Νεος πιλοτος χαιρετω!

Ελάτε να γνωριστούμε και να σας λύσουμε οποιαδήποτε απορία σχετικά με την OAV. / Let us meet you and solve any inquiry regarding OAV.
Post Reply
OAL229 Konstantinos Paidarakis
Newbie
Newbie
Posts: 3
Joined: Mon Sep 02, 2019 1:43 pm
Name: Konstantinos Paidarakis
Callsign: OAL229

Νεος πιλοτος χαιρετω!

Post by OAL229 Konstantinos Paidarakis »

Κατ'αρχας θα ηθελα να σας ευχαριστησω που μου δωσατε την ευκαιρια να ειμαι μελος της Ολυμπιακης. Με τα λιγα που ειδα (λογω δουλειας) και καθως σημερα παρελαβα το ευχαριστο email οτι ειμαι πλεον και εγω μελος. ειδα μια πολυ οργανωμενη ομαδα, μια πολυ ομορφη κοινοτητα, της οποιας τα μελη εχουν αφησει εργαλεια και γνωσεις ως κληρονομια για να μπορεσουν νεοι, οπως και εγω να βοηθηθουν και να κρατησουν ζεστο το ενδιαφερον τους για το χομπι μας.
Ενα μεγαλο μπραβο και ενα μεγαλυτερο ευχαριστω.

Τωρα στις αποριες που εχω, μιας και ειναι αρκετες θα ηθελα να αναφερω τις εξης :

1) Μιας και ως νεος εχω τον βαθμο του Second Officer, τα αεροσκαφη τα οποια μπορω να πεταξω ειναι τα εξης : ATR 42-300 - 600, 72 - 200, Dornier 228, D8 q400, D8 100, τα οποια δεν διαθετω αλλα κυριως δεν εχω πεταξει. με ποια αναλογα αεροσκαφη θα μπορουσα να εκτελεσω τις συγκεκριμενες πτησεις? στο ποστ για το πως "Πως κλείνουμε πτήση στην επιμελητεία" αναφερεται οτι "Ανάλογα με το βαθμό μας θα εμφανίζονται μόνο οι πτήσεις που μπορούμε να πετάξουμε. Παρόλα αυτά, αν μια πτήση εμφανίζεται με DH8D και επιθυμούμε να την πετάξουμε με άλλο τύπο αεροσκάφους που επιτρέπει ο βαθμός μας μπορούμε να το κάνουμε.". Προφανως με κατι αναλογο του DH8D, καθως δεν θα ηταν καθολου ρεαριλιστικο να μπορεσω να εκτελεσω την πτηση με ενα C172.

2) τα Days of Flight 1,2,3,4,5,6,7 που αναφερονται για μια συγκεκριμενη πτηση, μπορεις πχ να την πεταξεις Κυριακη και ας την εχεις κανει booked Δευτερα?

3) οι πτησεις στο συστημα ανανεωνονται αυτοματα και καθημερινα?


Οπως το βλεπω θα μπορουσα να αρχισω απτο Aero Club μιας και εχω το αγαπημενο μου Piper Comanche 250 ;) ;) συμπηρωνοντας τις 30 ωρες για να μπορεσω να παω στα Airbuses φανταζομαι. επισις ειδα στα liveries οτι υπαρχει διαθεσιμμο το Α2Α C182, αναρωτιεμαι μηπως υπαρχει κατι για το Piper Comanche.

Αυτα προς το παρον απο μενα.

Σας ευχαριστω πολυ και παλι και ευχομαι καλες πτησεις σε ολους C:-) C:-) C:-)
Image
User avatar
OAL853 Nick Papandreou
Administrator
Administrator
Posts: 696
Joined: Thu Oct 18, 2012 2:47 am
Name: Nick Papandreou
Callsign: OAL853

Re: Νεος πιλοτος χαιρετω!

Post by OAL853 Nick Papandreou »

Καλώς όρισες και πάλι Κωνσταντίνε στην παρέα μας.

1) Όπως σωστά ανέφερες, μέχρι να συμπληρώσεις 30 ώρες μπορείς να πετάξεις μόνο tubroprop αεροσκάφη στην Airways. Σε περίπτωση που δεν διαθέτεις κάποιο από αυτά του στόλου της θυγατρικής, μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιο αντίστοιχο σε βάρη με αυτό που "κλείνεις" την πτήση turboprop. Εναλλακτικά, μπορείς να πετάς στην Aeroclub με μικρά αεροσκάφη τύπου cessna ή οποιοδήποτε άλλο και να συμπληρώσεις εκεί τις 30 ώρες. Δεν μπορείς όμως να χρησιμοποιήσεις πχ cessna 172 για πτήσεις στην Airways.

2) Δεν υπάρχει κανένας ιδιαίτερος λόγος να κάνεις book κάποια πτήση και να την πετάς την επόμενη ημέρα. Συνήθως όταν θέλουμε να πετάξουμε κάνουμε την πτήση book την ίδια στιγμή.

3) Οι πτήσεις της Airways εξαιρουμένων των tours/events, είναι οι πραγματικές αυτές της Aegean/Olympic. Συνήθως βασίζονται στο πτητικό πρόγραμμα του καλοκαιριού και ανανεώνονται μία φορά τον χρόνο.

4) Αν υπάρχει κάποιο livery του αεροσκάφους που θες στα χρώματα της εταιρείας μας, αυτό θα βρίσκεται στα downloads της επιμελητείας. Σε σπάνιες περιπτώσεις, μπορείς να βρεις livery στα χρώματα μας που δεν υπάρχουν στην επιμελητεία, σε άλλους ιστότοπους όπως στην avsim.

Ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια, καλές πτήσεις, θα σε περιμένουμε με την πρώτη ευκαιρία να τα πούμε κι από "κοντά" από το teamspeak!
Pilots' Manager
pilots@oav.gr

Image
Post Reply