OAL792

Ελάτε να γνωριστούμε και να σας λύσουμε οποιαδήποτε απορία σχετικά με την OAV. / Let us meet you and solve any inquiry regarding OAV.
Post Reply
OAL792 Samouil Kalachoras
Newbie
Newbie
Posts: 8
Joined: Wed Nov 24, 2021 9:48 pm
Name: Samouil Kalachoras
Callsign: OAL792

OAL792

Post by OAL792 Samouil Kalachoras »

Καλησπέρα σε όλους
Εχω κανει book μια πτήση (την πρώτη μου στην σημερινή oav) στην airways division αλλα:
-δεν με αφήνει να αλλαξω passengers + cargo.( τα εχει 0)
-δεν εχω καταλάβει τι registration θα δηλωσω ή αν πρέπει να δηλωσω συγκεκριμενο airframe εφοσον υποστηρίζεται κατι τέτοιο.

με εκτίμηση
Σαμ
Σαμ - - Waiting for the 64-bit PSION Flightsim for ZX-Spectrum ////
User avatar
OAL853 Nick Papandreou
Administrator
Administrator
Posts: 694
Joined: Thu Oct 18, 2012 2:47 am
Name: Nick Papandreou
Callsign: OAL853

Re: OAL792

Post by OAL853 Nick Papandreou »

Καλησπέρα Sam και καλώς όρισες κι από εδώ.

Δεν χρειάζεται να αλλάξεις επιβάτες και cargo. Το OAV ACARS θα αναλάβει να διαβάσει τα στοιχεία αυτά και να ενημερώσει τα πεδιά μετά το τέλος της πτήσης.
Δεν χρειάζεται να δηλώσεις κάποιο registration, μπορείς να το κάνεις φυσικά για δικούς σου λόγους αν το επιθυμείς.

Για περισσότερες πληροφορίες συμβουλέψου το Πως κλείνουμε πτήση στην επιμελητεία
Pilots' Manager
pilots@oav.gr

Image
OAL792 Samouil Kalachoras
Newbie
Newbie
Posts: 8
Joined: Wed Nov 24, 2021 9:48 pm
Name: Samouil Kalachoras
Callsign: OAL792

Re: OAL792

Post by OAL792 Samouil Kalachoras »

- Αυτό με το registration το ρώτησα, διότι διάβασα (στις οδηγίες ή στο forum) ότι αν κάποιος πάρει ένα αερόπλάνο εκτός HUB πρέπει και να το επιστρέψει.
Σχετικά με pax & cargo τώρα είδα ότι για manual pirep αλλά το SIMBRIEF OFP εξάγει τις πληροφορίες με 0 pax & cargo διότι δημιουργείται πριν από την πτήση

Πιστεύω ότι γενικά το βήμα 8 στο "Πως κλείνουμε πτήση στην επιμελητεία" θα βοηθούσε να 'σπάσει' σε 3 βηματα π.χ.:
8. Επιστρέφουμε στο Pilot Logbook όπου η πτήση που έχουμε κλείσει εμφανίζεται με το εικονίδιο της κλεψύδρας καθώς δεν τη έχουμε πετάξει ακόμα + Screenshot
9. Πετάμε την πτήση κανονικά
10. Αποστολή pirep (υπόλοιπες οδηγίες)

Edit:
-Δεν υπάρχει η δυνατότητα ή έτσι μού φάνηκε ότι δεν μπορώ να κάνω book πτήση για την ίδια ημερομηνία (πχ το πρωι για το απόγευμα)
-Δεν έχω καταλάβει αν επιτρέπεται να αλλάξω την ώρα αναχώρησης πριν κάνω book αλλά είναι χρήσιμο μπορώ να πετάξω 2-3 ώρεσ νωρίτερ ή αργότερα.
-Μοιάζει ότι δεν μπορώ να αλλάξω ώρα αναχώρησης αφού κάνω book αλλά έτσι δεν έχω ευελιξία αν κάτι τύχει και δεν μπορώ να πετάξω οπότε θα πρέπει να κάνω cancel


Ευχαριστώ πολύ
Σαμ - - Waiting for the 64-bit PSION Flightsim for ZX-Spectrum ////
Post Reply