Ενδιαφερον add on που βγηκε χθες

Συζητησεις για sceneries. / About addon sceneries for FS.
Post Reply
User avatar
OAL035 George Kavantzas
Newbie
Newbie
Posts: 9
Joined: Fri Jul 03, 2015 1:37 pm
Name: George Kavantzas
Callsign: OAL035

Ενδιαφερον add on που βγηκε χθες

Post by OAL035 George Kavantzas »

Γεια χαρα σε ολους!
Ενα ενδιαφερον add on για την Ελλαδα προστεθηκε χθες στον καταλογο του simmarket.com.
Προκειται για προιον ενος αγνωστου θα ελεγα developer ονοματι Realworld Scenery. Το συγκερκριμενο add on προσφερει photorealistic σκηνικα της χωρας μας. Απ'οτι καταλαβα, ειναι χωρισμενο σε 6 volumes, εκ των οποιων 2 εχουν μεχρι στιγμης βγει. Αυτο που με εντυπωσιασε σε ο,τι ειδα ηταν τα πολλα 3D buildings που προσθετει αυτο το add on. Παντα θα 'θελα να δω την Αθηνα μας, με ολα της τα κτηρια, απο το πιλοτηριο του εικονικου μου αεροσκαφους.
Υπαρχει μηπως καποιος που εχει καμια ιδεα περι τινος προκειται αυτος ο add on developer? Δηλαδη αξιζει τιποτα, ή ειναι απατη?
Δειτε και μονοι σας και πειτε μου τι πιστευετε: http://secure.simmarket.com/realworld-s ... -p3d.phtml
OAL463 Michael Bourekas
Full Member
Full Member
Posts: 115
Joined: Mon Apr 22, 2013 10:17 pm
Name: Michael Bourekas
Callsign: OAL463

Re: Ενδιαφερον add on που βγηκε χθες

Post by OAL463 Michael Bourekas »

Φαινεται αρκετα ενδιαφερον και με προσιτη τιμη.
Το θεμα , εκτος των αλλων, ειναι αν εχει συμβατοτητα με αλλα addons οπως FTX, Greece Night Environment κλπ.

Ειμαι στον πειρασμο να το χτυπησω αλλα φοβαμαι μην μου κανει ζημια στο setup του FSX.

Αν καποιος τολμηρος προλαβει ας ενημερωσει.
OAL583 Konstantinos Letsas
Newbie
Newbie
Posts: 8
Joined: Sat Mar 04, 2017 11:05 am
Name: Konstantinos Letsas
Callsign: OAL583

Re: Ενδιαφερον add on που βγηκε χθες

Post by OAL583 Konstantinos Letsas »

Το έχω κατεβάσει εδώ και καμία εβδομάδα περίπου. Είναι γύρω στα 60giga και χωρίζεται σε 6 μέρη. Αν αγοράσεις και τα έξι μαζί σου κάνουν και καλύτερη τιμή (σου στοιχίζει γύρω στα 83€ νομίζω ).
Πάμε τώρα στις εντυπώσεις.
Κατ’ αρχήν δεν έχει καμία σχέση με FSDG, 29Palms κτλ. Γι αυτό μην ενθουσιάζεστε... Τα textures που χρησιμοποιεί είναι δανισμένα από τον εκάστοτε simulator (fsx P3d). Άρα μην περιμένετε να δείτε σκηνικά τόσο real όπως Mykonos Skiathos Thesaloniki.
Γενικά πετώντας ανά την Ελλάδα παρατηρείς κάποια χωριά που δεν υπήρχαν πριν την πρόσθεση του συγκεκριμένου addon, ο νυχτερινός φωτισμός είναι ομολογουμένως εντυπωσιακός (δηλαδή πετάς νύχτα πάνω από την Αίγινα και βλέπεις την Αθήνα όπως πραγματικά είναι, τα νησιά του Αιγαίου το ίδιο) και δεν μου έχει κάνει κάποιο conflict με το FTX Vextors που χρησιμοποιώ επίσης. Οι ίδιοι λένε ότι είναι απόλυτα συμβατό με ΟRBX, αλλά δεν ξέρω για Greece Night Environment. Όμως το έχουν παρακάνει λίγο με το φωτισμό και σε αρκετά Addons αεροδρόμια βλέπω φώτα πάνω από τα κτίρια και δίπλα από τον διάδρομο.
Πάμε στα fps. Θεσσαλονίκη που έχω το FSDG το σκηνικό είναι τέλειο χωρίς να πέφτω κάτω από 45fps με τις ρυθμίσεις αρκετά δεξιά. Σην υπόλοιπη Ελλάδα με το RWScenery Greece επίσης δεν βλέπω μείωση και με το road traffic στο 60%. Πάνω από την Αθήνα όμως ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ. Τα frames πραγματικά δολοφονούνται (μιλάμε ότι πιάνουν 8-15fps) οι νότιες παραλίες είναι με κτίρια και δρόμους μέσα στ θάλασσα και γενικά όλο αυτό γίνεται χωρίς λόγο εφ´ όσον δε βλέπω και καμιά διαφορά από το default scenery του P3d v4.1 που χρησιμοποιώ. Μάλιστα έχω επικοινωνήσει μαζί τους και τους τα έχω αναφέρει αναλυτικά. Στην Θεσσαλονίκη, Κέρκυρα, Ηράκλειο, Σκιάθος, κ.α. γνωρίζετε πόσο ωραία και ακριβή είναι τα Addons που υπάρχουν και δεν έχω δοκιμάσει να τα αφαιρέσω από το scenery library να δω τη διαφορά, όμως δε βλέπω και μείωση fps.
Γενικά είμαι λίγο ξενερωμένος με το προϊόν. Θα συνεχίσω να το δουλεύω και θα σας ενημερώνω. Αν το έχει και κάποιος άλλος ας γράψει τις εμπειρίες του.
Επίσης έρχεται χωρίς κωδικό και setup exe... Δηλαδή το προσθέτεις μόνο σου στο scenery library. Καταλάβατε...
User avatar
OAL035 George Kavantzas
Newbie
Newbie
Posts: 9
Joined: Fri Jul 03, 2015 1:37 pm
Name: George Kavantzas
Callsign: OAL035

Re: Ενδιαφερον add on που βγηκε χθες

Post by OAL035 George Kavantzas »

Αυτο που φοβομουν οσον αφορα στην Αθηνα. Εγω προσωπικα για την Αθηνα το θελω πιο πολυ. Αν ειναι ομως να εχει τετοια θεματα η ολη περιοχη, τοτε τι να πω.
OAL583 Konstantinos Letsas
Newbie
Newbie
Posts: 8
Joined: Sat Mar 04, 2017 11:05 am
Name: Konstantinos Letsas
Callsign: OAL583

Re: Ενδιαφερον add on που βγηκε χθες

Post by OAL583 Konstantinos Letsas »

Κι εγώ το ίδιο, αφού είναι κι από τις ελάχιστες πόλεις που δεν έχουν βγάλει photoreal scenery. Χθες έκανα μια βόλτα πάλι σε όλη την Ελλάδα με το default F-35 κι ανακάλυψα ότι καμία πόλη δεν έχουν βελτιώσει. Μόνο κάτι χωριά και κάτι βελτιώσεις στα βουνά βλέπεις την ημέρα και τη νύχτα έχει πολλά φώτα παντού. Γενικά οι τύποι είναι λίγο κάτω του μετρίου. Στις οδηγίες λένε ότι μπορείς να αφαιρέσεις ένα αρχείο .bgl και να μην έχεις τον δικό τους φωτισμό. Όμως αυτό το αρχείο δεν υπάρχει πουθενά. Τελικά το όνειρό μας για VFR διαδρομές στην Ελλάδα θα περιμένει ακόμα αρκετά.
Post Reply