PMDG 737NGX FMC PROBLEM

Σχετικά με Αεροπλάνα. / About addon aircraft for FS.
Post Reply
OAL137 Nick Gerontoukos
Newbie
Newbie
Posts: 40
Joined: Mon Apr 27, 2015 10:08 pm
Name: Nick Gerontoukos
Callsign: OAL137

PMDG 737NGX FMC PROBLEM

Post by OAL137 Nick Gerontoukos »

Χαιρετω.

Ξαφνικα μου προεκυψε προβλημα με το FMC του PMDG 737NGX (FSX)

Εκει που φορτωνω την πτηση κανονικα και τελειωνω ωστε να εκκινησω και να τροχοδρομησω ξαφνικα το FMC σαν να παγωνει. Με την εννοια οτι και να πληκτρολογω δεν το παιρνει πια.
Π.χ cost index,step climb climb speed etc. Το ασπρο λαμπακι πανω απο το EXEC σβηνει και οτι και να γραψεις δεν το περναει και δεν εχει κανενα απολυτως effect.Εκανα repair μπας και εγινε κατι και δεν το πηρα χαμπαρι αλλα τιποτα απολυτως. Δεν ξερω αν φταει η navdata η το flightplan στηριζωντας το στο οτι πεταξα πριν 8 μερες και δεν ειχα καθολου τετοια προβληματα. Εχω προσπαθησει να αναπαραγω το λαθος καπου 4 φορες μεχρι τωρα, εχω γκουγκλαρει με διαφορους συνδυασμους να βρω τι φταιει αλλα δεν μπορω να βγαλω ακρη. Στο τελος του flight plan μου βγαζει ενα discontinue και εχω την αποψη οτι μολις παω να το φτιαξω η να βαλω κατι παραπλησιο ωστε να μην μου βγαζει warning συνεχεια εκει γινεται και η ζημια χωρις να ειμαι και σιγουρος βεβαια. Οποια βοηθεια ευπροσδεκτη.Εκανα επισης uninstall το MD11 και κανα 2 sceneries αλλα το εχω ξανακανει πριν πολυ καιρο uninstall το MD11 οταν αλλαξα δισκο αλλα δεν μου εκανε ποτε τετοια προβληματα.

Ευχαριστω εκ των προτερων.
Image
OAL463 Michael Bourekas
Full Member
Full Member
Posts: 115
Joined: Mon Apr 22, 2013 10:17 pm
Name: Michael Bourekas
Callsign: OAL463

Re: PMDG 737NGX FMC PROBLEM

Post by OAL463 Michael Bourekas »

Nick αν και μου φαινεται μαλλον απιθανο να φταιει αυτο, ομως η AIRAC αλλαξε πριν μια η δυο μερες.
Για δοκιμασε να την κανεις update και να δεις τι γινεται.
Ποσταρισε ξανα εδω να μαθαινουμε κι υπολοιποι την εξελιξη.
OAL137 Nick Gerontoukos
Newbie
Newbie
Posts: 40
Joined: Mon Apr 27, 2015 10:08 pm
Name: Nick Gerontoukos
Callsign: OAL137

Re: PMDG 737NGX FMC PROBLEM

Post by OAL137 Nick Gerontoukos »

Την AIRAC την εκανα update την ημερα που αλλαξε. Το προβλημα βγαινει στη διαδικασια go around ILS20 LEJR. Αν δεν το πειραξω και αφησω να υπαρχει αυτο το discontinue ολα πανε μια χαρα. Θα δοκιμασω να πεταξω ετσι με αυτο τον τροπο να δω εαν θα προχωρησει.
Image
OAL137 Nick Gerontoukos
Newbie
Newbie
Posts: 40
Joined: Mon Apr 27, 2015 10:08 pm
Name: Nick Gerontoukos
Callsign: OAL137

Re: PMDG 737NGX FMC PROBLEM

Post by OAL137 Nick Gerontoukos »

Τελικα δεν ξερω αν πραγματι εστιασα στο σωστο συμπτωμα, αλλα η πτηση εγινε κανονικα.Χωρις να πειραξω το discontinue το FMC δουλεψε κανονικοτατα. Οτι αλλο input του εβαλα (και δοκιμασα αρκετα να αλλαξω πραγματα για να δω αντιδραση) δεν εδειξε κανενα απολυτως προβλημα.
Image
OAL463 Michael Bourekas
Full Member
Full Member
Posts: 115
Joined: Mon Apr 22, 2013 10:17 pm
Name: Michael Bourekas
Callsign: OAL463

Re: PMDG 737NGX FMC PROBLEM

Post by OAL463 Michael Bourekas »

Μπορεις να δοκιμασεις σε αλλο αεροδρομιο GO AROUND να δεις τι παιζει ?
Θα τρεξω τρην συγκεκριμενη πτηση οταν ειμαι στο FSX να δω αν κανει κι εμενα τα ιδια και θα επανελθω.

Τεσπα τελος καλο ολα καλα, απο τα μυστηρια (?) του FSX :)
Post Reply