Καλώς σας βρήκα!

Ελάτε να γνωριστούμε και να σας λύσουμε οποιαδήποτε απορία σχετικά με την OAV. / Let us meet you and solve any inquiry regarding OAV.
Post Reply
OAL560 Nikolas Kyparissas
Newbie
Newbie
Posts: 10
Joined: Thu Feb 21, 2013 9:54 pm
Name: Nikolas Kyparissas
Callsign: OAL560

Καλώς σας βρήκα!

Post by OAL560 Nikolas Kyparissas »

Καλημέρα,
με λένε Νικόλα, είμαι 20 χρονών και σπουδάζω στην όμορφη Κρήτη! =) Ασχολούμουν παλιά με το FSX, αλλά λόγω έλλειψης χρόνου σταμάτησα.
Φέτος ξεκίνησα πάλι και είπα να ασχοληθώ πιο σοβαρά αυτή τη φορά, οπότε και αποφάσισα να μπω στην εταιρία.
Δυστυχώς λόγω πάρα πολλών υποχρεώσεων δεν έχω μπορέσει ακόμη να προβώ στην πρώτη μου πτήση και απομένουν 5 ημέρες μέχρι να περάσει ο ένας μήνας!
Θα ήθελα να ρωτήσω: στις εκπαιδευτικές βραδιές τις Δευτέρες στο teamspeak, μαθαίνουμε και πως να χρησιμοποιούμε τα διάφορα προγράμματα για το online κομμάτι; Πιστεύω πως έχω κατεβάσει ο,τι χρειάζεται σύμφωνα με το εγχειρίδιο της εταιρίας.
Επίσης δεν έχω ιδέα τι είναι βασικές ορολογίες όπως το callsign με το οποίο πρέπει να μπω στο TS..! Το ορίζω εγώ ή μου δίνεται;
Τα αγαπημένα μου αεροσκάφη είναι τα Boeing και έχω μάθει να σετάρω τον αυτόματο πιλότο κλπ, αλλά ...δεν έχω καταφέρει ποτέ να το προσγειώσω!
Με τα μικρά αεροσκάφη τα πάω πολύ καλύτερα ευτυχώς. O0 :))
Εύχομαι να καταφέρω την Δευτέρα να μάθω για τα εργαλεία και την Τρίτη να κάνω την πρώτη μου πτήση!
Καλά να περνάτε!
Η Ελλάδα ψηλά!
OAL109 Mike Ionas
Administrator
Administrator
Posts: 1276
Joined: Mon May 31, 2010 6:09 pm
Name: Mike Ionas
Callsign: OAL109

Re: Καλώς σας βρήκα!

Post by OAL109 Mike Ionas »

Καλώς ήρθες Νικόλα,

Αυτή τη Δευτέρα δεν θα έχει εκπαιδευτική βραδιά λόγω της ημέρας.

Το callsign σου είναι OAL560 και μπορείς να το δεις από την επιμελητεία.

Λεπτομέρειες για την πρώτη σου πτήση θα βρεις στο Tutorial I του Κυπριανού Μπίρη που περιγράφει όλα τα βήματα για την πρώτη σου πτήση.

Λεπτομέρειες για τη σωστή εγκατάσταση του FSX στο οδηγό του Αλέξανδρου Δεληγιώργη εδώ.

Λεπτομέρειες για το πως καταθέτουμε PiRep (Pilot Report) στην επιμελητεία για την κάθε πτήση εδώ.

Λεπτομέρειες για την εγκατάσταση των client εδώ για το SquawkBox κι εδώ για το FSInn. Το πρώτο είναι πιο απλό στη χρήση και την εγκατάσταση, ενώ το δεύτερο έχει περισσότερες δυνατότητες, αλλά είναι λίγο πιο πολύπλοκο.

Μη διστάσεις να επικοινωνήσεις μαζί μας για οποιαδήποτε απορία και σε περιμένουμε στο TS για πιο άμεση επικοινωνία.

Φιλικά,

Μ.
Image
OAL560 Nikolas Kyparissas
Newbie
Newbie
Posts: 10
Joined: Thu Feb 21, 2013 9:54 pm
Name: Nikolas Kyparissas
Callsign: OAL560

Re: Καλώς σας βρήκα!

Post by OAL560 Nikolas Kyparissas »

Ευχαριστώ πολύ!
Καλή Σαρακοστή!
Η Ελλάδα ψηλά!
Post Reply