Long Haul πτήσεις

Γενική συζήτηση για την εξομοίωση πτήσεων. / Discuss anyhting reagrding flight simulation.
Post Reply
User avatar
OAL035 George Kavantzas
Newbie
Newbie
Posts: 9
Joined: Fri Jul 03, 2015 1:37 pm
Name: George Kavantzas
Callsign: OAL035

Long Haul πτήσεις

Post by OAL035 George Kavantzas »

Ξερω οτι το συγκεκριμενο topic ειναι παλιο αλλα δεν μπορω, πεθαινω να πληροφορηθω για τις long haul online πτησεις. Δεν μπορω να καταλαβω πως ακριβως τις κανετε. Προφανως δεν καθεστε επι 11 ωρες μπροστα απο την οθονη του υπολογιστη και προφανως δεν χρησιμοποιειτε την επιταχυνση χρονου που εχει το FSX (x2, x4, x8, x16 κ.λπ.) καθως οι πτησεις ειναι online. Αλλα πώς ακριβως τα βγαζετε περα με πτησεις ανω των 4 ωρων (εγω μεχρι τοσο θα αντεχα). Το εχω απορια, διοτι με αγχωνει απιστευτα η σκεψη μιας 9ωρης ή 11ωρης πτησης, ειδικα online, που σημαινει οτι πρεπει να ειμαι σε εγρηγορση για την περιπτωση που δεχτω καποιο μηνυμα, οπως ενα "contact me" απο καποιον ελεγκτη.
User avatar
OAL853 Nick Papandreou
Administrator
Administrator
Posts: 697
Joined: Thu Oct 18, 2012 2:47 am
Name: Nick Papandreou
Callsign: OAL853

Re: Long Haul πτήσεις

Post by OAL853 Nick Papandreou »

Φυσικά και δεν μπορείς να κάτσεις όλη την ώρα μπροστά στο pc σε μία long haul πτήση. Εξάλλου στην vatsim υπάρχει κανονισμός που σου επιτρέπει να λήψεις από το pc μέχρι και 30 λεπτά εφ' όσον φυσικά δεν υπάρχει ελεγκτής και γνωρίζεις ότι η πορεία σου δεν θα δημιουργήσεις κάποιο conflict με άλλο αεροσκάφος.

Γενικά καλό είναι να χρησιμοποιείς κάποιο πρόγραμμα που σου εμφανίζει τους τομείς που έχουν εκείνη την στιγμή κάλυψη από ελεγκτή, ώστε να έχεις μία ιδέα στο περίπου που αναμένεις να επικοινωνήσεις μαζί τους κι αν ενδεχομένως με την πορεία που έχεις προκύψει κάποιο conflict.

Αν κατά την απουσία σου από το πιλοτήριο είσαι εντός σπιτιού, ε είναι φυσικό να χρειάζεται να ελέγχεις συχνά ανά τακτά χρονικά διαστήματα αν όλα βαίνουν καλώς.

Ειδικά όταν πρόκειται να διασχίσεις τον Ατλαντικό να ξέρεις ότι οι τομείς στην περιοχή αυτή δεν επανδρώνονται συχνά, χωρίς αυτό να σημαίνει φυσικά ότι ανά πάσα στιγμή δεν μπορεί να συνδεθεί ελεγκτής στην περιοχή που πετάς.

Αν η πτήση είναι πολύ μεγάλη και χρειαστεί να λήψεις για διάστημα άνω των 30 λεπτών, αν και δεν είναι το ιδανικότερο από άποψη ρεαλισμού και εφαρμογής των κανονισμών, δεν θα γίνει και τίποτα αν αποσυνδεθείς για λίγο και επανασυνδεθείς μετά.

Το ιδανικό είναι να πετάς παρέα με άλλο μέλος της εταιρίας, να συνεννοήστε μέσω του teamspeak της εταιρίας μας και πριν χρειαστεί να απουσιάσεις, να ειδοποιήσεις τον συνάδελφο να μεταφέρει στον ελεγκτή που ίσως συνδεθεί ότι απουσιάζεις για ένα μικρό διάστημα.

Επίσης θα πρέπει να γνωρίζεις ότι τουλάχιστον στην Vatsim, αν είσαι για μεγάλο διάστημα στον αέρα θα πρέπει να αναμένεις ότι ίσως κάποια στιγμή θα σε καλέσει κάποιος supervisor απλά και μόνο για ελένξει αν είσαι στο πιλοτήριο ή όχι. Σε αυτήν την περίπτωση όπως προανέφερα παραπάνω, θα πρέπει να απαντήσεις στην κλήση του εντός των 30 λεπτών (στην Vatsim).

Τέλος εννοείται πως αν έχεις σκοπό να κάνεις τέτοια πτήση, θα την προγραμματίσεις για όταν ξέρεις πως θα μπορείς να διαθέσεις τον μέγιστο χρόνο μπροστά στην οθόνη του υπολογιστή.
Pilots' Manager
pilots@oav.gr

Image
OAL109 Mike Ionas
Administrator
Administrator
Posts: 1276
Joined: Mon May 31, 2010 6:09 pm
Name: Mike Ionas
Callsign: OAL109

Re: Long Haul πτήσεις

Post by OAL109 Mike Ionas »

Και που να δεις τις μεγαλύτερες από 11 ώρες όπως αυτή από Αθήνα για Μελβούρνη.

Προφανώς και δεν γίνεται να κάθεσαι τόσες ώρες στον υπολογιστή, ειδικά αν είσαι σε περιοχές που δεν έχει ATC. Προσωπικά το συνδυάζω πάντα με άλλες δουλειές ώστε και να περνάει η ώρα και να μην απομακρύνομαι από τον υπολογιστή. Ακόμα και αν δεν υπάρχει ελεγκτής, όταν είσαι πολλές ώρες συνδεμένος στο δίκτυο θα στην πέσει SUP να βεβαιωθεί πως είσαι κάπου εκεί γύρω. Όπως είπε και ο Νίκος, αν υπάρξει ανάγκη να λείψεις για λίγο, μπορείς να βγείς offline για 1-2 ώρες, άλλωστε άνθρωποι είμαστε.

Τώρα οι ιδέες για IFE περιλαμβάνουν να διαβάσεις ένα βιβλίο, να δεις μια σειρά/ταινία στο laptopάκι, να μαστορέψεις, να μιλάς με τους συναδέλφους στο TS, να κάνεις διάλειμμα για φαγητό, να κάνεις ό,τι άλλο σε ευχαριστεί (πάντα κοντά στον υπολογιστή σου) και ο χρόνος περνάει πολύ γρήγορα.
Image
User avatar
OAL269 Kyprianos Biris
Global Moderator
Global Moderator
Posts: 331
Joined: Sat Aug 14, 2010 4:25 pm
Name: Kyprianos Biris
Callsign: OAL269

Re: Long Haul πτήσεις

Post by OAL269 Kyprianos Biris »

Οι SUPervisors (για VATSIM, στο IVAO δε γνωρίζω) κοιτάνε ποιες πτήσεις είναι πολλές ώρες On Line (π.χ. πάνω από 6 ώρες) ή ποιές πτήσεις είναι στο έδαφος ακίνητες πάνω από 1~2 ώρες.
Συνήθως αυτές καλούνε αλλά μπορεί να είναι κατά βούληση και κάποια με λιγότερες ώρες.
Υπάρχει κονσόλα που τους φιλτράρει τις "Flight Duration >6h".

Tip: Αυτό το counter το κάνεις reset αν απλά κάνεις ένα Disconnect & Reconnect αμέσως μετά. Η πτήση στο vataware καταγράφεται κανονικά γιατί εκεί σβήνεται το καταγεγραμμένο track μόνο αν απουσιάσεις (off line) πάνω από μια ώρα.

Και πριν ρωτήσει κανείς γιατί γίνονται αυτά τα check : Γίνονται διότι οι "δωρητές" (κόστος) του Bandwidth του δυκτίου επιθυμούν αυτό να καταναλώνεται τουλάχιστον από ζωντανά παρόντα μέλη και όχι κάποιον που μπορεί να το έχει αφήσει για ώρες On Line και να απουσιάζει.

Το ίδιο με τους προλαλήσαντες κάνω και εγώ, είμαι On Line για ώρες όταν ξέρω ότι εκείνη τη μέρα θα είμαι σπίτι. Βάζω σε Speaker (μόνο) τους ήχους του vPilot, είμαι εκτός Unicom 122.80 και αν με καλέσει κάποιος θα το ακούσω (μαζί με τη γυναίκα μου που φρικάρει όταν ακούσει το Ding Dong μέσα από το σπίτι!).

Αν είναι να απουσιάσω για λίγο αποσυνδέομαι και ξανασυνδέομαι όταν επιστρέψω με ξανά αποστολή του Flight Plan.

Αν μπεις σε ελεγχόμενη περιοχή που π.χ. μόλις συνδέθηκε κάποιος ATC πρέπει να απαντήσεις σύντομα, όχι σε 30 λεπτά, αλλιώς έχει δικαίωμα να καλέσει SUPervisor.

Όταν πετώ ώρες απ το σπίτι On Line και δεν είμαι στην οθόνη έχω και σε ένα tablet και ρίχνω καμια ματιά στους ελεγκτές μη συνδεθεί κανείς στην περιοχή μου π.χ. VatTraffic VatMap
Image
P3Dv5.4 - CPU i9 10900 / GPU RTX 3070
User avatar
OAL269 Kyprianos Biris
Global Moderator
Global Moderator
Posts: 331
Joined: Sat Aug 14, 2010 4:25 pm
Name: Kyprianos Biris
Callsign: OAL269

Re: Long Haul πτήσεις

Post by OAL269 Kyprianos Biris »

839902 wrote: Τώρα οι ιδέες για IFE περιλαμβάνουν να διαβάσεις ένα βιβλίο, να δεις μια σειρά/ταινία στο laptopάκι, να μαστορέψεις, να μιλάς με τους συναδέλφους στο TS, να κάνεις διάλειμμα για φαγητό, να κάνεις ό,τι άλλο σε ευχαριστεί (πάντα κοντά στον υπολογιστή σου) και ο χρόνος περνάει πολύ γρήγορα.
Κακά τα ψέματα το hobby μας είναι εν γένει ανθυγιεινό. Εγώ προσπαθώ σε τέτοιες περιπτώσεις, εκτός των παραπάνω, να κάνω και λίγη γυμναστική στο σπίτι για να αντισταθμίσω τις τύψεις μου !
Image
P3Dv5.4 - CPU i9 10900 / GPU RTX 3070
Post Reply