Η Olympic Air Virtual θρηνεί

Ανακοινώσεις σχετικά με την OAV. / OAV announcements.
OAL399 Georgios Livanios
Jr. Member
Jr. Member
Posts: 81
Joined: Fri Jun 06, 2014 11:18 pm
Name: Georgios Livanios
Callsign: OAL399

Re: Η Olympic Air Virtual θρηνεί

Post by OAL399 Georgios Livanios »

" Η τελαιυταία (σου) πτήση έμελλε,
να είν' η πιο μεγάλη
δεν θα προσγειωθείς ποτέ
φίλε μας... Μιχάλη..."
Αφήνει μεγάλο κενο στην οικογένεια του και στον χώρο μας. Δύναμη στους δικούς του. Δεν έχω λόγια.
Καλό ταξίδη Captain. Απογειώθηκες ξαφνικά για ένα Great Long haul ταξίδη...
events@oav.gr

Event Coordinator
Georgios Livanios OAL399
Image Image
OAL197 Kaltsas Dimitris
Newbie
Newbie
Posts: 2
Joined: Wed Dec 18, 2013 2:31 pm
Name: Kaltsas Dimitris
Callsign: OAL197

Re: Η Olympic Air Virtual θρηνεί

Post by OAL197 Kaltsas Dimitris »

:'( :'( τον "γνωρισαμε " πολλοι απο εμας μεσω της OAV και του teamspeak ευγενικο και παντα προθυμο να βοηθησει με μερακι να κανει το χομπι μας οσο το δυνατον περισοτερο ευχαριστο.λατρεια του το concorde,,, τ απογειωσε σ ενα ταξιδι διχως σχεδιο πτησης αυτη την φορα. :( ... δυστυχως η ζωη ειναι αδικη. ας ειναι ελαφρυ το χωμα που θα τον σκεπασει.τα θερμα μου συλλυπητήρια στην οικογένεια του.
OAL495 Kostas Ntinas
Global Moderator
Global Moderator
Posts: 18
Joined: Sun Feb 11, 2018 4:03 pm
Name: Kostas Ntinas
Callsign: OAL495

Re: Η Olympic Air Virtual θρηνεί

Post by OAL495 Kostas Ntinas »

Αδικία για ένα τόσο νέο άνθρωπο. Θερμά συλλυπητήρια στην οικογένεια του.
Image
Image
OAL135 Konstantinos Arvanitis
Full Member
Full Member
Posts: 226
Joined: Sat Aug 21, 2010 3:22 pm
Name: Konstantinos Arvanitis
Callsign: OAL135

Re: Η Olympic Air Virtual θρηνεί

Post by OAL135 Konstantinos Arvanitis »

Καλό ταξίδι φίλε Μιχάλη!!!
Image
User avatar
OAL556 Athanasios Voulgarakis
Full Member
Full Member
Posts: 140
Joined: Tue Sep 20, 2011 9:14 am
Name: Athanasios Voulgarakis
Callsign: OAL556

Re: Η Olympic Air Virtual θρηνεί

Post by OAL556 Athanasios Voulgarakis »

Image

Πολύ απότομο και απρόσμενο μας ήρθε το νέο φίλε...

Σκέψεις πολλές και λόγια που θα θελα να πω αλλά δεν βγαίνουν...

Λεν ότι έφυγες αλλά θα σαι πάντα εδώ στις καρδιές και τις σκέψεις μας, και θα μιλάει για σένα το έργο που άφησες...

Δεν σε χαιρετάω, θα τα πούμε άλλωστε κάποια στιγμή από κοντά... κράτα μου μια θέση στο Concorde...
Image
OAL605 Dimitris Katsikas
Newbie
Newbie
Posts: 3
Joined: Tue Apr 21, 2015 11:38 pm
Name: Dimitris Katsikas
Callsign: OAL605

Re: Η Olympic Air Virtual θρηνεί

Post by OAL605 Dimitris Katsikas »

Συλλυπητήρια στην οικογένεια του . Κρίμα νέο παλικάρι .
OAL137 Nick Gerontoukos
Newbie
Newbie
Posts: 40
Joined: Mon Apr 27, 2015 10:08 pm
Name: Nick Gerontoukos
Callsign: OAL137

Re: Η Olympic Air Virtual θρηνεί

Post by OAL137 Nick Gerontoukos »

Δεν τον ηξερα απο κοντα αλλα οσες φορες ζητησα παντοτε με βοηθουσε οπως βοηθαγε ολον τον κοσμο !

Θερμα Συλληπητηρια στους δικους του και την οικογενεια του δυναμη να ανταπεξελθουν ευχομαι

Καλο ταξιδι Μιχαλη ! Κει πανω που θα πας θα βρεις τον Γιωργο μας και τον Βασιλη μας να κανετε παρεα... καλο παραδεισο.
Image
OAL791 Dimitris Koukias
Newbie
Newbie
Posts: 2
Joined: Fri Jan 10, 2014 9:33 pm
Name: Dimitris Koukias
Callsign: OAL791

Re: Η Olympic Air Virtual θρηνεί

Post by OAL791 Dimitris Koukias »

Απίστευτο! Κρίμα!
Καλό ταξίδι Mike!! Θερμά συλλυπητήρια στην οικογένεια του.
OAL638 Lampros Tasoulis
Newbie
Newbie
Posts: 26
Joined: Mon Jun 19, 2017 2:32 am
Name: Lampros Tasoulis
Callsign: OAL638

Re: Η Olympic Air Virtual θρηνεί

Post by OAL638 Lampros Tasoulis »

Λυπάμαι για την ξαφνική απώλεια ενός νέου ανθρώπου! Βέβαια ο χάρος χρόνια δεν κοιτά και θερίζει χωρίς εξαιρέσεις και αυτό ειναι το άδικο και το αβάσταχτο για όλους μας! Αν και δεν γνώριζα τον Μιχάλη όπως ίσως να τον γνωρίζουν οι παλαιότεροι λυπάμαι γιατί 3 με 4 φορές είχαμε μιλήσει και με είχε βοηθήσει σε θεματάκια που είχα με το αντικείμενο που όλοι μας αγαπάμε και λέγεται αεροπλάνο! Καλό ταξίδι φίλε Μιχάλη....συλλυπητήρια στους οικίους του και δύναμη να αντέξουν την άδικη απώλεια του δικού τους ανθρώπου μα και του δικού μας φίλου!

OAL638 (Lampros Tasoulis)
Image
User avatar
OAL321 Marios Martinis
Newbie
Newbie
Posts: 48
Joined: Mon May 04, 2015 6:29 pm
Name: Marios Martinis
Callsign: OAL321

Re: Η Olympic Air Virtual θρηνεί

Post by OAL321 Marios Martinis »

Θα μας λείψεις ρε Πρόεδρε... Καλό παράδεισο :'(
User avatar
OAL269 Kyprianos Biris
Global Moderator
Global Moderator
Posts: 331
Joined: Sat Aug 14, 2010 4:25 pm
Name: Kyprianos Biris
Callsign: OAL269

Re: Η Olympic Air Virtual θρηνεί

Post by OAL269 Kyprianos Biris »

H FlightSimLabs έβγαλε κάποια screenshots για τον Mike σήμερα.

Image

Image

Image
Image
P3Dv5.4 - CPU i9 10900 / GPU RTX 3070
OAL958 Dimitris Karapanagiotidis
Newbie
Newbie
Posts: 17
Joined: Sun Sep 28, 2014 1:18 pm
Name: Dimitris Karapanagiotidis
Callsign: OAL958

Re: Η Olympic Air Virtual θρηνεί

Post by OAL958 Dimitris Karapanagiotidis »

Με συγκλόνισε η είδηση για την τόσο πρόωρη απώλεια του Mike, παρόλο που δεν τον είχα γνωρίσει από κοντά.
Μακάρι να τον συντροφεύει αιώνια η θερμή αγάπη των φίλων του, στο ταξίδι που του φύλαγε η μοίρα τόσο νωρίς.
Αναπαύσου εν ειρήνη αγαπητέ φίλε Mike.
OAL866 Yiannis Kalamarakis
Newbie
Newbie
Posts: 1
Joined: Fri Sep 11, 2015 12:08 am
Name: Yiannis Kalamarakis
Callsign: OAL866

Re: Η Olympic Air Virtual θρηνεί

Post by OAL866 Yiannis Kalamarakis »

Αν και αποστασιοποιημένος απο τον χώρο, δεν μπορώ να μην εκφράσω τα βαθύτατα μου συλλυπητήρια στους οικείους του.

Καλό παράδεισο φίλε Μιχάλη, το χιούμορ, το ήθος και η ευγένεια που έβρισκε κανείς όταν μίλαγε μαζί σου δεν τα συναντάς συχνά.

Καλό κουράγιο στην οικογένειά του και στους ανθρώπους που τον αγαπούσαν.
Image
OAL463 Michael Bourekas
Full Member
Full Member
Posts: 115
Joined: Mon Apr 22, 2013 10:17 pm
Name: Michael Bourekas
Callsign: OAL463

Re: Η Olympic Air Virtual θρηνεί

Post by OAL463 Michael Bourekas »

R.I.P. φιλε Mike,

Κουραγιο στους δικους του ανθρωπους.
User avatar
OAL853 Nick Papandreou
Administrator
Administrator
Posts: 696
Joined: Thu Oct 18, 2012 2:47 am
Name: Nick Papandreou
Callsign: OAL853

Re: Η Olympic Air Virtual θρηνεί

Post by OAL853 Nick Papandreou »

Νιώθω την ανάγκη να πω αυτά που αισθάνομαι, να μιλήσω για αυτόν τον άνθρωπο. Θα σας μιλήσω για τον Μιχάλη όπως τον γνώρισα εγώ μέσα από τα δικά μου μάτια.

Ήμουν από τους τυχερούς αφού από την στιγμή που εντάχθηκα στην κοινότητα της OAV τον Ιούλιο του 2012, τόλμησα και συνδέθηκα αμέσως στο teamspeak της εταιρίας από το οποίο ήρθα αμέσως σε επαφή με τα παλιά κι όχι μόνο μέλη αλλά και με τον πρόεδρο της, Μιχάλη Ιωνά. Κάτι πρέπει να διέκρινε σε εμένα αφού 1,5 χρόνο μετά τον Δεκέμβριο του 2013 μου ανέθεσε τα καθήκοντα του νευραλγικού πόστου του Pilots’ Manager.

Από το πόστο αυτό «αναγκαστικά» ήμουν σε πάρα πολύ στενή επαφή με τον Μιχάλη και το γεγονός ότι έστω και ερασιτεχνικά ασχολιόμουν με τον προγραμματισμό, με έφερε σε επαφή με τον κώδικα που κρυβόταν πίσω από την επιμελητεία κι επομένως σε ακόμα στενότερη σχέση μαζί του, αφού με τις λίγες γνώσεις που είχα ανέλαβα σιγά σιγά να διορθώσω κάποια από τα κακώς κείμενα στον κώδικα αλλά και να προσπαθήσω να προσθέσω νέα στοιχεία υπό την εποπτεία φυσικά του προέδρου. Έτσι γνώρισα σιγά σιγά τον Μιχάλη καλύτερα, έναν άνθρωπο πράο, συνεσταλμένο, αλλά και δυναμικό όταν κι εκεί που έπρεπε. Από την πρώτη στιγμή κατάλαβα πόσο ευφυής ήταν αφού σε οποιοδήποτε μικρό ή μεγάλο τεχνικό πρόβλημα ή δίλημμα παρουσιαζόταν και για το οποίο έσπαζα το κεφάλι μου για ώρες, πάντα έβρισκε άμεσα σε διάστημα δευτερολέπτων κυριολεκτικά, μία πρακτική και απλή λύση την οποία δεν είχα καν σκεφτεί.

Μου έσπαγε τα νεύρα. Αρκετές φορές. Παθιασμένος όπως ήμουν να εξελίσσω πράγματα, του έστελνα συχνά emails με τις ιδέες και τις προτάσεις μου στα οποία μερικές φορές αργούσε εκνευριστικά να απαντήσει. Ήξερα φυσικά πως είχε κι άλλες υποχρεώσεις, υπήρχε η έλλειψη χρόνου και η προσωπική ζωή στη μέση, αλλά αργότερα συνειδητοποίησα πως ο Μιχάλης είχε μανία με την λεπτομέρεια και την τελειότητα κι αν κάτι δεν κινιόταν προς αυτήν την κατεύθυνση, δίσταζε. Ήθελε την σταθερότητα, προτιμούσε τις αργές και σωστές αλλαγές από τις δραστικές που αποσυντόνιζαν. Ποτέ δεν είχαμε παρεξηγηθεί.

Το Operations Manual της εταιρίας μας, δικό του δημιούργημα, μοιάζει με εγχειρίδιο πραγματικής αεροπορικής εταιρίας. Η σχολαστικότητα του για τις λεπτομέρειες, ο επαγγελματισμός του, η καθαρή σκέψη και γραφή, ολόκληρος ο χαρακτήρας του, καθρεφτίζονται σε αυτό το έγγραφο. Σχολαστικός όπως ήταν, εκνευριζόταν όταν πολλοί δεν αφιέρωναν έστω 3 λεπτά για να το μελετήσουν όταν αυτός χρειάστηκε αμέτρητες, εκατοντάδες ώρες για να το τελειοποιήσει ώστε να παρέχει όλες τις πληροφορίες στα μέλη μας και τον ρωτούσαν πράγματα για τα οποία είχε ήδη φροντίσει γραπτώς επιμελώς να καλύψει. Παρ΄ όλα αυτά ήταν πάντα εκεί για να βοηθήσει τους νέους και μη, να αφιερώσει χρόνο για οποιαδήποτε απορία κι αν είχαν.

Είχε πραγματικό ήθος. Ήταν κύριος και ευγενής. Ποτέ μα ποτέ δεν τον άκουσα στις προσωπικές μας συζητήσεις για τα δρώμενα της εταιρίας να αναφέρεται ειρωνικά για οποιονδήποτε από τα παιδιά στην διοίκηση. Η OAV είναι ένας ζωντανός οργανισμός που αποτελείται από ανθρώπους με τα προτερήματα αλλά και τα ελαττώματά τους. Έτσι στις πραγματικά σπάνιες φορές που υπήρχαν διενέξεις, πάντα έπαιρνε τον ρόλο του πυροσβέστη. Ποτέ δεν έπαιρνε αποφάσεις εν θερμώ, είχε την δυνατότητα να βλέπει τα πράγματα από απόσταση και είχε έναν δικό του τρόπο να ηρεμεί τα πνεύματα, να κατορθώνει να συμφιλιώνει. Ακόμα και τις φορές που ένιωθα πως το δίκιο έγερνε προς μία πλευρά, ο Μιχάλης με τους χειρισμούς του και την προσωπικότητά του δεν αδικούσε κανέναν. Σπάνιο χάρισμα.

Λάτρης της hardcore εξομοίωσης, ήταν μία κινητή βιβλιοθήκη. Ακόμα και στους πολύπλοκους εξομοιωτές αεροσκαφών, γνώριζε άριστα τις διαδικασίες και τα συστήματά τους και πάντα είχε το μότο "as real as it gets". Ποτέ όμως δεν επιδείκνυε την γνώση αυτή, ήταν φοβερά συνεσταλμένος. Χαρακτηριστικό παράδειγμα το γεγονός πως ενώ ήταν beta tester στην Flight Sim Labs, ελάχιστοι στην διοίκηση το γνώριζαν, δεν κοκορευόταν.

Είχε τρομερή εμπιστοσύνη σε όλους μας στην διοίκηση. Γνώριζε πως κάνουμε σωστά την δουλειά μας και ποτέ δεν ανακατευόταν στα πόδια μας κάνοντάς μας υποδείξεις. Παρότι κατείχε την θέση του προέδρου, ήταν δημοκρατικός και πάντα ζητούσε την γνώμη μας ενώ όλες σχεδόν οι αποφάσεις λαμβάνονταν από κοινού και μετά από συζήτηση. Η λέξη έπαρση που πολλές φορές καταλαμβάνει αυτούς που κατέχουν «εξουσία», ήταν άγνωστη για τον Μιχάλη.

Ανιδιοτελής, ποτέ δεν ζητούσε αναγνώριση για το έργο του όλα αυτά τα χρόνια. Έχοντας αναλάβει εξ’ ολοκλήρου τα λειτουργικά κόστη, ποτέ δεν αναφερόταν σε αυτό. Πάντα χαμογελαστός και συνάμα διακριτικός, με φοβερό χιούμορ ήταν η μορφή της παρέας. Λάτρευε τις συνάξεις που πάντα μυστηριωδώς κατέληγαν σε φαγοπότι. Θυμάμαι χαρακτηριστικά πως σε ένα κουραστικό ταξίδι του οδικώς από Θεσσαλονίκη για Αθήνα, έκανε ολόκληρη παράκαμψη απλά για να πεταχτεί στον Βόλο για 1-2 ώρες και να με δει από κοντά μετά από καιρό, με συνοδεία καφέ. Ήταν φίλος κι αδερφός κι ας μην ήταν πάρα πολλές οι φορές που έτυχε να συναντηθούμε πρόσωπο με πρόσωπο. Τέτοια αίσθηση άφηνε σε όποιον τον γνώριζε.

Αυτός ήταν ο Μιχάλης μέσα από τα δικά μου μάτια. Θα μου λείψει πολύ και είμαι σίγουρος πως θα λείψει σε όλους μας.
Pilots' Manager
pilots@oav.gr

Image
Post Reply