Flight Simulator Cockpit!

Discussion about hardware and hardware related issues.
Post Reply
OAL423 Panos Zegklas
Newbie
Newbie
Posts: 24
Joined: Mon Mar 24, 2014 1:40 am
Name: Panos Zegklas
Callsign: OAL423

Flight Simulator Cockpit!

Post by OAL423 Panos Zegklas »

Καλησπέρα,

Θα τολμήσω να ρωτήσω αν έχει ασχοληθεί κάποιος και να φτιάξει cockpit... Έχω δει διάφορα στο internet και προτού ξεκινήσω να πηγαίνω σε ξυλουργία για να κάνω κάποια κατασκευή είπα να ρωτήσω μήπως γνωρίζει κανείς ή έχει κάποιο best practice :D

Ευχαριστώ!
Image
OAL090 Kostas Kazantzidis
Newbie
Newbie
Posts: 28
Joined: Mon Feb 17, 2014 9:21 pm
Name: Kostas Kazantzidis
Callsign: OAL090

Re: Flight Simulator Cockpit!

Post by OAL090 Kostas Kazantzidis »

Πάνο ψάχνω κι εγώ αυτό το διάστημα πληροφορίες για κατασκευή cockpit και βλέπω ότι πολύς κόσμος χρησιμοποιεί πλακέτες Arduino Mega και Arduino Uno στις οποίες πάνω συνδέουν knobs, switches,leds, ροοστάτες, lcd 7digit οθονίτσες και ότι άλλο ηλεκτρονικό στοιχείο μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν input/output. Κατόπιν προγραμματίζουν την πλακέτα με το freeware πρόγραμμα της Arduino και την συνδέουν μέσω του link2fs με το fsuip. Το πιο ακριβό από αυτά είναι η πλακέτα που κάνει γύρω στα 30 ευρώ! (ξεφτίλα σε σχέση με τα πανάκριβα πάνελ του εμπορείου). Τώρα το πως θα τα ταιριάξεις σε πάνελ αυτά είναι απλή υπόθεση άμα πιάνουν τα χέρια σου και έχεις και λίγη φαντασία...
Επίσης τυγχάνει να έχω ένα φίλο που ασχολείται με προγραμματισμό και δουλεύει με τις κάρτες Arduino
και θα με βοηθήσει με το source codec που θα χρησιμοποιήσω για τον προγραμματισμό της πλακέτας.

Αν θες ένα καλό παράδειγμα από ένα project είναι εδώ:
https://code.google.com/p/arduino-fs/
το οποίο περιέχει και το source code που χρησιμοποίησε ο τύπος που το φτιαξε για την arduino (ο προγραμματισμός αυτός είναι εύκολος να τον μάθει κανείς όπως μου είπε αυτός ο φίλος που ασχολείται... είναι κάτι σαν την c++)

Αν υπάρχουν ιδέες προτάσεις θα ήθελα να ακούσω κι εγώ
OAL423 Panos Zegklas
Newbie
Newbie
Posts: 24
Joined: Mon Mar 24, 2014 1:40 am
Name: Panos Zegklas
Callsign: OAL423

Re: Flight Simulator Cockpit!

Post by OAL423 Panos Zegklas »

Κώστα ευχαριστώ πολύ! αν και φαινόταν πολύ δελεαστικό αποφάσισα να ξεκινήσω σιγά σιγά από προϊόντα εμπορίου όπως αυτά της Saitek και φτιάχνοντας και μια απλή κατασκευή νομίζω είμαι σε καλή πορεία :D
Με ότι καινούργιο βάζω θα ενημερώνω ;)
You do not have the required permissions to view the files attached to this post. You must LOGIN to view the files.
Image
Post Reply