PMDG Boeing 737-800 πρόβλημα

Όλα αυτά που θέλατε να μάθετε αλλά ντρεπόσασταν να ρωτήσετε.. / Everything you wanted to know but never asked..
Post Reply
OAL638 Lampros Tasoulis
Newbie
Newbie
Posts: 26
Joined: Mon Jun 19, 2017 2:32 am
Name: Lampros Tasoulis
Callsign: OAL638

PMDG Boeing 737-800 πρόβλημα

Post by OAL638 Lampros Tasoulis »

Κατά πρώτον Χρόνια Πολλά και καλή Χρονιά προς όλα τα μέλη πιλότοι και ηγεσία της ΟΑV!
Κατά δεύτερον επιστρέφω ξανα μετά απο απουσία μου στο χώρο για πτήσεις και μάθηση!
Και κατά τρίτων αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα το οποίο αναζητή λύση εδώ και αρκετό καιρό!

Αναφέρομαι σε αεροσκάφος της PMDG Boeing 737-800! Αυτές τις μέρες κάνω κάποιες δοκιμαστικές πτήσεις οffline προκειμένου να βρώ λύση στο πρόβλημα και αδυνατό να καταλάβω!
Εφαρμόζω κατά γράμμα την όλη διαδικασία σχετικά μέχρι την τροχοδρόμησή μου σε σημείο κράτησεις του αεροδιαδρόμου! Απογειώνομαι κανονικά και το πρόβλημα αρχίζει απο την στιγμή που το αεροσκάφος παρ'ότι έχω δώσει δεδομένα
ύψους και ταχύτητας αυτό δεν υπακούει! Η μέση ταχύτητα που φτάνει είναι τα 180 με 190 και φτάνει στο ύψος μέχρι τα 4000 ft και αργά (ζορίζεται το αεροσκάφος)! Τα throttle είναι στο full και η θερμοκρασία αρκετά ανεβασμένη! Το πρόβλημα μπορώ να πω πως άρχισε απο την ώρα που έκανα μια αγορά ένα add on το λεγόμενο FSUIPC! Επίσεις υποψιάζομαι πως κάτι δεν πάει καλά με την φόρτωση των καυσίμων γιατί πολλές φορές μου βγάζει σφάλμα! Έχω απεγκαταστήσει το PMDG Boeing 737 και εγκαταστήσει τρείς φορές και το πρόβήμα εξακολουθεί να υπάρχει!!! Το ερώτημά μου είναι γνωρίζει κανείς πως μπορώ να κάνω επαναφορά του αεροσκάφους; Εννοώ να επανέλθει στην εργοστασιακές του ρυθμίσεις; Ίσως να είναι γελοίο το όλο θέμα και η διατύπωση μου να μην είναι ακριβής αλλά προσπαθώ να βρώ κάποια λογική εξήγηση προκειμένου να βρώ κάποια λύση!

Ευχαριστώ
ΟAL638
Image
OAL463 Michael Bourekas
Full Member
Full Member
Posts: 115
Joined: Mon Apr 22, 2013 10:17 pm
Name: Michael Bourekas
Callsign: OAL463

Re: PMDG Boeing 737-800 πρόβλημα

Post by OAL463 Michael Bourekas »

Λαμπρο, ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ και ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ.

Ακολουθησες τις οδηγιες της PMDG για την απεγκατασταση του 737-800 ?
Το FSUIPC ποια εκδοση ειναι ? Υπαρχει διαφορετικη για FSX και Prepar3d V4.

Επισης τι Windows (υποθετω) εχεις ? Αν ειναι Windows 10 Ισως να οφειλεται στα τελευταια updates.

Στο FSUIPC πειραξες κατι κι αν ναι τι?

Χρειαζονται παραπανω πληροφοριες.
Υποθετω επισης οτι κανεις σωστο configuration του αεροπλανου.

Δες στο παρακατω link την απαντηση της PMDG για το σωστο unistallation kai re installation.

https://www.avsim.com/forums/topic/3521 ... w-install/

Δοκιμασε να κανεις delete το FSUIPC .ini file απο τον φακελλο Modules πριν κανεις καποια αλλη ενεργεια και δοκιμασε ξανα μια πτηση.
Επισης διαβασε απο το manual της PMDG τις οδηγιες για το FSUIPC.

Ενημερωσε μας για την κατασταση αν θελεις.
OAL638 Lampros Tasoulis
Newbie
Newbie
Posts: 26
Joined: Mon Jun 19, 2017 2:32 am
Name: Lampros Tasoulis
Callsign: OAL638

Re: PMDG Boeing 737-800 πρόβλημα

Post by OAL638 Lampros Tasoulis »

Καλημέρα Μιχάλη το FSUIPC είναι η έκδοση FSUIPC4 για FSX και συμβατό με τα Windows10! To αεροσκάφος Boeing 737-800 καθώς και όλη την σειρά της PMDG σε 737 - /6/7/8/9 τα γνωρίζω καλά ως προς το πτητικό τους έργο! Θεματάκια διαδικαστικά δεν έχω και εφαρμόζω απο την αρχή εώς το τέλος ότι προβλέπεται τόσο τεχνικά όσο και θεματάκια κανόνων! Το πρόβλημα που αναφέρω παραπάνω προέκυψε ξαφνικά χωρίς να έχω πειράξει κάτι και εννοείται πως ούτε καν πείραξα το FSUIPC4 (ούτως ή άλλος ότι δεν γνωρίζω ή δεν το γνωρίζω καλά δεν το πειράζω καν)! Σήμερα 09/01/18 κατά το μεσημεράκι θα ασχοληθώ περισσότερο στην προσπάθεια να βρώ λύση! Βέβαια μπήκα στην PMDG και βρήκα το παρακάτω λινκ! Ίσως να ακολουθήσω τις σχετικές οδηγίες και θα σε ενημερώσω σύντομα!

https://support.precisionmanuals.com/kb ... e-aoa.aspx
Image
User avatar
OAL853 Nick Papandreou
Administrator
Administrator
Posts: 696
Joined: Thu Oct 18, 2012 2:47 am
Name: Nick Papandreou
Callsign: OAL853

Re: PMDG Boeing 737-800 πρόβλημα

Post by OAL853 Nick Papandreou »

Τι εξωτερική θερμοκρασία σου δείχνει το αεροσκάφος?
Τι Gross Weight έχει?

Το FSUIPC δεν επιδρά στην συμπεριφορά του αεροσκάφους απ' όσο ξέρω. Άλλωστε σχεδόν όλοι οι χρήστες FSX/P3D το χρησιμοποιούν χωρίς προβλήματα.
Pilots' Manager
pilots@oav.gr

Image
OAL638 Lampros Tasoulis
Newbie
Newbie
Posts: 26
Joined: Mon Jun 19, 2017 2:32 am
Name: Lampros Tasoulis
Callsign: OAL638

Re: PMDG Boeing 737-800 πρόβλημα

Post by OAL638 Lampros Tasoulis »

Καλη σας μέρα και σας ευχαριστώ που ανταποκριθήκατε στο πρόβλημά μου! Απλά έκατσα αρκετές ώρες και επικεντρώθηκα στο πρόβλημα και δεν σήκωσα κεφάλι μέχρι να βρώ τη λύση! Έκανα διαγραφή το αρχειο fsuipc4.ini και ξαναπέρασα της ρυθμίσεις του Fsuipc4 απο την αρχή! Απο εκεί και πέρα όλα επανήλθαν κανονικά εκτός απο ένα άλλο πρόβλημα που προέκυψε και είχε να κάνει με τις προτεραιότητες στις ρυθμίσεις του FSX σχετικά με τα scenery μιας και υπήρχε πρόβλημα! Το διόρθωσα ευτυχώς! Το FSX SE μέχρι στιγμής λειτουργεί κανονiκά χωρίς κάποια ιδιαίτερα προβλήματα! Εκεί που θα σταθώ είναι πως κατά την έναρξη του FSX μου βγάζει ένα σφάλμα που το βγάζει εδώ και αρκετό καιρό! "Scenery area 128 not found"! Δεν ξέρω πως προέκυψε πάλι αυτό! Πάντος θα κοιτάξω να το ψάξω προκειμένου να βρώ κάποια λύση!!! Σας ευχαριστώ παιδιά Μιχάλη και Νικ! Εκτός βέβαια αν προκύψει και τίποτε άλλο! Σήμερα έκανα και μια πτήση απο Αθήνα για Ρόδο και εκτός του ότι ήταν μια πτήση τεστ ή αν θέλετε ;έκανα έναν έλεγχο σχετικά με το πως "τρέχει" το fsx και μετα βεβαιότητα σας λεω πως όλα είναι μια χαρά!!! Σας ευχαριστώ και πάλι!
Image
OAL463 Michael Bourekas
Full Member
Full Member
Posts: 115
Joined: Mon Apr 22, 2013 10:17 pm
Name: Michael Bourekas
Callsign: OAL463

Re: PMDG Boeing 737-800 πρόβλημα

Post by OAL463 Michael Bourekas »

Λαμπρο, χαιρομαι που λυθηκε το προβλημα.

Τωρα με το scenery 128, κατεβασε αυτο το προγραμματακι αν δεν το εχεις.

https://sourceforge.net/projects/fs-sceditor/

Απο εκει αφου το κανεις σωστα configure, ειτε κανεις delete αυτο το scenery αν οντως δεν υπαρχει η αν υπαρχει κανεις point στο σωστο folder.

Δοκιμασε το.

Καλη επιτυχια
Post Reply