From Hvacc forum: Μη-συμμετοχή σε events του HvACC

Events στην Vatsim. / Events in VATSIM.
Post Reply
User avatar
OAL853 Nick Papandreou
Administrator
Administrator
Posts: 696
Joined: Thu Oct 18, 2012 2:47 am
Name: Nick Papandreou
Callsign: OAL853

From Hvacc forum: Μη-συμμετοχή σε events του HvACC

Post by OAL853 Nick Papandreou »

Ζητήθηκε από τον Μίμη Σίμο πρόεδρο του Hvacc να κοινοποιήσουμε την πρακάτω ερώτηση και να προωθήσουμε τυχόν απαντήσεις.

Καλησπέρα σε όλους.

Το μεγάλο μας event θα γίνει σε λιγότερο από μία εβδομάδα. Δυστυχώς όμως τα bookings είναι απελπιστικά λίγα, μόλις 7 πτήσεις έχουν κλείσει, οι 3 από μέλη και πρώην μέλος του staff. Είναι απελπιστική η μη-συμμετοχή των μελών του HvACC και είναι κρίμα γιατί για να το οργανώσουμε σωστά κουραστήκαμε όλοι στο staff. Μη ξεχνάτε ότι είναι RealOps και όχι ένα event "μπάτε σκύλοι αλέστε" που μπορείς να οργανώσεις κάθε μέρα.

Ας μη μιλήσω για το VFR κομμάτι του event που δεν έχει καμία κλεισμένη συμμετοχή ακόμα (πλην της δικής μου).

Παρόμοια κατάσταση υπήρχε και στα προηγούμενα RealOps.

Είναι περίεργο και λυπηρό τελικά να πετάτε κάθε μέρα, είτε οργανωμένα σε μεγάλες εικονικές εταιρείες, είτε σαν παρέες, είτε μεμονωμένα, και να μη δείχνετε ενδιαφέρον για τα event που διοργανώνει το δικό σας vACC. Προσωπικά θα περίμενα να κάνετε "αμάν" για τέτοιες διοργανώσεις (να τις ζητάτε και να τις απαιτείτε από εμάς και εμείς φυσικά να σκιζόμαστε να τις οργανώσουμε), ειδικότερα από τη στιγμή που στοχεύουν και στο fun-factor και στον ρεαλισμό.

Επειδή είμαστε μία μεγάλη παρέα με κοινά ενδιαφέροντα, θα ήθελα να μας πει όποιος θέλει και μπορεί τους λόγους της μη-συμμετοχής. Λέγοντας συμμετοχή εννοώ και τα bookings, γιατί είναι σημαντικό κομμάτι του RealOps, αλλά και την τελική συμμετοχή. Η συζήτηση να είναι ελεύθερη χωρίς παρεξηγήσεις.

Παρακαλώ τις VAs να προωθήσουν την ερώτηση στα μέλη τους και να μας μεταφέρουν τις απαντήσεις.
source: http://www.hvacc.org/board/topic/3472-% ... %83%CE%B7/
Pilots' Manager
pilots@oav.gr

Image
OAL572 Spiros Bogas
Full Member
Full Member
Posts: 118
Joined: Sun Jun 08, 2014 7:16 pm
Name: Spiros Bogas
Callsign: OAL572

Re: From Hvacc forum: Μη-συμμετοχή σε events του HvACC

Post by OAL572 Spiros Bogas »

Προσωπικά εγώ είναι η τρίτη φορά που κάνω αίτηση για account στο forum του HvaCC αλλά ακόμη περιμένω από τον admin την εγκρισή.

Το αναφέρω εδώ δημόσια διότι ως Event Coordinator μπορεί και να παρεξηγηθώ που δεν απαντάω στα post τους.
events@oav.gr

Event Coordinator
Spiros Bogas OAL572

Image Image
OAL852 Panagiotis Konstantinidis
Jr. Member
Jr. Member
Posts: 50
Joined: Tue Jun 12, 2012 11:51 am
Name: Panagiotis Konstantinidis
Callsign: OAL852

Re: From Hvacc forum: Μη-συμμετοχή σε events του HvACC

Post by OAL852 Panagiotis Konstantinidis »

Σπύρο, κοίταξα την αίτηση σου και στα στοιχεία, στο email έχεις δηλώσει @hotmail.com. Η εγγραφή πρέπει να γίνει με το ίδιο email που έχεις γραφτεί στη vatsim. Νομίζω πως αναφέρεται κάπου πριν κάνεις την εγγραφή, αλλά δεν το θυμάμαι ακριβώς που.

Δεν βρήκα κάποια παλαιότερη αίτηση, αλλά πιθανολογώ πως αν είχες κάνει παλαιότερα εγγραφή μάλλον για αυτό δεν είχε ενεργοποιηθεί ο λογαριασμός. Χωρίς επαναλαμβάνω να είμαι βέβαιος, καθώς δεν είνα στη δική μου αρμοδιότητα αυτή η διαδικασία. Αν θέλεις, διορθώνεις το email σου και θα τον φτιάξουμε το λογαριασμό.
OAL572 Spiros Bogas
Full Member
Full Member
Posts: 118
Joined: Sun Jun 08, 2014 7:16 pm
Name: Spiros Bogas
Callsign: OAL572

Re: From Hvacc forum: Μη-συμμετοχή σε events του HvACC

Post by OAL572 Spiros Bogas »

Η παλαιοτερη ηταν με το gmail που έχω στην vatsim αλλα δεν ειχα παρει απαντηση και εκει και ειπα να το κανω με hotmail μηπως και γινεται τιποτα στραβα με το gmail και τα spam
events@oav.gr

Event Coordinator
Spiros Bogas OAL572

Image Image
OAL109 Mike Ionas
Administrator
Administrator
Posts: 1276
Joined: Mon May 31, 2010 6:09 pm
Name: Mike Ionas
Callsign: OAL109

Re: From Hvacc forum: Μη-συμμετοχή σε events του HvACC

Post by OAL109 Mike Ionas »

Πάνο, δεν του στέλνεις τα contact details του υπευθύνου να επικοινωνήσει απευθείας;
Image
OAL399 Georgios Livanios
Jr. Member
Jr. Member
Posts: 81
Joined: Fri Jun 06, 2014 11:18 pm
Name: Georgios Livanios
Callsign: OAL399

Re: From Hvacc forum: Μη-συμμετοχή σε events του HvACC

Post by OAL399 Georgios Livanios »

Η προσωπική μου απάντηση είναι ότι δεν γνωρίζω αν θα είμαι ελεύθερος ούτως ώστε να είμαι παρών στο event και κατά συνέπεια δεν κάνω booking την πτήση τώρα. Για να μην παρεξηγηθώ γνωρίζω πόσο σημαντική είναι και η έννοια ενός booking σε event, δεν θέλω λοιπών να κάνω κράτηση και μετά να μήν πετάξω. Άλλωστε προσπαθώ να συμμετέχω όλο τον μήνα σε όσα event ανακοινωθούν είτε στην Ολυμπιακή είτε στο HVACC. Σας εύχομαι καλή δύναμη στο event και σε μας χρόνο για να το υποστιρίξουμε.
events@oav.gr

Event Coordinator
Georgios Livanios OAL399
Image Image
User avatar
OAL321 Marios Martinis
Newbie
Newbie
Posts: 48
Joined: Mon May 04, 2015 6:29 pm
Name: Marios Martinis
Callsign: OAL321

Re: From Hvacc forum: Μη-συμμετοχή σε events του HvACC

Post by OAL321 Marios Martinis »

Πιστευω οτι τα περισσοτερα bookings θα γινουν τελευταια στιγμη και αυτο λογο ETD/ETA . Λιγοι ειναι αυτοι που μια βδομαδα πριν θα ξερουν οτι την Κυριακη στις 21:37 θα ειναι σπιτι και θα εχουν χρονο.
Αυτααα απο εμενα...

Αααα επισης εχει σταλθει ήδη email στον καθενα ξεσωριστα εδω και 4 μερες , ενω θα υπαρχει και υπενθυμιση και μεσω facebook στην σελιδα της OAV αλλα και στο group flight μας την Παρασκευη

και μην ξεχνατε τα συμπερασματα μετα τα event ... γενικως
OAL852 Panagiotis Konstantinidis
Jr. Member
Jr. Member
Posts: 50
Joined: Tue Jun 12, 2012 11:51 am
Name: Panagiotis Konstantinidis
Callsign: OAL852

Re: From Hvacc forum: Μη-συμμετοχή σε events του HvACC

Post by OAL852 Panagiotis Konstantinidis »

Σπύρο, στείλε μου με pm ένα σωστό mail εν λειτουργεία για να ενεργοποιήσουμε το account σου ;)
User avatar
OAL855 Dimitris K
Global Moderator
Global Moderator
Posts: 118
Joined: Mon Aug 23, 2010 3:00 pm
Name: Dimitris K
Callsign: OAL855

Re: From Hvacc forum: Μη-συμμετοχή σε events του HvACC

Post by OAL855 Dimitris K »

Νομίζω πως θα έχει αρκετή κίνηση απο τη πλευρά μας στο συγκεκριμένο event ανεξάρτητα απο τα bookings...
Σωστή η επιλογή για και ελεύθερες IFR/VFR πτήσεις.....
Καλά θα κάνει ο Μίμης και η ομάδα του να είναι καλά προετοιμασμένοι... :) :)

Στο δια ταύτα,καλό θα είναι όταν υπάρχει real ops event,να υπάρχει και μια επεξήγηση το πώς το εκτελούμε στην Vatsim/Ivao κτλ.Κάτι σαν tutorial δλδ....
Αυτό θα ενθαρρύνει και αρκετά νέα παιδιά....
Όταν βλέπεις διαθέσιμη μία πτήση πχ Lufthansa και πετάς Olympic είναι λίγο άκυρο εάν δεν έχουν τονιστεί αρκετά οι λεπτομέρειες.(ότι μπορείς να κάνεις booking κανονικά και εσύ αυτή την πτήση...)

Φυσικά οι υποχρεώσεις στην υπόλοιπη ζωή δεν μας αφήνουν να συμμετέχουμε εύκολα σε τέτοια events.Που σημειωτέων είναι από τα ποιο ρεαλιστικά και ενδιαφέροντα...
OAV Cargo Manager
www.oav.gr
cargo@oav.gr

Image
Post Reply