Προσοχή για όσους σκοπεύουν να αγοράσουν laptop για το FSX!

Discussion about hardware and hardware related issues.
Post Reply
OAL090 Kostas Kazantzidis
Newbie
Newbie
Posts: 28
Joined: Mon Feb 17, 2014 9:21 pm
Name: Kostas Kazantzidis
Callsign: OAL090

Προσοχή για όσους σκοπεύουν να αγοράσουν laptop για το FSX!

Post by OAL090 Kostas Kazantzidis »

Κατι που ισως δεν γνωριζει ο κοσμος σχετικα με τα λαπτοπ και το fsx ειναι οτι πολα απο τα καινουργια λαπτοπ που εχουν επιπλεον GPU εκτος απο τα integrated graphics, το fsx ΔΕΝ αναγνωριζει την GPU ακομα κι αν αυτη επιλεγει χειροκινητα απο τα switchable graphics.
Eτσι την πατησα κι εγω με την αγορα του λαπτοπ Dell inspiron που εχει την Radeon 7670m και διαπιστωσα μετα λυπης οτι δεν μπορω να την χρησιμοποιησω για το fsx παρα μονο τα ενσωματωμενα hd4000. Αν και εποικοινωνησα με DELL, AMD και Microsoft κανεις δεν εδωσε λυση και η μια εταιρεια με παρεπεμπε στην αλη.
Καποιοι ισχυριζονται οτι χρησιμοποιωντας καποιες no-signed εκδοσεις drivers διορθωσαν το προβλημα. Το προσπαθω εδω και καιρο αλλα ματαια... Γιαυτο προσοχη με τα λαπτοπ! μη παρετε γουρουνι στο σακι, καντε ενα google search πρωτα.
Αν καποιος γνωριζει κατι για το θεμα αυτο μετα χαρας να ακουσουμε τι εχει να μας πει γιατι οι εταιρειες μας γυρισαν τη πλατη...
OAL644 Stavros Palatsidis
Full Member
Full Member
Posts: 123
Joined: Fri Apr 06, 2012 7:42 pm
Name: Stavros Palatsidis
Callsign: OAL644

Re: Προσοχή για όσους σκοπεύουν να αγοράσουν laptop για το F

Post by OAL644 Stavros Palatsidis »

Καλημέρα Κώστα!
Όταν λες να googlάρουν, τι εννοείς?
Τι θα αναζητήσουν αυτοί που ενδιαφέρονται για laptop για το FSX?
Τι να έχει, ή τι να μην έχει το laptop?
Μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος?
Image
OAL090 Kostas Kazantzidis
Newbie
Newbie
Posts: 28
Joined: Mon Feb 17, 2014 9:21 pm
Name: Kostas Kazantzidis
Callsign: OAL090

Re: Προσοχή για όσους σκοπεύουν να αγοράσουν laptop για το F

Post by OAL090 Kostas Kazantzidis »

Κατι τετοιο: fsx not recognizing "μοντελο laptop" graphics
ή και απευθειας: fsx not recognizing "gpu που εχει το λαπτοπ μας"
στην 7670m για παραδειγμα που εχω εγω, η οποια ειναι καινουργιας τεχνολογιας σχετικα καλη καρτουλα για λαπτοπ, υπαρχουν πολλα posts με αυτο το προβλημα.

να προσθεσω επισης οτι το προβλημα το εχουν κυριως τα λαπτοπ που χρησιμοποιουν γραφικα της AMD (λογικο εφοσον το παιχνιδι ειναι της microsoft...)
Επισης οι τεχνικοι της AMD πριν αρκετους μηνες ειχαν πει κατι για update που θα διορθωσει το προβλημα αλλα... εχει περασει χρονος και τπτ!
Παρολαυτα καποιοι ισχυριζονται οτι αντικαθιστωντας τους "μαμα" drivers με αυτους της leshcatlabs.net το διορθωσαν και παιξαν επιτελους με τις gpu. τι να πω... εγω τους δοκιμασα ολους και παλιοτερες εκδοσεις αλλα τπτ... κοντεψα να το καψω το μηχανημα
Post Reply