New Pilot

Ελάτε να γνωριστούμε και να σας λύσουμε οποιαδήποτε απορία σχετικά με την OAV. / Let us meet you and solve any inquiry regarding OAV.
Post Reply
OAL404 Spiros Milonidis
Newbie
Newbie
Posts: 3
Joined: Wed Jul 24, 2013 2:00 pm
Name: Spiros Milonidis
Callsign: OAL404

New Pilot

Post by OAL404 Spiros Milonidis »

Καλημέρα και καλώς σας βρήκα.
Η αλήθεια είναι ότι ακόμα προσπαθώ να βρω μια άκρη με κάποια βασικά που πρέπει να γίνουν και ομολογώ πως θα χρειαστώ βοήθεια...
Ελπίζω σύντομα να αντιμετωπιστούν τα μικρο-κολήμματα και να πάω παρακάτω.
OAL109 Mike Ionas
Administrator
Administrator
Posts: 1276
Joined: Mon May 31, 2010 6:09 pm
Name: Mike Ionas
Callsign: OAL109

Re: New Pilot

Post by OAL109 Mike Ionas »

Καλώς ήρθες στην παρέα μας!

Εφόσον έχεις διαβάσει τα αρχικά tutorial/manual, πολύ ευχαρίστως να σου λύσουμε όποια απορία έχεις και να σε βοηθήσουμε στα πρώτα σου βήματα, είτε μέσω του forum, είτε ζωντανά μέσω του TeamSpeak.

Φιλικά,
Image
OAL404 Spiros Milonidis
Newbie
Newbie
Posts: 3
Joined: Wed Jul 24, 2013 2:00 pm
Name: Spiros Milonidis
Callsign: OAL404

Re: New Pilot

Post by OAL404 Spiros Milonidis »

To αρχικό tutorial το έχω διαβάσει, αν και νιώθω ότι πρέπει να το διαβάσω καμιά δεκαριά φορές ακόμα...
Οι απορίες μου είναι κυρίως σε θέματα software (αυτή τη στιγμή). Πχ αντιμετωπίζω κάποια θεματάκια στην εγκατάσταση του ATR72-500.
Από κει και πέρα, μένει να κάνω την πρώτη μου πτήση ώστε να σπάσει ο πάγος και να μπω στο κλίμα γρηγορότερα.
Ελπίζω να μπορέσω να έρθω σε επικοινωνία κάποια στιγμή με κάποιον που θα μου λύσει μερικές μικρές απορίες στις οποίες έχω σκαλώσει...

Ευχαριστώ...
OAL109 Mike Ionas
Administrator
Administrator
Posts: 1276
Joined: Mon May 31, 2010 6:09 pm
Name: Mike Ionas
Callsign: OAL109

Re: New Pilot

Post by OAL109 Mike Ionas »

Χρησιμοποιείς FS9 ή FSX?
Image
OAL404 Spiros Milonidis
Newbie
Newbie
Posts: 3
Joined: Wed Jul 24, 2013 2:00 pm
Name: Spiros Milonidis
Callsign: OAL404

Re: New Pilot

Post by OAL404 Spiros Milonidis »

FSX
OAL109 Mike Ionas
Administrator
Administrator
Posts: 1276
Joined: Mon May 31, 2010 6:09 pm
Name: Mike Ionas
Callsign: OAL109

Re: New Pilot

Post by OAL109 Mike Ionas »

Καθώς το ATR ήταν σχεδιασμένο για το FS9 και πολλοί είχαν προβλήματα στην εγκατάστασή του στο FSX, θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις είτε με το freeware Dash8-Q400 της DreamWings (αν ψάχνεις ένα απλό σκάφος για αρχή), είτε με το MJC8 Q400 αν ψάχνεις μια λύση as real as it gets.
Image
OAL046 George Drimalitis
Newbie
Newbie
Posts: 3
Joined: Mon Jul 15, 2013 12:10 am
Name: George Drimalitis
Callsign: OAL046

Re: New Pilot

Post by OAL046 George Drimalitis »

Καλησπερα OAL404. Κι εγω niwbie ειμαι αλλα καταφερα και εβαλα το ATR72 500 της flight1. Καταρχειν αναγκαστηκα και το αγορασα οποτε πειρα την εκδοση (85GB) που ειναι μονο για FSX. Αν και μικρο το pc μου το τρεχει. **σημειωση** στα settings του FSX (το FSX το ανοιγω παντα ως administrator) Customize... Graphics ΞΕτσεκαρω την επιλογη Preview DirectX 10.
Γεια, καλη τυχη και καλες πτησεις
Post Reply