιώργο,
Όλοι στην αρχή αυτό το κώλυμα είχαμε, μην ανησυχείς! Ο καλύτερος τρόπος για να εξοικειωθείς γρηγορότερα είναι να:

1. διαβάσεις το ανάλογο εγχειρίδιο για την φρασεολογία που βρίσκεται στην επιμελητεία, και
2. να συνδεθείς στο teamspeak της εταιρείας όπου σίγουρα θα βρεις κάποιον συνάδελφο (ιδίως μετά τις 8 το βραδάκι) να σε βοηθήσει και να σου λύσει ότι απορίες έχεις. Θα βρεις άτομα να πρόθυμα να πετάξετε μαζί σε κοινό προορισμό κάτω υπό ATC και πίστεψε με, είναι ότι καλύτερο για να μάθεις την φρασεολογία πιο εύκολα και θα κάνει την εμπειρία των online πτήσεων πιο διασκεδαστική.

Όσον αφορά το training, αν διαβάσεις τις ανακοινώσεις στο forum θα δεις ότι τα μαθήματα έχουν ήδη ξεκινήσει εδώ και μερικές εβδομάδες και ιδίως τα επόμενα μαθήματα που ακολουθούν είναι από τα σημαντικότερα της σεζόν. Θα σε βοηθήσουν να μάθεις πολλά για τις πτήσεις και τις διαδικασίες και θα καλύψουν ότι κενό έχεις. Γίνονται κάθε Δευτέρα στο teamspeak της εταιρείας και ξεκινάνε συνήθως 21:00 με 21:30.

Συνοψίζοντας, αν θες να απολαύσεις πραγματικά τις online πτήσεις, συνδέσου στο teamspeak!
Pilots' Manager
pilots@oav.gr

Image
Post Reply