Υπερνημάτωση a.k.a Hyperthreads

Σχετικά με Αεροπλάνα. / About addon aircraft for FS.
Post Reply
User avatar
OAL128 George Tsimio
Newbie
Newbie
Posts: 14
Joined: Sun Mar 06, 2016 8:56 am
Name: George Tsimio
Callsign: OAL128

Υπερνημάτωση a.k.a Hyperthreads

Post by OAL128 George Tsimio »

Η υπερνημάτωση ή Hyper-threading βρίσκεται σε όλους τους επεξεργαστές της Intel από το 2002.

Tον Ι7 3770 (non K) που έχω τον δούλευα εξαρχής με το HT enable, δηλαδή 4 cores και 4 threads. Στο P3Dv4.2 με την GTX1060 το Α320Χ της FSL μου έδινε στον αέρα 25-30 fps και στην γη όπως και κατά τη διαρκεια των διαδικασιών λίγο πάνω από 20 fps. Είχα συμβιβαστεί καθώς ότι ρύθμιση και αν δοκίμασα, όσο κι αν πείραξα το Affinity mask, με όποιο τρόπο κι αν πήγαινα να κοροϊδέψω το σύστημα να τρέχει επιλεγμένα από εμένα τους πυρήνες, τίποτα.

Μέχρι που διάβασα στο φόρουμ της FSL έναν τύπο που ισχυρίστηκε πως χωρίς HT (δηλαδή μόνο την χρήση των cores και όχι των threads) είχε ομαλότητα, σταθερά fps και του λύθηκαν ως δια μαγείας όλα τα προβλήματα. Βέβαια στα φόρουμ κατά καιρούς έχω διαβάσει πολλά που είτε δεν ισχύουν είτε δεν έχουν απλή εφαρμογή στο δικό μου σύστημα.

Κατά την απόπειρα που έκανα έμεινα έκπληκτος. Τα frames σε όλη τη διάρκεια της πτήσης, με τη νέφωση των τελευταίων ημερών, το πολύπαθο dynamic light, η ομαλότητα κατά την εναλλαγή καμερών σταθεροποιήθηκαν σε μια ποιοτική κατάσταση που δεν είχα ξαναδεί στην οθόνη μου, ανεξάρτητα από το αν το Affinity Mask είναι enable ή disable. Ψάχνω να βρω εδώ και δυο ημέρες τι προκαλεί η αφαίρεση του Hyper Thread στο σύνολο του pc μου αλλά δεν βρίσκω κάτι.

Στα υπόλοιπα αεροσκάφη που χρησιμοποιώ δεν είδα διαφορά καθώς είχα τα αποτελέσματα με ενεργοποιημένο το HT.

Είναι λογικό να συμβαίνει το παραπάνω;
Moving Mountains
Image
OAL463 Michael Bourekas
Full Member
Full Member
Posts: 115
Joined: Mon Apr 22, 2013 10:17 pm
Name: Michael Bourekas
Callsign: OAL463

Re: Υπερνημάτωση a.k.a Hyperthreads

Post by OAL463 Michael Bourekas »

George, η δικη μου εμπειρια ειτε με το FSX, ειτε εδω και περιπου 6 μηνες με το Prepar3d λεει οτι το HT πρεπει να ειναι OFF.

Εκτος των αλλών που ανεφερες ανεβαζεις και θερμοκρασιες η CPU οταν το εχεις ενεργοποιημενο οποτε σου δυσκολευει να ανεβασεις το OC.

Η καλυτερη μεθοδος που εχω διαβασει και βρει για να βαλεις τα cores να δουλευουν ολα ακομα και στο Prepar3d ειναι χρησιμοποιωντας το προγραμματακι Process Explorer, klp.

Δες το σχετικο video εδω μετα το 28:40.

https://www.youtube.com/watch?v=dNlfnll_oaY και

Αφου φορτωσεις το αεροσκαφος στην πλατφορμα, ανοιγοντας το προγραμμα αυτο πρεπει να στο εχει φυσιολογικα πρωτο γιατι ειναι αυτο που τραβαει τους περισσοτερους πορους απο το συστημα.
Κανε δεξι κλικ και κλικ στο Set Affinity.
Θα σου ανοιξει ενα αλλο παραθυρο που θα σου δειχνει πια cores ειναι ενεργοποιημενα.
Ξεκινωντας απο το 0, απερνεργοποιεις ολα τα αλλα.
Εχοντας μονο το 0 πας στο αεροσκαφος, βγαινεις απεξω και κανεις pan για 5 βολτες (δλδ γυρνας το View προς μια κατευθυνση μεχρι να περασεις 5 φορες το αεροσκαφος (και με 3 οκ εισαι).
Στην συνεχεια πας παλι το προγραμμα, απενεργοποιεις το core 0 κι ενεργοποιεις το 1 κ.ο.κ.
Οταν τα κανεις ολα, εχοντας τα πια ολα ενεργοποιημενα, επαναλαμβανεις το ιδιο μια τελευταια φορα.
Αν εχεις και το Task manager ανοιχτο θα βλεπεις πως τερματιζει το καθε core στο 100%.

Το μονο αρνητικο με αυτην την μεθοδο ειναι πως πρεπει να την κανεις καθε φορα που ξεκινας μια πτηση.

Επισης καλο ειναι να δοκιμασεις κι αυτο εδω.

https://www.youtube.com/watch?v=TX1VFL-tABA

Πες μας την εμπειρια σου αφου τα δουλεψεις.

Καλες πτησεις.
User avatar
OAL128 George Tsimio
Newbie
Newbie
Posts: 14
Joined: Sun Mar 06, 2016 8:56 am
Name: George Tsimio
Callsign: OAL128

Re: Υπερνημάτωση a.k.a Hyperthreads

Post by OAL128 George Tsimio »

Παρατηρώ πως είτε με Process explorer είτε με Process Lasso ότι επιλογές κι αν χρησιμοποιήσω στο Affinity Mask μερικά δευτερόλεπτα μετά καταργούνται και είναι ενεργοί όλοι οι πυρήνες, σαν κάτι να ορίζει το A320X μόνο του.
Moving Mountains
Image
OAL463 Michael Bourekas
Full Member
Full Member
Posts: 115
Joined: Mon Apr 22, 2013 10:17 pm
Name: Michael Bourekas
Callsign: OAL463

Re: Υπερνημάτωση a.k.a Hyperthreads

Post by OAL463 Michael Bourekas »

George, οι πυρηνες θα ειναι ενεργοι ουτως η αλλως.

Το AT νομιζω καθοριζει το workload να γινεται split equally σε ολους.

Δεν ειμαι γκουρου του θεματος αλλα ετσι το αντιλαμβανομαι.
User avatar
OAL128 George Tsimio
Newbie
Newbie
Posts: 14
Joined: Sun Mar 06, 2016 8:56 am
Name: George Tsimio
Callsign: OAL128

Re: Υπερνημάτωση a.k.a Hyperthreads

Post by OAL128 George Tsimio »

Φυσικά θα είναι ενεργοί απλώς δεν κάνει την κατανομή όπως το ορίζω. Δίνει την επεξεργασία και στους 8 κι αυτό προκαλεί μειωμένη απόδοση σε σχέση με HT off και ΑΜ off.

Εδω κάτι σχετικό που βρήκα αλλά χωρίς να μου εξηγήσει κάποιος τη λογική δεν μπορώ να συνεχίσω.
Moving Mountains
Image
OAL106 Konstantinos Kioussis
Newbie
Newbie
Posts: 4
Joined: Tue Sep 20, 2016 4:05 pm
Name: Konstantinos Kioussis
Callsign: OAL106

Re: Υπερνημάτωση a.k.a Hyperthreads

Post by OAL106 Konstantinos Kioussis »

See these.

https://forums.flightsimlabs.com/index. ... ent=125776

https://forums.flightsimlabs.com/index. ... ent=123694

Υπαρχει, σφαλμα στο συγκεκριμενο κομματι ATM. Το fix θα ειναι available με το επομενο update. Οσο, αφορα το ΗΤ ΟΝ vs HT OFF, να εχεις παντα στο μυαλο σου οτι οι CPU Heavy εφαρμογες επωφελουνται οταν το HT ειναι OFF. Θα πρεπει να παμε ΠΟΛΥ βαθια σε τεχνικο επιπεδο για να αναλυσουμε το γιατι.

Για αυτο τον λογο, η δικια μου προταση οσο αφορα το A320 ειναι ΗΤ OFF + NO AFFINITY. ( που ειναι και recommendation της LM ).
User avatar
OAL128 George Tsimio
Newbie
Newbie
Posts: 14
Joined: Sun Mar 06, 2016 8:56 am
Name: George Tsimio
Callsign: OAL128

Re: Υπερνημάτωση a.k.a Hyperthreads

Post by OAL128 George Tsimio »

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
Moving Mountains
Image
OAL037 George Stergioulas
Jr. Member
Jr. Member
Posts: 69
Joined: Sat Mar 01, 2014 12:56 am
Name: George Stergioulas
Callsign: OAL037

Re: Υπερνημάτωση a.k.a Hyperthreads

Post by OAL037 George Stergioulas »

Η δική μου εμπειρία δοκιμάζοντας HT on και off στον 7700Κ είναι περίπου 100 με 200 MHz παραπάνω overclock με HT OFF, που σημαίνει περισσότερα FPS αφού πάντα περιοριζόμαστε στον core 0 που τερματίζει στο 100%, αλλά από την άλλη έχασα ελαφρώς από smoothness και παρατηρούσα blurries μικρής διάρκειας όταν είμαι σε πολύ απαιτητικά σημεία όπως το EGLL με όλο το Λονδίνο του ORBX England μαζί. Πάντα βέβαια με τα sliders όλα τέρμα δεξιά οπότε μιλάμε για πολύ ξύλο στο σύστημα. Από την άλλη, άπαξ και φόρτωνε το scenery καθώς γυρνούσα την κάμερα γύρω γύρω, τότε το smoothness γινόταν καλύτερο - προφανώς γιατί το βάρος πέφτει μετά στο single core performance των 5.1 GHz. Οπότε το P3D κάνει αρκετά καλή χρήση του HT αν και είμαστε ακόμα περιορισμένοι για τα fps από το core 0...
Από την άλλη, έφτασα τα 5.1 GHz με αερόψυξη χωρίς HT οπότε το έχω αφήσει έτσι για την ώρα 8)
Image
OAL463 Michael Bourekas
Full Member
Full Member
Posts: 115
Joined: Mon Apr 22, 2013 10:17 pm
Name: Michael Bourekas
Callsign: OAL463

Re: Υπερνημάτωση a.k.a Hyperthreads

Post by OAL463 Michael Bourekas »

Γιωργο, για πες τι συστημα εχεις φτιαξει και φτανεις 5.1 OC με αεροψυξη ?

Το OC το κανεις ,manual η εχει καποιο auto tuning to motherboard ?
Απο θερμοκρασιες στο 5.1 πως εισαι ?

Επισης 5.1 ολα τα cores η εχεις επιλεξει καποια ?

Το δικο μου συστημα με 4.9 stable ΟC, manual ολα τα Cores. Με auto tuning παει στα 5.3 αλλα ποτε δεν το εχω δοκιμασει γιατι
τα Volt στην CPU ανεβαινουν πανω απο 1.4 και φοβαμαι μην την καψω.

Case : Thermaltake the Tower 900 (white )
Mobo : Asus Maximus IX Extreme (με το ενσωματομενο Bitcoin CPU block)
CPU : i7-7700K
GPU : Gigabyte GTX 1080 Ti Extreme Windforce 11GB
RAM : 16 GB G. Skill στα 3100
PSU : 850 W, EVGA T2 Platinum

Ξεχωριστα water loops για CPU kai GPU, αντλιες και δεξαμενες της Thermaltake, υγρα απο την Eihems και soft tubing.
Τελος δυο ψυγεια των 480 με 4 fans industrial PWM 2000RPM της Noctua.

Θα με ενδιεφερε να μαθω τι μηχανημα εχεις στησει.

Ευχαριστω εκ των προτερων
OAL037 George Stergioulas
Jr. Member
Jr. Member
Posts: 69
Joined: Sat Mar 01, 2014 12:56 am
Name: George Stergioulas
Callsign: OAL037

Re: Υπερνημάτωση a.k.a Hyperthreads

Post by OAL037 George Stergioulas »

Θα σου απαντήσω μόλις πάω σπίτι για το o/c και λεπτομέρειες για το setup, τώρα είμαι δουλειά και δεν έχω πολύ χρόνο. Επιγραμματικά έχω κι εγώ τον 7700Κ, Asus Maximus IX Hero, Gigabyte Aorus GTX 1080Ti Extreme edition, και PSU Seasonic Prime Ultra Titanium 650W, RAM 2x8 GB Corsair Vengeance (δε θυμάμαι ρολόγια) και μια Noctua NH-D15 για air cooling. Το κουτί δεν είναι κανονικό κλειστό αλλά open air Thermaltake Core P5 tempered glass http://www.thermaltake.com/products-mod ... C_00002971.
Δουλεύω με ένα συνδυασμό auto tuning και μετά manual ρίχνω λίγο voltage για να είμαι σε πιο ασφαλή όρια. Η αλήθεια είναι ότι ξεπερνάω τα 1.4 Volt αυτή τη στιγμή σε δυνατά loads αλλά έχε υπόψιν ότι δεν είναι το voltage που σκοτώνει το cpu από μόνο του αλλά ο συνδυασμός voltage και φορτίου. Αν έχεις ψηλά volt αλλά δουλεύει χαλαρά και δεν παράγει θερμότητα τότε είσαι ΟΚ ακόμα και με πάνω από 1.4.
Θερμοκρασίες όταν τρέχει το P3D v4.1 σε σημεία που τερματίζει τη cpu δεν ξεπερνάνε τους 55 °C.

Υ.Γ. Βάλε οπωσδήποτε τα τελευταία BIOS και AI Suite γιατί σε μένα κάνανε μεγάλη διαφορά. Αν πιάνει 5.3 με auto σταθερά τότε έχεις πέσει σε πολύ καλό κομμάτι CPU (βοηθάει και το watercooling σου σίγουρα).
Image
OAL463 Michael Bourekas
Full Member
Full Member
Posts: 115
Joined: Mon Apr 22, 2013 10:17 pm
Name: Michael Bourekas
Callsign: OAL463

Re: Υπερνημάτωση a.k.a Hyperthreads

Post by OAL463 Michael Bourekas »

Γιωργο μετα απο αρκετο καιρο διαπιστωσα οτι αγενως δεν σε ευχαριστησα για την απαντηση σου και τον χρονο σου.
Ψαχνοντας κατι στο forum ξαναεπεσα στην συζητηση μας.

Ηθελα επι τη ευκαιρεια να σε ρωτησω, μιας κι εχουμε μητρικη της Asus κι οι δυο, οταν πας να κανει το auto tuning, δινεις καποια ποσοστωση στην CPU και στην RAM or επικεντρωνεσαι μονο στην CPU ?

Ευχαριστωντας σε εκ των προτερων
Καλες Πτησεις
Μιχαλης
OAL037 George Stergioulas
Jr. Member
Jr. Member
Posts: 69
Joined: Sat Mar 01, 2014 12:56 am
Name: George Stergioulas
Callsign: OAL037

Re: Υπερνημάτωση a.k.a Hyperthreads

Post by OAL037 George Stergioulas »

Να 'σαι καλά Μιχάλη, κανένα πρόβλημα.
Για τη RAM απλά βάζω XCP profile από το BIOS και δεν την ξαναγγίζω. Πιθανότατα έχει περιθώριο για παραπάνω αλλά είμαι ευχαριστημένος με την απόδοση και τη σταθερότητα που έχω βρει με μικροαλλαγές πάνω στη βάση που μου έδωσε το autotuning.
Image
Post Reply