Ερώτηση για photoreal περιοχής Αθηνών

Συζητησεις για sceneries. / About addon sceneries for FS.
Post Reply
OAL315 Ifikratis Kamenidis
Newbie
Newbie
Posts: 11
Joined: Mon Apr 29, 2013 3:20 pm
Name: Ifikratis Kamenidis
Callsign: OAL315

Ερώτηση για photoreal περιοχής Αθηνών

Post by OAL315 Ifikratis Kamenidis »

Καλησπέρα σε όλους,

Έχω κατεβάσει το photoreal scenery του Άγγελου Τάσσογλου από εδώ:

http://www.greekphotoscenery.com/Text/F ... aryTxt.htm

Παράλληλα παρατήρησα ότι στον παρακάτω σύνδεσμο υπάρχουν για την περιοχή των Αθηνών και της ευρύτερης Αττικής, 14 τίτλοι αρχείων από τον Άγγελο, ανεβασμένα στην Avsim Library, τα περισσότερα εκ των οποίων έχουν 2 και 3 parts:

http://www.freewarescenery.com/fsx/greece.html

Η ερώτησή μου είναι, αν πρέπει να κατεβάσω όλα τα αρχεία αυτά εκτός του Attiki6.zip που έχω ήδη κατεβάσει από την πρώτη διεύθυνση που ανέφερα.
Αν δηλαδή είναι βελτιωμένες και πιο πρόσφατες εικόνες. Για παράδειγμα η Αττική του πρώτου link στα βόρεια προάστια έχει παλαιές εικόνες από την εποχή που ακόμα δεν είχε ολοκληρωθεί η Αττική Οδός.

Δηλαδή, ποιά είναι τα απαιραίτητα αρχεία που πρέπει να κατεβάσω. Κατέβασα ήδη το εξαιρετικό αρχείο για την photoreal περιοχή του Ελευθέριος Βενιζέλος του Νίκου Παπανδρέου. Φαντάζομαι αυτό θα μπει ακριβώς κάτω από το FlyTampa Athens στο Scenery Library.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
Συγχαρητήρια και πάλι στα παιδιά που ασχολούνται με την κατασκευή αυτών των σκηνικών!

Φιλικά,
Ιφικράτης
OAL834 Ioannis Nikitopoulos
Newbie
Newbie
Posts: 5
Joined: Mon Jun 24, 2013 11:01 am
Name: Ioannis Nikitopoulos
Callsign: OAL834

Re: Ερώτηση για photoreal περιοχής Αθηνών

Post by OAL834 Ioannis Nikitopoulos »

Εγω εχω κατεβασει απο το δευτερο link αρχεια. Μηπως μπορεις να στειλεις καποια screenshots της Αττικης να σου πω?

Επιπλεον, εχω ενα περιεργο θεμα στην Αττικη, στα Νοτια, εχει ενα νεφος...

Image

Image

Θα δοκιμασω και το Attiki6
Image
OAL644 Stavros Palatsidis
Full Member
Full Member
Posts: 123
Joined: Fri Apr 06, 2012 7:42 pm
Name: Stavros Palatsidis
Callsign: OAL644

Re: Ερώτηση για photoreal περιοχής Αθηνών

Post by OAL644 Stavros Palatsidis »

Το site του Άγγελου έχει ότι πιο νεότερο. Χρειάζεσαι μόνο το Attica 6.
Image
OAL315 Ifikratis Kamenidis
Newbie
Newbie
Posts: 11
Joined: Mon Apr 29, 2013 3:20 pm
Name: Ifikratis Kamenidis
Callsign: OAL315

Re: Ερώτηση για photoreal περιοχής Αθηνών

Post by OAL315 Ifikratis Kamenidis »

Σταύρο, είναι σίγουρο αυτό? Γιατί αυτή την στιγμή έχω μόνο το Attiki6 για την Αθήνα και το scenery του Νίκου για το Βενιζέλος (FlyTampa) και στα βόρεια προάστια οι φωτογραφίες είναι αρκετά παλιές. Υπάρχει μια διαχωριστική που φαίνεται το πρόβλημα.

Ανεβάζω την top-down view:

https://www.dropbox.com/s/aseso43t53t27lu/attiki.jpg

Το βέλος 1 αφορά το νέφος που αναφέρει ο Ιωάννης. Άρα βλέπουμε το ίδιο.

Στο βέλος 2, δείχνω την διαχωριστική γραμμή, όπου από εκεί και πάνω οι εικόνες είναι παλιές. Φαίνεται η αττική οδός που είναι αχνή γιατί τότε ήταν υπο κατασκευή.
για την Νότια Αθήνα δεν ξέρω πόσο καινούργια είναι η φωτογραφία αλλά είναι μια χαρά. Δεν με ενδιαφέρει η ημερομηνία, απλά δεν δείχνει ρεαλιστικό να βλέπεις τα βόρεια προάστεια τόσο παλιά όταν πετάς από πάνω...Κάποια βουνά επίσης είναι αρκετά σκούρο μπλε χρώμα αλλά γενικότερα είναι πολύ καλό scenery. 200 φορές καλύτερο απ' το οποιοδήποτε default.

ΥΓ. Επίσης, μόλις παρατήρησησα ότι το night lighting υπάρχει μόνο στην Βόρεια Αθήνα. Η νότια δείχνει φωτισμένη σαν να είναι μέρα..Το βλέπετε και εσείς?
Post Reply