MCDU και Ιpad

Όλα αυτά που θέλατε να μάθετε αλλά ντρεπόσασταν να ρωτήσετε.. / Everything you wanted to know but never asked..
Post Reply
OAL638 Lampros Tasoulis
Newbie
Newbie
Posts: 26
Joined: Mon Jun 19, 2017 2:32 am
Name: Lampros Tasoulis
Callsign: OAL638

MCDU και Ιpad

Post by OAL638 Lampros Tasoulis »

Γειά σας!

Συνάδελφοι!

Όλο και νέοι τρόποι, νέα προγράμματα, εφαρμογές και τόσα άλλα έρχονται να κάνουν την αγάπη που έχουμε για το αντικείμενο που λέγεται αεροπλάνο και τις ιδιότητες αυτού, (πτητικές διαδικασίες κλπ), ποιό ρεαλιστική! Άλλωστε αυτό δεν ειναι και το ζητούμενο; Το πρόβλημά μου όμως δεν ειναι αυτό! Μόλις προχθές σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω ένα ipad (τάμπλετ) που το είχα αχρησιμοποίητο και σκέφτηκα να το χρησιμοποιήσω ως MCDU για το FSLabs A320! Διάβασα το manual της FSLabs και ότι σχετικό προκειμένου να περάσω το MCDU στο ipad! Προσπάθησα αρκετές φορές και με διάφορους τρόπους βάση του manual και όλες οι προσπάθειες βγήκαν άκαρπες! Το ερώτημά μου είναι αν γνωρίζει κάποιος συνάδελφος τον τρόπο που μπορείς να μεταχειριστείς ως MCDU στο ipad και με ποιό τρόπο!


Ευχαριστώ Λάμπρος Τ. (OAL638)
Image
OAL308 Georgios Kontogiorgis
Newbie
Newbie
Posts: 22
Joined: Sat Sep 27, 2014 12:22 pm
Name: Georgios Kontogiorgis
Callsign: OAL308

Re: MCDU και Ιpad

Post by OAL308 Georgios Kontogiorgis »

Καλημέρα
Εγώ χρησιμοποιώ το virtual CDU 737 Avionics για το PMDG 737-800-900
Θα σου πώ τι κάνω εγώ μήπως σε βοηθήσει γιατί δεν έχω ασχοληθεί με το συγκεκριμένο που αναφέρεις.
Το πρόγραμμα αποτελείται από το app που τρέχει στο τάμπλετ και κατεβάζεις και ένα λογισμικό από την σελίδα της εταιρείας που κάνεις εγκατάσταση στον υπολογιστής σου.
Αφού φορτώσεις το FSX η ότι άλλο έχεις , φορτώνεις το αεροσκάφος και μετά ανοίγεις το πρόγραμμα στο pc σου, μερικές φορές όμως λόγο ότι είναι wifi το τάμπλετ, μπορεί να έχει συνδεθεί με άλλη ip στο πρόγραμμα οπότε δεν έχει και επικοινωνία, πας στις ρυθμίσεις της cdu (στο ταμπλετ) γράφεις την σωστή ip kai είσαι έτοιμος.
Βασικά πράγματα δεν ανοίγουμε ποτέ πρώτα το πρόγραμμα στο pc και μετά το FSX γιατί μετά ζητάει restart, εγώ τα ανοίγω με τη σειρά αυτή FSX, τα καλούδια που θέλω καιρούς και τα σχετικά το αεροσκάφος και μετά το Virtual CDU.
Ελπίζω να βοήθησα.
Image
OAL638 Lampros Tasoulis
Newbie
Newbie
Posts: 26
Joined: Mon Jun 19, 2017 2:32 am
Name: Lampros Tasoulis
Callsign: OAL638

Re: MCDU και Ιpad

Post by OAL638 Lampros Tasoulis »

1206789 wrote:Καλημέρα
Εγώ χρησιμοποιώ το virtual CDU 737 Avionics για το PMDG 737-800-900
Θα σου πώ τι κάνω εγώ μήπως σε βοηθήσει γιατί δεν έχω ασχοληθεί με το συγκεκριμένο που αναφέρεις.
Το πρόγραμμα αποτελείται από το app που τρέχει στο τάμπλετ και κατεβάζεις και ένα λογισμικό από την σελίδα της εταιρείας που κάνεις εγκατάσταση στον υπολογιστής σου.
Αφού φορτώσεις το FSX η ότι άλλο έχεις , φορτώνεις το αεροσκάφος και μετά ανοίγεις το πρόγραμμα στο pc σου, μερικές φορές όμως λόγο ότι είναι wifi το τάμπλετ, μπορεί να έχει συνδεθεί με άλλη ip στο πρόγραμμα οπότε δεν έχει και επικοινωνία, πας στις ρυθμίσεις της cdu (στο ταμπλετ) γράφεις την σωστή ip kai είσαι έτοιμος.
Βασικά πράγματα δεν ανοίγουμε ποτέ πρώτα το πρόγραμμα στο pc και μετά το FSX γιατί μετά ζητάει restart, εγώ τα ανοίγω με τη σειρά αυτή FSX, τα καλούδια που θέλω καιρούς και τα σχετικά το αεροσκάφος και μετά το Virtual CDU.
Ελπίζω να βοήθησα.
Σε ευχαριστώ Γιώργο και συγνώμη για την καθυστέρηση να απαντήσω! Τη λύση μου την είπε ο Μike Ionas και επιτέλους λύθηκε! Το μόνο που ήθελα να μάθω ειναι πως μου ζήταγε την ip του υπολογιστή και εγώ κάτι έβαζα λάθος! Εβαλα την ip του υπολογιστή μου και το MCDU της FSLabs στο τάμπετ και όλα συνδεθήκανε κανονικά!!! Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου!!!
Image
OAL308 Georgios Kontogiorgis
Newbie
Newbie
Posts: 22
Joined: Sat Sep 27, 2014 12:22 pm
Name: Georgios Kontogiorgis
Callsign: OAL308

Re: MCDU και Ιpad

Post by OAL308 Georgios Kontogiorgis »

Καλές πτήσεις. : : C:-)
Image
Post Reply