Full Motion Flight Simulators in Greece

Σχετικά με Αεροπλάνα. / About addon aircraft for FS.
Post Reply
OAL809 Mihalis Velegrakis
Full Member
Full Member
Posts: 145
Joined: Sat Aug 21, 2010 7:42 am
Name: Mihalis Velegrakis
Callsign: OAL809

Full Motion Flight Simulators in Greece

Post by OAL809 Mihalis Velegrakis »

Καλησπερα.Μηπως γνωριζει κανεις που υπαρχουν full motion flight simulators στην Ελλαδα.Ηξερα πριν γινει η Ολυμπιακη ιδιωτικοποιημενη και γενικα πριν ανανεωθει ο στολος με τα airbus οτι υπηρχαν στα Χανια ενας εξομοιωτης ενος 737-300/400 στο Εκπαιδευτικο Κεντρο Χανιων δεν ξερω αν λειτουργει ακομα και εναν ακομα στην Θεσσαλονικη τυπου αεροπλανου ATR.Αθηνα δεν ξερω καθολου λογικα υπαρχουν και airbuses full motion flight simulator.Οποιος γνωριζει περισσοτερα ας πει σε ποιες περιοχες ειναι και αν δυνατον να μπεις σε ενα εξομοιωτη (λογικα με χρηματικο αντικτυπο)
Mihalis Velegrakis/OAL809
OAL928 Socratis Vassilas
Full Member
Full Member
Posts: 141
Joined: Sat Aug 07, 2010 9:06 am
Name: Socratis Vassilas
Callsign: OAL928

Re: Full Motion Flight Simulators in Greece

Post by OAL928 Socratis Vassilas »

Την καλημέρα μου,

Εάν δεν κάνω λάθος ο εξομοιωτής των Χανίων είναι ακόμα ανοιχτός.Όσων αφορά τα Airbus οι πιλότοι της Ολυμπιακής πήγαιναν στο Άμστερνταμ για το καθορισμένο checkride και απο εδώ και πέρα θα πηγαίνουν στην Σόφια.


Φιλικά,
Image
OAL809 Mihalis Velegrakis
Full Member
Full Member
Posts: 145
Joined: Sat Aug 21, 2010 7:42 am
Name: Mihalis Velegrakis
Callsign: OAL809

Re: Full Motion Flight Simulators in Greece

Post by OAL809 Mihalis Velegrakis »

επειδη τυχαινει και ειμαι σχετικα κοντα στα Χανια ρωτησα γιατι θελω να επισεκφτω τον εξομοιωτη σιγουρα στα Χανια ειναι σε λειτουργια?ξερετε περισσοτερες λεπτομερειες??Ψαχνω το εκπαιδευτικο κεντρο Χανιων και δεν βρισκω τιποτα
Mihalis Velegrakis/OAL809
OAL928 Socratis Vassilas
Full Member
Full Member
Posts: 141
Joined: Sat Aug 07, 2010 9:06 am
Name: Socratis Vassilas
Callsign: OAL928

Re: Full Motion Flight Simulators in Greece

Post by OAL928 Socratis Vassilas »

Μιχάλη άμα περιμέμεις λίγο θα σε ενημερώσω περαιτέρω!!


Φιλικά,
Image
OAL928 Socratis Vassilas
Full Member
Full Member
Posts: 141
Joined: Sat Aug 07, 2010 9:06 am
Name: Socratis Vassilas
Callsign: OAL928

Re: Full Motion Flight Simulators in Greece

Post by OAL928 Socratis Vassilas »

Μιχάλη και πάλι καλησπέρα,

Ο εξομοιωτής δεν ξέρω τελικά άμα είναι ανοιχτός.Όσων αφορά την περιοχή αυτές είναι οι συντεταγμένες(Latitude: 35°33\\\'16.01\\\"N,Longitude: 24° 7\\\'28.23\\\"E στο Google Earth.Μπές και δές την περιοχή.


Φιλικά,
Image
OAL809 Mihalis Velegrakis
Full Member
Full Member
Posts: 145
Joined: Sat Aug 21, 2010 7:42 am
Name: Mihalis Velegrakis
Callsign: OAL809

Re: Full Motion Flight Simulators in Greece

Post by OAL809 Mihalis Velegrakis »

Eυχαριστω!!!που το βρηκες ρε θηριο????
Θα κανω μια επισκεψη να δω αν δουλευει ακομα η οχι και αν τελικα μπορω να χω την ευκαιρια να μπω σε ενα 737.Καμποση εμπειρια στο 737-400 βεβαια αλλο το real και αλλο το wilco
Mihalis Velegrakis/OAL809
OAL809 Mihalis Velegrakis
Full Member
Full Member
Posts: 145
Joined: Sat Aug 21, 2010 7:42 am
Name: Mihalis Velegrakis
Callsign: OAL809

Re: Full Motion Flight Simulators in Greece

Post by OAL809 Mihalis Velegrakis »

Oι εκπαιδεύσεις στον εξομοιωτή, γίνονται στο Εκπαιδευτικό Κέντρο που εδρεύει στη Γλυφάδα, στον τύπο του B737-200. Διαθέτει επίσης, έναν εξομοιωτή πτήσεων τύπου ΑΤR42/72 στο Εκπαιδευτικό Κέντρο της Θεσσαλονίκης στο οποίο εκπαιδεύονται εκτός από τα πληρώματα των Ολυμπιακών Αερογραμμών και πληρώματα άλλων Αεροπορικών Εταιρειών από την Ελλάδα ή το εξωτερικό, καθώς επίσης και έναν εξομοιωτή πτήσεων τύπου B737-300/400, στο Εκπαιδευτικό Κέντρο Χανίων στη Κρήτη,ο οποίος είναι εγκεκριμένος για αρχικές και επαναληπτικές εκπαιδεύσεις πληρωμάτων εγχώριων & Ξ.Α.Ε.
Mihalis Velegrakis/OAL809
OAL623 Theodore Mourabas
Newbie
Newbie
Posts: 18
Joined: Sat Aug 21, 2010 3:52 pm
Name: Theodore Mourabas
Callsign: OAL623

Re: Full Motion Flight Simulators in Greece

Post by OAL623 Theodore Mourabas »

Περιπου το 1991-1994 ειχα παει ενα βροχερο πρωινο μεχρι το Ελληνικο.Κανοντας βολτες,μπας και βρω καμμια τρυπα στον φρακτη ! ! για να μπω στον τροχοδρομο κοντα ! ! σε στυλ ραμπο ! ! βλεπω ενα κτηριο αριστερα μου που εγραφε Olympic.
Ηταν η πρωτη φορα που ειχα παει εκει και μου τραβηξε την περιεργεια,δεν ηξερα τι ηταν !
Εξω,ειχε φυλακα και καθως πλησιασα με το αμαξι σιγα-σιγα ειδα ολοκληρη την επιγραφη που ελεγε Olympic Airways simulators ! !
Επαθα ενα ταρακουλο,αλλα μου περασε γρηγορα.
Παρκαρω πιο κατω και επανερχομαι ποδαρατος,μεσ την βροχη !
Παω στον φυλακα και τον ρωταω,τα σχετικα.
-Να μπω ?
-Εισαι πιλοτος ?
-Αν ημουνα θα εμπαινα ?
-Ναι,αλλα αν ησουνα.
-Και που ξερεις οτι δεν ειμαι ?
-Δεν σε εχω ξαναδει εδω.
-Ειμαι καινουργιος,μου ειπαν οτι καπου εδω ειναι τα sim και περασα να ριξω μια ματια.
-Κανενα προβλημα,την καρτα σου να δω ?
-Μα αφου σου ειπα οτι ΠΕΡΝΑΓΑ,δεν ηρθα επι τουτου.
-Καλα,κατσε να ρωτησω τον προισταμενο τοτε,αν σ αφηνει !
Μεχρι τοτε εκανα πλακα,δεν νομιζα οτι θα περναγα την πυλη.Αλλα οταν σηκωσε το τηλ. και μιλησε με καποιον απο μεσα ΚΡΥΩΣΑ !
-Αμαν,ειπα απο μεσα μου,να φυγω γιατι θα με μπουζουριασουν στο τελος.
Δεν προλαβα να σκεφτω καλα-καλα τι να κανω και με ρωταει ο φυλαξ ...
-Εχεις ταυτοτητα μαζι σου,αν δεν εχεις ουτε κ αυτο,λυπαμαι αλλα δεν περνας με τιποτα.
Ειχα,στο αμαξι ! ! Παω και του την δινω....γραφει τα στοιχεια σε ενα εντυπο,μου δινει μια κονκαρδα να κρεμασω στον λαιμο που εγραφε ΕΠΙΣΚΕΠΤΗΣ και μου ανοιχε την πορτα να περασω.
Οχι που δεν θα πηγαινα . .
Μου ειπε που να παω,οπως επισης οτι επειδη ελειπε ο γενικος με αφησαν,αλλιως να το ξεχναγα ! Χατηρι μου εκαναν !
Λοιπον που λετε,μπηκα στο μεγαλο και τετραγωνισμενο αυτο κτηριο,περασα απο κατι διαδρομους και βγηκα στην μεγαλη εσωτερικη αιθουσα.
Εκει αν θυμαμαι καλα υπηρχαν 3 σιμιουλειτρ.
Τα δυο ηταν Α300 και Β732 ! ! μιλαμε για εικοσι χρονια πισω περιπου ! !
και το αλλο Β742 !
Καθομουν και τα χαζευα,ακινητα και αγερωχα,σαν μεταλλικα λευκα θηρια με εξι μεταλλικα ποδια !
Και ξαφνικα ακουω ενα θορυβο και καποιο απ ολα κουνηθηκε.Και κουνηθηκε γρηγορα,οχι αστεια !
Πρεπει να ηταν το 732 αν θυμαμαι.
Πηγα μεχρι την σκαλα και κοιταξα ψηλα πανω,η πορτα ηταν κλειστη.
Αρα τζιφος το 732αρι σκεφτηκα.
Πλησιασα και το 742 που ηταν σχεδον κολλητα και πηγα στην σκαλα του.Κοιταξα και ειδα την πορτα ανοιχτη.
Χμμμμμμμ.....να ανεβω ρε γαμωτο,σκεφτηκα.Και χωρις δευτερη σκεψη,ανεβηκα.
Περνοντας τελικα μεσα απο την πορτα,βρεθηκα σε ενα δωματιο γεματο με κομπιουτερ.....


Η συνεχεια ισως αυριο,η αλλιως την Κυριακη το βραδακι !



:woohoo: :woohoo:
Theodore Mourabas OAL623
Post Reply