Landing Rate

Όλα αυτά που θέλατε να μάθετε αλλά ντρεπόσασταν να ρωτήσετε.. / Everything you wanted to know but never asked..
Post Reply
User avatar
OAL588 Dionysios Balourdos
Newbie
Newbie
Posts: 3
Joined: Wed Jun 05, 2019 4:29 pm
Name: Dionysios Balourdos
Callsign: OAL588

Landing Rate

Post by OAL588 Dionysios Balourdos »

Καλημέρα σε όλους,

Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση σχετικά με το Landing Rate, παρατηρώντας τα Pirep μου και των άλλων πιλότων διαπίστωσα ότι, ως Perfect Landing θεωρείται μία προσγείωση -100 και πάνω ενώ ως Nice Landing θεωρείται <100. Πως υπολογίζεται αυτό? Θεωρητικά με <100 fpm δεν είναι πιο smooth η προσγείωση? ή δεν θεωρείται ρεαλιστική? Παρακαλώ αγνοείστε την απειρία μου αλλά θα ήθελα πολύ να λάβω μία απάντηση για να μαθαίνω και εγώ.

Σας ευχαριστώ
Image
User avatar
OAL853 Nick Papandreou
Administrator
Administrator
Posts: 696
Joined: Thu Oct 18, 2012 2:47 am
Name: Nick Papandreou
Callsign: OAL853

Re: Landing Rate

Post by OAL853 Nick Papandreou »

Καλησπέρα Διονύση.

Το ACARS λογίζει ως ιδανικό touch down το διάστημα μεταξύ 100 και 300 fpm (εγχειρίδιο acars, σελίδα 32).

Touch down rates μεταξύ 0 και 100 fpm όσο κι αν φαίνεται περίεργο, καταπονούν περισσότερο τα ελαστικά ενώ ελοχεύει κι ο κίνδυνος για long landings και προσγείωσης εκτός του touch down zone λόγω της μεγαλύτερης διάρκειας του flare που απαιτείται. Επίσης αντεδείκνυται σε περίπτωση που ο διάδρομος είναι βρεγμένος καθώς ο κίνδυνος "γλυστρήματος" είναι μεγαλύτερος.

Ελπίζω να σε κάλυψα! Σε περιμένουμε και στο teamspeak της εταιρίας!
Pilots' Manager
pilots@oav.gr

Image
User avatar
OAL588 Dionysios Balourdos
Newbie
Newbie
Posts: 3
Joined: Wed Jun 05, 2019 4:29 pm
Name: Dionysios Balourdos
Callsign: OAL588

Re: Landing Rate

Post by OAL588 Dionysios Balourdos »

Σε ευχαριστώ πολύ Νίκο,

Πραγματικά είχα την εντύπωση ότι κάτω από 100 ήταν πιο smooth. Δεν το γνώριζα.Με κάλυψες απόλυτα.
Image
Post Reply